Komisyonda başkanlık tartışması
Alınan bilgilere göre, CHP'li Atilla Kart, bu tartışmaların komisyon çalışmalarına müdahale olduğunu savundu. AK Partili Mustafa Şentop ise "Hep gündem dışı konuları mı konuşacağız?" diyerek eleştirilere tepki gösterdi. Toplantıda, 'temel hak ve özgürlükler' konusunda değerlendirmelerde bulunuldu. Bu başlık altında, 'kişi hak ve özgürlükleri', 'siyasi hak ve özgürlükler' ile 'sosyal ve ekonomik haklar' ilkelerinin sıralanması benimsendi. Komisyonun yarın tekrar toplanması kararlaştırdı. Uzlaşma Komisyonu'nun dünkü toplantısında, yeni anayasadaki insan hak ve özgürlükleri başlığı altında sıralanması öngörülen 41 başlık gündeme geldi. Buna göre, insan onuru, yaşam hakkı, çocuk hakları, işkence, eziyet ve kötü muamele yasağı, zorla çalıştırma yasağı, kişi hürriyeti ve güvenliği, insan hayatının gizliliği ve korunması, kişisel bilgi ve verilerin korunması, konut dokunulmazlığı, haberleşme özgürlüğü, yerleşme ve seyahat özgürlüğü, din ve inanç özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, suç ve cezalara dair esaslar, sığınma hakkı, seçme, sosyal güvenlik hakkı, konut ve barınma hakkı, sendika hakkı, toplu iş sözleşmesi ve grev hakları gibi haklar bu başlık altında düzenlenecek. Din ve inanç özgürlüğü başlığı altında 'vicdani ret hakkı, kimlik hakkı, kültürel haklar, anadili kullanma hakkı'nın düzenlenmesi, vatandaşlık başlığı altında ise 'Türk vatandaşlığı, Türkiye vatandaşlığı' önerilerinin ele alınması benimsendi. MHP'li üyeler, 'insan onuru' kavramının yer almasına karşı çıktı. 

Yeni anayasada şu haklar yer alacak 

"İnsan onuru (kişinin maddî ve manevî varlığını geliştirme hakkı), Temel hak ve hürriyetlerin (özgürlüklerin) kaynağı, niteliği ve bütünlüğü, Eşitlik (pozitif ayrımcılık, kadın hakları), Ayrımcılık yasağı, Kişi hak ve özgürlükleri, Hayat (yaşam hakkı), Çocuk hakları, İşkence eziyet ve kötü muamele yasağı, Zorla çalıştırma yasağı, Kişi hürriyetleri (özğürlüğü) ve güvenliği, İnsan hayatının (yaşamının) gizliği ve korunması, Kişisel bilgi ve verilerin korunması, Konut dokunulmazlığı, Haberleşme hürriyeti (özgürlüğü), Yerleşme ve seyahat hürriyeti, Din vicdan ve inanç özgürlüğü (vicdanî ret hakkı, kimlik hakkı, kültürel haklar, anadilini kullanma hakkı), Düşünce ve ifade hürriyeti (özgürlüğü), Eğitim ve öğrenim hakkı hürriyeti (özgürlüğü), Bilim ve sanat hürriyeti, Basın ve yayın hürriyeti (düzeltmeye cevap hakkı), Mülkiyet (miras hakkı), Çalışma, girişim ve sözleşme hürriyeti, Örgütlenme hürriyeti, Toplantı gösteri ve yürüyüşü hürriyeti, Hak arama hürriyeti (bilgi edinme, dilekçe, anayasal şikâyet, kamu denetçiliği), Adil yargılanma hakkı, Suç ve cezalara dair esaslar, Sığınma hakkı, Siyasî haklar ve hürriyetler, Vatandaşlık (Türk vatandaşlığı, Türkiye vatandaşlığı), Seçme, seçilme ve siyasî faaliyette bulunma hakkı, Siyasi parti hürriyeti , Kamu hizmetine girme hakkı (bütçe hakkı), Sosyal ve ekonomik haklar, Sağlık hakkı, Sosyal güvenlik hakkı, Yoksulluğa karşı korunma hakkı (temel hizmetlere erişim hakkı, makul hayat sürdürme hakkı, engelliler, yaşlılar ve gençlik), sosyal yardım ve hizmetler, Çevre ve doğal hayat hakkı (hayvan hakları, temiz suya ve yeterli gıdaya erişme hakkı, tarihî ve kültürel mirası koruma hakkı), Konut ve barınma hakkı, Sendika hakkı, Toplu iş sözleşmesi grev hakları, İş güvenliği hakkı (çalışma hakkı), Devletin sosyal ve ekonomik görevlerinin sınırı (sınırlandırma olmamalı), Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması ve durdurulması, Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması, Temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması."(Zaman)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.