Meclis'te 'anadil' mesaisi
 (ANKA) - Meclis Genel Kurulu, haftaya Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı ile başlayacak. Tasarı sermaye piyasasının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin ve gelişmesinin sağlanması, yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması için sermaye piyasasının düzenlenmesi ve denetlenmesini amaçlıyor. 
Sermaye piyasası araçları, bu araçların ihracı, ihraççılar, halka arz edenler, sermaye piyasası faaliyetleri, sermaye piyasası kurumları, borsalar ile sermaye piyasası araçlarının işlem gördüğü diğer teşkilatlanmış piyasalar, piyasa işleticileri, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, merkezi takas kuruluşları, merkezi saklama kuruluşları, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve Sermaye Piyasası Kurulu bu Kanun hükümlerine tabi olacak. Halka açık olmayan anonim ortaklıkların halka arz edilmeyen pay ihraçları, bu Kanun kapsamı dışında kalacak. 
Sermaye piyasası araçlarının halka arz edilebilmesi veya borsada işlem görebilmesi için izahname hazırlanması ve hazırlanan bu izahnamenin Kurulca onaylanması zorunlu olacak. 

-"ANADİLDE SAVUNMA"-

Genel Kurul'un gündeminde olan bir diğer tasarı ise anadilde savunma ve hükümlülerin eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı. Tasarı yasalaşırsa sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. 
Tasarıya göre hükümlüler, kurum içindeki veya dışındaki genel durumları, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine etkin katılımları, kurum düzenine karşı tutumları ve kendilerine verilen işlerdeki gayretleri dikkate alınarak teşvik esaslı ödüllerden yararlandırılabilecek. Bu madde hükümleri, çocuk hükümlüler için de geçerli olacak. Hükümlülere verilebilecek ödüller şunlar: 

Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan evli hükümlüler, en geç üç ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmidört saate kadar eşleri ile kurum veya eklentilerinde ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın mahrem şekilde görüştürülebilecek. 
Çocuk hükümlülere, en geç iki ayda bir kez olmak üzere, üç saatten yirmidört saate kadar ana ve babasıyla veya vasisiyle kurum ya da eklentilerinde ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın aile görüşmesi yaptırılabilecek. 

-HÜKÜMETTEN AİHM ATAĞI- 

Geçen hafta görüşmeleri yarım kalmış olan Yargılama Sürelerinin Uzunluğu ile Mahkeme Kararlarının Geç veya Kısmen İcra Edilmesi ya da İcra Edilmemesi Nedeniyle Tazminat Ödenmesine Dair Kanun Tasarısı'na bu hafta devam edilecek. Tasarı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılmış bazı başvuruların tazminat ödenmek suretiyle çözümüne dair esas ve usullerin belirlenmesini amaçlıyor. 

-GENEL KURUL FAZLA MESAİ YAPACAK-

Genel Kurul gündemindeki tasarıları görüşmek için Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinin yanı sıra Cuma günü de çalışacak. Cuma günü gündemdeki konuların bitmemesi halinde Genel Kurul'un hafta sonu da çalışması planlanıyor.

-OMBUDSMAN YEMİN EDECEK-

Geçen hafta 258 oyla Kamu Başdenetçisi seçilen Mehmet Nihat Ömeroğlu'nun Genel Kurul'da yemin etmesi gerekiyor. Ancak Ömeroğlu'nun Genel Kurul'da hangi gün yemin edeceği henüz netleşmedi.

-KOMİSYONLAR-

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarına devam edecek. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun 4 Aralık Salı günü yapacağı toplantının gündeminde; Sayıştay'ın toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe kapsamındaki rolü,mevcut çalışmaları ile toplumsal cinsiyet perspektifinden bütçenin denetimine ilişkin konumu konusunda sunumu ile TÜİK'in toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme açısından rolü ile mevcut ve yapılabilecek istatistiki çalışmalara ilişkin sunumu yer alıyor. KİT Komisyonu 5 Aralık Çarşamba günü kamu iktisadi teşebbüslerinden, geçen yasama yılında toplantıları ertelenenlerin; 2009 ve 2010 yılı hesap dönemlerine ait raporlarını görüşmek üzere toplanacak. Gündeminde ise Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Müesseseleri (TTK) bulunuyor.

Dışişleri Komisyonu'nun 5 Aralık Çarşamba günü yapacağı toplantının gündeminde bulunan tasarılar şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Sistemine İlişkin Hükümetlerarası Anlaşma ile Eki Türkiye Cumhuriyeti ve The Trans Anatolian Gas Pipeline Company B.V. Arasında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Sistemi Hakkında Ev Sahibi Hükümet Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Türkiye Cumhuriyeti ve Gürcistan Arasında Ahıska-Borçka Enterkonneksiyon Hattı Yoluyla Sınır Ötesi Elektrik Ticaretine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlara Kullanımına Dair Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,

Yasa Dışı, Kayıt Dışı ve Düzenlenmemiş Balıkçılığı Önleme,Caydırma ve Ortadan Kaldırmaya Yönelik Liman Devleti Tedbirlerine Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bangladeş Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Tarım Alanında Bilimsel ve Teknik İşbirliği Konulu Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bangladeş Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı."

-SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU- 

Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Araştırma Komisyonu'nun 5 Aralık'ta yapacağı toplantıda Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonunun, "Aile hekimlerine yönelik şiddetin sebepleri, bu konudaki istatistikler ve çözüm Önerileri" konulu sunumu; 6 Aralık'ta ise İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayla Okay'ın "Sağlık alanındaki şiddette iletişim çözüm önerileri" konulu sunumu bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.