ÖYM'lerin ayrıcalıkları silindi
AK PARTİ, Meclis tatile girmeden hemen önce Genel Kurul’da kabul edilen 3. Yargı Paketi hakkında teşkilatlarını bilgilendirdi. Genel Merkez tarafından hazırlanan “3. Yargı Paketi ne getiriyor?” başlıklı 5 sayfalık raporda, önemli detaylar yer aldı. Raporda, pakette gerçekleştirilen en önemli düzenlemelerden birinin Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) kaldırılması olduğu belirtilerek, “Düzenlemeyle, ÖYM’leri özel yapan yetkilerin neredeyse tamamına yakını kaldırılarak diğer mahkemelere göre ayrıcalıkları da silinmiş oldu” dendi. Raporda, ÖYM’lerin dayanağını oluşturan CMK’nın 250, 251 ve 252. maddelerinin yürürlükten kaldırılırken yeni işleyişin nasıl olacağı da madde madde anlatıldı:
 
- CMK 250. maddesinin birinci fıkrasına göre görevlendirilen mahkemelerde açılan davalara kesin hükümle sonuçlandırılıncaya kadar, bu mahkemelerce bakılmaya devam edilecek.
 
- Bu davalarda yetkisizlik veya görevsizlik kararı verilemeyecek. Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesinin, kavuşturmaya ilişkin hükümleri, bu davalarda da uygulanacak.
 
- CMK’nın 251. maddesinin birinci fıkrasına göre görevlendirilen Cumhuriyet Savcıları, yürütmekte oldukları soruşturmalara HSYK’ca TMK’nın 10. maddesi uyarınca görevlendirilen Cumhuriyet savcıları göreve başlayıncaya kadar devam edecekler.
 
- TMK’nın 10. maddesi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle açılan davalarda, sanığın taşıdığı kamu görevlisi sıfatı dolayısıyla hakkında soruşturma yapılabilmesi için izin veya karar alınması gerektiğinden durma veya düşme kararı verilemeyecek.
 
- Mevzuatta CMK’un 250. maddesine
 
göre kurulan ağır ceza mahkemelerine yapılan atıflar, TMK’nın 10. maddesinde belirtilen ağır ceza mahkemelerine yapılmış sayılacak.
 
- Askeri disiplinin sağlanması ve birtakım askeri gerekliliklerden dolayı, Askeri Ceza Kanunu kapsamındaki suçlarda hükmün açıklanmasının geriye bırakılması uygulamasından vazgeçildi.
 
- TMK kapsamına giren suçlarla ilgili davalara, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması nedeniyle, bu mahkemelerde bakılmasına ilişkin hüküm yürürlükten kaldırıldı.
 
- Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, CMK’ya göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilebilecek ve ertelenebilecek.
 
Üç yıldan daha uzun tutuklu olanlar 1176 kişi
 
818 Haziran itibariyle 34 bin 720 tutuklu bulunduğu belirtilirken bunların yüzde 76’sının 0-1 yıl, yüzde 19,83’ünün 1-3 yıl ve yüzde 3.35’ine denk gelen bin 176 kişinin ise 3 yıl ve üzerinde cezaevinde bulunduğu dikkat çekildi.
 
-Raporda şöyle dendi: “1-3 yıl arasında tutuklu kalanların oranı yüzde 96,61’i oluşturmaktadır. Sorun teşkil edebilecek, 3 yılın üzerindeki tutukluların sayısı 34 bin 720 kişide bin 176 kişidir. Yani yüzde 3,35...Yüzde 3.35 olarak belirlenen ve uzun tutukluluk olarak değerlendirilen kişilere isnat edilen suçların bazıları: Anayasal düzeni değiştirme, Kasten öldürme, Çıkar amaçlı örgüt üyeliği, Uyuşturucu ticaretidir. Bu gruba girenlerin büyük bir kısmının diğer bir özelliği ise Yargıtay’da geçen sürenin uzunluğu ve aynı anda farklı bir suçtan da yargılanıyor olmalarıdır.”
 
-Raporda, denetimli serbestlik uygulamasına ilişkin son veriler de paylaşıldı. Buna göre, 8 bin 236 hükümlü kamuya yararlı bir işte çalıştırılmakta, 14 bin 878 hükümlü belirli bir bölgede gözetim altında bulundurulmakta, 890 hükümlünün cezasının konutta infaz edildiği, 472 hükümlünün belirlenen yerlere gitmemesinin sağlandığı, 2 bin 803 hükümlünün ise belirlenen eğitim programlarına katıldığı açıklandı.
Star
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.