Sayıştay, 17 bürokratın peşine düştü
Sayıştay, yaptığı denetimlerde kamuyu zarara uğrattıklarını belirlediği ve aralarında AKP’li eski belediye başkanlarının da bulunduğu 17 kişinin peşine düştü. Bu aşamaya kadar bu kişilere ulaşamayan Sayıştay, resmî ilan yoluyla firarilere seslendi; “15 gün içinde adresinizi bildirin, savunmanızı verin, yoksa gereğini yapacağım.”Kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarına ilişkin sayısız yolsuzluk usulsüzlük tespiti yapan ancak buna ilişkin raporları öncelikle Meclis’te hasıraltı edilen, böylece giderek etkisizleştirilen Sayıştay Başkanlığı’nın firari bürokratlarla ilgili ilanı dünkü Resmî Gazete’de yayımlandı.
Sayıştay’ın Kamu zararı tespit ettiği (ağırlıkla 2013, az sayıda 2012 yılı hesapları) kurumlar arasında Çanakkale İl Özel İdaresi, Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul SHÇEK, Kahramanmaraş Belediyesi, Elazığ Belediyesi, Antalya Muratpaşa Belediyesi, Şanlıurfa Belediyesi ve Kredi Yurtlar Kurumu da yer aldı. 
ARANAN AKP’Lİ BAŞKAN
Sayıştay’ın kamu zararına yol açtığını düşündüğü ve ilanla peşlerine düştüğü 17 yönetici ve sorumlu arasında Elazığ belediyesinin bir önceki AKP’li belediye başkanı Selmanoğlu ismi dikkat çekti. AKP’li Selmanoğlu geçen yıl 45 sanıkla birlikte yargılandığı ihaleye fesat vb.suçları içeren yolsuzluk davasında da hapse mahkum edilmişti. Diğer firariler arasında Genel Müdür yardımcıları, daire başkanı, ihale komisyonu üyesi, Çocuk Yuvası Müdürü, İl Genel Meclisi üyesi, Çevre mühendisi, tahakkuk sorumlusu unvanlı isimler de yer aldı.
‘GELİN YOKSA KARIŞMAM’
Sayıştay Başkanlığı’nın kamu zararından sorumlu gördüğü için savunmalarını almak istediği ancak kendilerine ulaşamadığını bildirdiği firarilerle ilgili ilan metni şöyle:
“Adları aşağıda yazılı Kamu İdarelerinin hizalarında belirtilen yıla ilişkin hesap ve işlemlerinin denetimi sırasında, denetçiler tarafından tespit edilen kamu zararına yol açan hususlar hakkında, 6085 sayılı Sayıştay Kanununun 48.maddesi ile bu Kanunun Geçici 3.Maddesi 2.fıkrası delaletiyle, mülga 832 sayılı Kanunun 48.maddesi gereğince yazılı savunmalarının alınması maksadıyla aranılan ve dairelerince gösterilen adreslerde bulunamayan ad ve soyadları ile memuriyet unvanı ve görevleri gösterilen sorumluların, konu ile ilgili sorgularını almak veya kendilerine tebligatın yapılabileceği açık adreslerini bildirmek üzere, ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde bizzat veya yazı ile Başkanlığımıza başvurmaları gerektiği; aksi takdirde işbu ilanın tebligat yerine geçeceği ilan olunur”

Kaynak: Taraf
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.