'Taleplerden uygun görülenler hayata geçer'
Adalet Bakanı, "Benim görüşme yaptığım kişiler bu parlamentoda temsil edilen milletvekilleridir, bir siyasi partinin yetkilileridir, eş başkanlarıdır, grup başkanvekilleridir, ben hükümetin bir üyesi olarak bu parlamentoda görev yapan her milletvekiliyle görüşürüm" diye konuştu. Ergin, Meclis Genel Kurulu'nda, Yargı Hizmetleri İle İlgili Olarak Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının tümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

"Bir arkadaşımız çözüm sürecine ilişkin olarak yapılan görüşmelerle ilgili bir soru sordu. Hükümet bu görüntülerin oluşmasına izin mi vermiştir diye" soru yöneltildiğini ifade eden Adalet Bakanı, "Hükümetin böyle bir izin verme yetkisi de yoktur. Yasalarımızda olmayan bir yetkiyi kullanamayız. Anayasamız çok açık. Hiç kimse kaynağını Anayasadan almayan bir yetkiyi kullanamaz. Bu şekilde kanunların suç saydığı bir işi serbest bırakma gibi hükümetin bir yetkisi de yok. Buna dönük bir tasarrufu da olamaz" dedi.

DİYARBAKIR'DAKİ KONFERANS

Diyarbakır'da toplanan konferans sonucunda yapılan açıklamalara ilişkin bir soru yöneltildiğini ifade eden Adalet Bakanı, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde korunmuş olan hakları korumak üzere birtakım yasalarda değişiklikler yaptık. En son yapmış olduğumuz değişikliklerde de şiddet barındırmayan, şiddeti teşvik etmeyen düşünce açıklamalarının suç oluşturmayacağına dair. Bu konferansta katılımcıların görüşlerini beyan etmeleri ve bu görüşler doğrultusunda taleplerde bulunmaları demokratik talepte bulunmaları en tabii haklarıdır ancak o sonuç bildirgesi içerisinde talepler içerisinde varsa şiddeti öven, şiddeti teşvik eden, toplumu kaosa, teröre, anarşiye teşvik edecek bir talep varsa bunun gereğini ilgili savcılar yapar" diye konuştu.

"GÖRÜŞME YAPTIĞIM KİŞİLER BU PARLAMENTODA TEMSİL EDİLEN MİLLETVEKİLLERİDİR"

BDP heyetiyle yaptığı görüşmeye ilişkin soruya da Adalet Bakanı şöyle yanıt verdi:
"Bir milletvekili arkadaşımız sorusunda şunu sordu. Siz birkaç gün önce bir siyasi partinin demedi de bir örgütün destekçileri ile bir görüşme yaptınız. Benim görüşme yaptığım kişiler bu parlamentoda temsil edilen milletvekilleridir, bir siyasi partinin yetkilileridir, eş başkanlarıdır, grup başkanvekilleridir, ben hükümetin bir üyesi olarak bu parlamentoda görev yapan her milletvekiliyle görüşürüm. Her siyasi parti temsilcisiyle görüşürüm. Onların demokratik taleplerini dinlerim. Bu demokratik talepler içerisinde karşılayabileceklerimiz varsa bunları karşılayabilmek için de elimizden geleni yaparız."

"ALTINA İMZA KOYABİLECEKLERİMİZİ HUZURLARINIZA GETİRİRİZ"

