'Torba tasarı' görüşmeleri başladı

Komisyon Başkanı AKP Sivas Milletvekili Mustafa Açıkalın, görüşülmesine daha önce başlanan tasarının, ilgili bakanların sunumunun ardından alt komisyona sevkedildiğini hatırlatarak, Alt Komisyon Başkanı AKP Manisa Milletvekili Recai Berber ve diğer üyelere söz verdi.

Berber, Alt Komisyon olarak tasarı üzerinde 13 gün boyunca 12'şer saat çalıştıklarını belirterek, her maddenin uzun süre tartışıldığını ve ciddi değişiklikler yapıldığını kaydetti. Bazı kamu alacakların yeniden yapılandırılması kapsamına, kira, ecri misil ile birlikte belediye ve özel idarelerin alacaklarının da dahil edildiğini belirterek ''Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı kamu alacakları tahsili denebilir. Elektrik alacaklarından tutun da kira alacaklarına kadar kamunun bütün alacaklarını düzenliyor'' dedi.

Tasarıda sosyal güvenlik mevzuatıyla yapılan değişiklik konusunda da bilgi veren Berber, ''Sosyal güvenlik ve genel sağlık sigortası kapsam dışında kalan bir toplum kesimi bırakılmamış oluyor. Bu çok önemli değişikliktir'' dedi.

Çalışma hayatı ile ilgili yasalar konusunda önemli değişiklikler yapıldığını anlatan Berber, kamu kurumlarındaki uzmanlarla ilgili konu üzerinde uzlaşma sağlanarak üst komisyona taşındığını, ayrıca üniversite harçlarıyla ilgili hesaplamalar konusunda ayrıntılı bilgi alındığını söyledi. Alt komisyon üyeleri dışında başka milletvekillerin de tasarıya katkı sağladığını kaydeden Berber, değişikliklerin önemli bir kısmının iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarafından değerlendirilerek yapıldığını söyledi.


"Paketin arkasına ne taksam geçer anlayışı..."

CHP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, Hükümetin, ''Nasıl olsa muhalefet de vatandaşların borçlarının hafifletilmesine karşı çıkmıyor, o zaman ben de bu paketin arkasına ne takarsam geçer'' anlayışı içinde olduğunu savunarak, bunun doğru ve etik olmadığını söyledi.

Öztürk, kamuda çalışan uzmanların ücretlerinin eşitlenmesini istediklerini, ancak bu düzenlemenin tasarıdan tümüyle çıkarılmasını siyasi olarak göğüsleyemeyen iktidarın alt komisyonda yaptığı değişiklikle, uzmanlara ''pantolon uyduramadık, gömlek verelim'' dercesine kamuda üçüncü bir uzman grubu yarattığını söyledi.

Tasarının bugüne kadar çıkarılan en kapsamlı af düzenlemesi olduğunu ifade eden Öztürk, vergi ve cezaların aslı ödenmek kaydıyla cezaların önemli bir kısmından vazgeçildiğini, ancak borç ödeme vadesinin geçmiş deneyimler de dikkate alınarak 36 aydan 60 aya çıkarılması gerektiğini, aksi takdirde istenen sonucun elde edilemeyeceğini savundu.

Aftan yararlanmak isteyen vatandaşlara açılmış davalardan vazgeçmeyi ve yeni dava açmamanın dayatıldığını ileri süren Öztürk, ''Yargı kararlarını by-pass eden, geriye yönelik bazı tarhiyatları silen düzenlemeler var'' dedi.

Öztürk, bazı maddelerin ayrı maddeler haline getirilmesi gerektiğine işaret ederek, torba tasarının; 207 çerçeve, 7 geçici madde ile yürürlük ve yürütme maddeleri olmak üzere toplam 216 maddeden oluştuğunu söyledi. Kamu alacakların yapılandırılmasıyla ilgili maddelerin ayrılarak ayrı bir tasarı haline getirilmesi halinde kısa sürede yasalaşabileceğini kaydeden Öztürk, aksi halde düzenlemenin Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu Tasarısı ile aynı akıbeti yaşayacağını ileri sürdü.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da tasarı üzerinde iktidar ile muhalefet partilerinin uzlaşması bulunmadığını belirterek, ''Hükümet kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması konusunda iyi niyetli ise bu hızla çıkarılabilir. Ama hükümet bunun arkasına sığınarak başka değişiklikleri de geçirmek istiyor'' dedi.

Tasarının ''krizin teğet geçmediğini gösterdiğini'' savunan Akçay, ''Vatandaş borcunu niye ödeyemedi? Hükümet müjde vermeyi bıraksın vatandaşa özür borcu var'' diye konuştu.

Tasarının görüşmelerinde Hükümeti, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer temsil ediyor.AA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.