Meclis, torba tasarıyı görüşecek


Tasarı ağırlıklı olarak kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandırıyor ve çalışma hayatına ilişkin pek çok önemli düzenleme içeriyor.

Tasarıya göre, 31 Aralık 2010'a kadar olan ödenmemiş vergiler, trafik cezaları, idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, belediyelerin su bedeli alacakları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeline ilişkin alacaklar yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

-Meclis'te, Genel Kurul'un yanı sıra gözler Anayasa Komisyonu'nda da olacak. Komisyon 26 Ocak Çarşamba günü "süper yetki' tartışmalarına neden olan Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında kanun tasarısını görüşecek. Komisyonun gündeminde bu hafta Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Tasarısı da olacak.

-Adalet Komisyonunda ise 25 Ocak Salı günü Sporda Şiddet ve Düzensizliğin önlenmesine dair tasarı görüşülecek.

Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu'nu yasalaştıran TBMM, 1 haftalık aranın ardından torba tasarıyı görüşecek. Tasarı ağırlıklı olarak kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandırıyor ve çalışma hayatına ilişkin pek çok önemli düzenleme içeriyor.
25 Ocak Salı günü İller Bankası Anonim Şirketi Hakkında kanun tasarısını görüşecek olan TBMM Genel Kurulu, 26 Ocak Çarşamba günü ise Torba tasarının görüşmelerine başlayacak. 265 maddelik tasarı temel kanun olarak 10 bölüm halinde ele alınacak. Meclis iki hafta boyunca Cuma günleri de çalışacak.

-ALACAKLAR YENİDEN YAPILANDIRILIYOR-

Tasarıya göre, 31 Aralık 2010 tarihine kadar olan ödenmemiş vergiler, trafik cezaları, idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, belediyelerin su bedeli alacakları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeline ilişkin alacaklar yeniden yapılandırma kapsamında olacak. TEFE/ÜFE oranı eklenerek yeniden hesaplanacak alacakların faizi silinecek. Sigara içme cezaları hariç, tebliğ edilmemiş 120 liranın altındaki para cezaları tahsil edilmeyecek. Vergi borcunu ödemeyen ya da bu nedenle hakkında ihtiyati haciz kararı verilen kişiler yurt dışına çıkabilecek. Tasarı çalışma hayatına ilişkin de pek çok önemli düzenleme öngörüyor. Doğum yapan memura analık izni süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğum tarihinden itibaren 24 aya kadar aylıksız izin verilecek. Erken doğum yapan kadın işçi, kullanamadığı doğum öncesi izni doğum sonrasında kullanabilecek. Tasarıyla Yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilenlere de dönüş yolu açılıyor. Vakıfbank, BDDK ve SPK'nın merkezleri İstanbul'a taşınacak.

-GÖZLER ANAYASA KOMİSYONU'NDA-

Meclis'te, Genel Kurul'un yanı sıra gözler Anayasa Komisyonu'nda da olacak. Komisyon 26 Ocak Çarşamba günü "süper yetki' tartışmalarına neden olan Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında kanun tasarısını görüşecek. Komisyonun gündeminde bu hafta Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Tasarısı da olacak. Adalet Komisyonunda ise 25 Ocak Salı günü Sporda Şiddet ve Düzensizliğin önlenmesine dair tasarı görüşülecek.Anka

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.