"BDP'nin sizden talepte bulunduğu 25 madde içerisinde ne var"şeklinde bir sorulduğunu belirten Adalet Bakanı, şöyle dedi:
"BDP'nin bize getirmiş olduğu kendi önerileri içerisinde TMK'nın bazı maddelerinin, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun bazı maddelerinin, Siyasi Partiler Yasasının bazı maddelerinin değiştirilmesi yönünde talepleri var. Bu ülkede biz yıllardan bu yana şunu söylemiyor muyuz. Demokratik siyaset zemininde bunları konuşalım ve siyaset zemininde üzerinde mutabık kalabileceğimiz konularda mesafe katedelim, yaptığımız şey budur.
Bir siyasi partinin temsilcileri hükümetin bir üyesinden bu yönde taleplerini getirmiş, ortaya koymuş, ne yapması gerekiyor hükümet mensuplarının, bu talepleri alır kendi parti programına uyuyorsa kendi siyaset yapma anlayışına Türkiye'nin gelecek vizyonu içerisinde öngördüğü tabloda bu taleplerin yeri varsa ortak bulduğumuz zeminde bunları karşılamak siyasetin görevidir, parlamentonun görevidir. Anayasamızda ve yasalarımızda taahhüt etmiş olduğumuz varmak istediğimiz hedeflere dönük siyaset kurumundan ya da STK'lardan sivil toplumdan gelecek taleplerin başımızın üzerinde yeri vardır. Herkes düşüncesini barışçıl yöntemlerle ifade edebilir ama bu talepler içerisinden hangilerinin hayata geçeceği konusu parlamentonun takdirindedir sadece siyasi iktidarın buna karar verme imkanı da yoktur, yetkisi de yoktur. Onun için bu talepler gelir, bu taleplerden uygun gördüklerimizi, altına imza koyabileceklerimizi huzurlarınıza getiririz, yüce parlamento kabul ederse hayata geçer, kabul etmezse geçmez."

"DOSYA TAMAMLANMAK ÜZERE"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "PKK, Şırnak'ın Cizre ilçesinde sözde "asayiş' birimleri oluşturdu" iddialarına ilişkin, "Diyarbakır Başsavcılığı soruşturma dosyası açmıştır. Kolluktan bununla ilgili delilleri talep etmiştir. Dosya tamamlanmak üzeredir. İlgili görevliler, sorumlular gereken çalışmaları şu anda yapıyorlar" dedi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Meclis Genel Kurulu'nda, Yargı Hizmetleri İle İlgili Olarak Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının tümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Milletvekillerinin, "PKK, Şırnak'ın Cizre ilçesinde sözde "asayiş' birimleri oluşturdu" şeklinde basına yansıyan haberlere ilişkin sorusuna Adalet Bakanı şu yanıtı verdi:

"Türkiye'de Cizre'de olur, Erzurum'da, Antalya'da, Sinop'ta olur hangi bölgesinde olursa olsun yasalarımızın ihlali anlamına gelen her eylem kanunlarla yetkili olan Cumhuriyet savcıları tarafından soruşturulur, Cumhuriyet savcılarının talimatıyla kolluk o konularla ilgili araştırmalarını yapar, dosyasını teşekkül ettirir. Gerekli operasyonlarını yapar. Bahsettiğiniz olayla ilgili olarak ilk andan itibaren Terörle Mücadele Yasası'nın 10. maddesiyle yetkili Diyarbakır Başsavcılığı soruşturma dosyası açmıştır. Kolluktan bununla ilgili delilleri talep etmiştir. Molotof kokteyli atarak kamu görevlilerinin araçlarına bunlarla saldıran, yol kesen ve yasalara ihlal eden eylemleri yapanlarla ilgili dosya tamamlanmak üzeredir. Ve bunun sonuçlarını kısa süre içinde görürsünüz. Anlık yapılan bu tür eylemler Türkiye'nin hangi bölgesinde olursa olsun hiç kimse bu ülkenin yasalarının üstün değil, bakanı da, milletvekili de, 76 milyon vatandaşın her bir bireyi de. O açıdan hiç kimse bu açıdan bir endişeye kapılmasın. Herhangi bir telaşa mahal yok. İlgili görevliler, sorumlular gereken çalışmaları şu anda yapıyorlar."

Bir soru üzerine Adalet Bakanı, "3 hafta boyunca devam eden Gezi olayları diye İstanbul ve Ankara merkezinde yapılan eylemler sırasında da gördüğümüz ve asla kabul edemeyeceğimiz devletin kolluk güçlerine karşı yaralamalı, ölümlü saldırılarda cereyan etmiştir. Vatandaşlarımıza ait sivil araçlar yakılmıştır, iş yerleri tahrip edilmiştir. Bütün bunlar bu milletin kaynaklarıdır. Ama takdir edersiniz ki o kalabalık olaylar esnasında kolluk aynı anda bunların fezlekesini hazırlayıp, delilleri tanzim edip, bunu fezlekeye bağlayarak savcıların önüne getirememiştir. Bir süre sonra bu dosyalar tekemmül ettikten sonra Adliye gerekli işlemleri yapmış, bir kısmı sevk edilmiş, bir kısmı tutuklanmış, bir kısmı da salıverilmiştir. Hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmaz" dedi.


ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.