Komisyon, ilk 4 maddeyi müzakere etti
Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı sona erdi. Anayasanın ilk 3 maddesi ile bunların değiştirilmesini yasaklayan dördüncü madde, vatandaşlık tanımı ve ana dilde eğitimin ikinci kez masaya yatırıldığı toplantıya Cuma günü devam edilecek.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun Meclis ek binasında gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan BDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Daniş Beştaş, “5 saatlik toplantıda konuşulan tek madde 4. madde oldu. Geçen hafta alınan karar gereğince özellikle ilk dört madde anadilde eğitim ve vatandaşlık konuları, yeni yapılacak anayasada değiştirilemez hükümler 'olsun mu, olmasın mı?' tartışması oldu. Bu maalesef sıkıntılı bir tartışma oldu. Çünkü biz bu kararı alırken şu perspektiften yeni bir anayasa yapıyoruz. Anayasa Uzlaşma Komisyonu aynı zamanda asli kurucu iktidardır. Değiştirilemez hiçbir maddenin olduğunu düşünmüyoruz. Darbe anayasası olarak 80 Anayasası’nın bize getirdiği değiştirilemez madde yönündeki 4. maddenin kesinlikle kaldırılması gerekiyor. İktidar partisi de bu yönde düşünüyor. Tartışma buradan Kürt sorununa Cumhuriyet tarihine, uluslararası Kürtlerle ilgili yayınlara kaydı. Maalesef çok talihsiz bir tartışma yaşadık. Sebebi de şu biz bu komisyonda gerçekten Kürtlerin dilinin varlığını, Kürtlerin varlığını bu anayasada herkesin benim anayasamdır diyebileceği bir metin ortaya çıkarmaya çalışırken, hala inkarcı ve reddeden bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değil. Bizim yaklaşımımız çok net olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin tabii ki Cumhuriyet olduğu, resmi dilinin Türkçe olduğu, devletin dilinin olamayacağı” ifadelerini kullandı.

CHP ve MHP’nin önermesinde devletin dilinin Türkçe olduğunu belirten Beştaş, “Bizim ve AK Parti’nin önerisinde devletin resmi dili meselesi vardır. Dünyanın hiçbir yerinde de devletin dili diye bir cümle yoktur. Biz ayrıca BDP olarak farklı bir iki önermede bulunuyoruz. Devletin idari yapısının ademi merkezi sistem esasına göre düzenleneceğine... Başkent’in Ankara oluşu, milli marş ve bayrak konularında bir tartışma yok. Bir dördüncü madde, devletin dili, Türkiye halkının kullandığı Türkçe dışında diğer dillerin anayasada korunması konusunda. Anadili kullanma hakkının da ilk dört maddede düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yine temel tartışma konularından biri MHP ve CHP’nin önerdiği Atatürk milliyetçiliğine bağlılık 82 Anayasası’ndan yine öneriliyor. BDP olarak Atatürk milliyetçiliğinin anayasada yer almasını kesinlikle doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

BDP Anayasa Komisyon Üyesi Bengi Yıldız da açıklamasında, şunları söyledi:

“21’inci yüzyılda komşularımıza baktığımızda eğitim öğretim hakkı anayasanın en temel hakkı olarak ele alınıyor. Bizde hala Kürtçe ele anılırken ötekileştiriliyor. Hala Kürtleri potansiyel bir tehlike olarak gören bir yaklaşım sergileniyor. Halbuki biz burada Türkiye’nin bütün halklarına bütün farklılıklarına anayasa yapıyoruz.”
 
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "İlk üç maddedeki değerler, sembol değerlerdir. Bu sebeple biz bu değerler üzerinden bunların değiştirilebilirliği üzerinden bir tartışmaya girmiyoruz. Böyle bir tartışmaya da meydan vermek istemiyoruz. Bu hassasiyetin içindeyiz" dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başlangıç metnini de kapsayacak şekilde 3 maddenin müzakeresinin yapıldığını söyleyen Kart, “Tüm siyasi partiler, gruplar genel olarak düşüncelerini söylediler. İlk üç maddedeki değerler, sembol değerlerdir. Bu sebeple biz bu değerler üzerinden bunların değiştirilebilirliği üzerinden bir tartışmaya girmiyoruz. Böyle bir tartışmaya da meydan vermek istemiyoruz. Bu hassasiyetin içindeyiz” dedi.

CHP'li Kart, “‘Başkanlık taslağını çekeriz ama sizin değiştirilemez maddeler konusundaki vatandaşlık ve anadil konusundaki görüşlerinizi bir görelim’ noktasına gelindiğini görüyoruz. Anlamsız bir süreçtir bu. Başkanlık taslağıyla başlangıç maddeleri ve değiştirilemez maddelerin ne ilgisi var. Pazarlık haline getiriyorlar. Bu da aslında siyasi iktidarın müzakereye dayalı bir anayasa yapımı konusunda, uzlaşmaya dayalı anayasa yapımı konusunda bir türlü samimi bir noktaya karlı bir noktaya gelemediğini gösterir” açıklamasında bulundu.

Bir gazetecinin, “Taban tabana zıt, uzlaşma olmazsa ne olacak” sorusuna ise Kart, “Bu bölümün müzakeresi yapılacak. Uzlaşma olup olamaması bir tarafa bunun devamında ana dil olayının müzakeresi yapılması gerekiyor. Vatandaşlıkla ilgili bu kritik maddelerin aynı yöntemlerle müzakerelerinin yapılması gerekiyor” cevabını verdi.
İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.