TBMM, Sayıştay için 5 üye seçecek
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'nun başkanlığında toplandı. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Hz. Peygamber'in hayatının, insan onurunun timsali olduğunu söyledi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle yaptığı gündemdışı konuşmada, alemlere rahmet olarak gönderilen Hz.Peygamber'in doğumunun 1442. yılını, insan onurunu özne yaparak kutladıklarını belirtti. Şandır, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, çok yerinde bir tercihle, Hz. Peygamber ve insan onuru temasını özne yaptığını, bu temanın, her açıdan çok geniş bir manayı içerdiğini kaydetti.

Hz. Peygamber'in hayatının, insan onurunun timsali olduğunu ifade eden Şandır, insan onurunun, her şeyden muteber olduğunu vurguladı. Şandır, insan ne kadar onurluysa, oluşturdukları milletlerin de o kadar onurlu olduğunu dile getirdi. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TRT'nin düzenlediği 23 Nisan etkinliğine, Abhazyalı çocukların davet listesinden çıkartılmasına ilişkin gündemdışı söz aldı.

Dışişleri Bakanlığı'nın, Abhaz çocuklarını, "Bizden izin almadan Türkiye'ye gelemezsiniz" diyerek, elinin tersiyle reddediğini öne süren Özkoç, Abhaz çocukların, Türk çocuklarıyla kucaklaştırılmadığını iddia etti. Engin Özkoç, Dışişleri Bakanlığı'nın, bütün belediyelere, "Abhazya'dan gelen talepleri, bakanlığa sormadan kabul etmeyin" şeklinde bir yazı gönderdiğini iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise "Bu yıl da 'O Nurla Onurlandık' cümlesiyle Kutlu Doğum Haftası'nı kutlamaktayız. Sevginin, şefkatin binlerce yıl öncesinden onurunu yükselten ve Veda Hutbesi'nde 'Hepimiz Adem'in çocuklarıyız' mesajıyla eşitliği ve kardeşliği vurgulayan Sevgili Peygamberimizin bu mesajını bugün daha çok içselleştirmeye ihtiyacımız var. Bu vesileyle biz de AK Parti Grubu olarak Hazreti Peygamberimizin dünyaya teşriflerinin 1442'nci yılını ve Kutlu Doğum Haftası'nı kutlamaktayız" dedi.

 CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de, "Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak biz de Hazreti Peygamberimizin doğum yıl dönümü nedeniyle içinde bulunduğumuz Kutlu Doğum Haftası'nın bütün milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu hafta vesilesiyle İslam'ın temel değerlerinin tüm insanlık tarafından benimsenmesini bir arzu olarak ifade ediyoruz.

 Yine, İslam'ın temelinde yer alan adalet, emanet, ehliyet, şûra, maslahat gibi ilkelerin toplumsal hayatımızda ve birçok alanlarda hakim olmasını, bunların örnek alınmasını diliyor" diye konuştu.

 AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz da tarihi Diyarbakır surları ve Suriçi Projesi'ne ilişkin yaptığı gündemdışı konuşmada, yıllarca hiç hak etmediği şekilde sadece karpuzla anılan Diyarbakır'ın, çok büyük bir hazine olduğunu söyledi. Beyaz, Diyarbakır surları ve suriçi bölgesinin büyük önem taşıdığını belirterek, Diyarbakır surlarının, dünyada tek ve eşsiz, dünyanın en büyük açık hava yazıtlar müzesi olduğunu anlattı. Beyaz, herkesi Diyarbakır'a davet etti.

 Ardından söz alan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, "Bilindiği üzere, kuzeydoğu sınır komşumuz olan Gürcistan sınırında Sarp Sınır Kapımızda herhangi bir şekilde pasaport uygulaması yoktur, kimlikle geçiş uygulaması yapılmaktadır" diyerek şöyle devam etti:

 "Kimlikle geçişte daha önceden 1 lira uygulaması yapılmaktaydı ama bugün itibarıyla, yeni tarih itibarıyla 15 lira verilerek karşı tarafa geçilmektedir. Artvin Valiliği bünyesinde 12 kişi burada çalışmaktadır, 12 kişiye asgari ücret verilmektedir. Buradaki fiyat politikası değiştikten sonra, daha doğrusu, 1 liralık miktar 15 liraya çıkarıldıktan sonra, ne yazık ki, bu 12 kişi işten çıkarılmış, 12 aile ileri derecede mağdur edilmiştir. Bu nedenle, Valilik nezdinde yapılan girişimler sonuçsuz kalmıştır. Sarp Sınır Kapısı'nda daha önce çalışan, kimlikli geçiş uygulaması nedeniyle iş akitlerine son verilen bu 12 kişinin bir an önce iş akitlerinin yenilenmesi ve işlerine başlatılması hem ailelerin mağduriyetini önleyecek hem de bir sosyal yarayı ortadan kaldıracaktır. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin duyarlı olmasını ve ilgili bakanın olaya el koymasını diliyorum."
 Grup önerilerinin görüşülmesinin ardından Sayıştay'da boş bulunan 5 üyelik için seçimlere geçilecek. (ANKA)
 (ÜNS/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.