Türkiye tarihine geçen iki bakan!

61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye'nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev yapacak. Yıldırım, bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin ilk ulaştırma bakanı 1939-1940 yılları arasında görev yapan subay Ali Çetinkaya oldu. Daha sonra kurmay subay Cevdet Kerim İncedayı'nın 1 yıl süreyle gerçekleştirdiği bu görevi, üçüncü olarak amiral Fahri Ergin yerine getirdi.

Ulaştırma bakanları listesinde bugüne kadar Ali Fuat Cebesoy, Kasım Gülek, Nahit Menteşe, Enis Öksüz ve Oktay Vural'ın da aralarında bulunduğu 70 kişi yer aldı.

Bu görevi en kısa süre yerine getiren 14 günle Selahattin Babüroğlu olurken, Binali Yıldırım toplam 8 yıl 2 ay ile bu konuda bir rekora imza attı.

Ulaştırma bakanları, Cumhuriyetin ilk yıllarında asker kökenliler arasında seçilirken, 1950'lerden sonra ağırlığı yüksek mühendis ve hukukçular oluşturdu.

Bakanların çoğu ortalama 2 yıl bu görevi yürütürken, sadece 1971 yılında Orhan Tuğrul, Haluk Necdet Arık, Cahit Karakaş, Selahattin Babüroğlu ve Rıfkı Danışman'ın aralarında bulunduğu 5 ulaştırma bakanı görev yaptı.

Yeniden Ulaştırma Bakanlığı görevine getirilen Binali Yıldırım 8 yıl 2 aylık görev süresi ile en uzun süre görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu.


AKDAĞ, BU GÖREVE 4. KEZ ATANAN İLK SAĞLIK BAKANI UNVANINA SAHİP OLDU

Yeni kabinede tekrar Sağlık Bakanlığına getirilen Prof. Dr. Recep Akdağ, Türkiye'de bu göreve 4. kez atanan ilk Sağlık Bakanı oldu. Akdağ, Türkiye'nin 49. Sağlık Bakanı olarak görev yapacak.

Türkiye'nin ilk Sağlık Bakanı Dr. Adnan Adıvar, 3 Mayıs 1920-10 Mart 1921 tarihleri arasında görev yaptı.

Adıvar'dan sonra aynı bakanlığa atanan Dr. Refik Saydam ise Türkiye'nin bu görevi en uzun süre yapan Sağlık Bakanı unvanına sahip.
10 Mart 1921-20 Aralık 1921, 30 Ekim 1923-21 Kasım 1924 ve 4 Mart 1925-25 Ekim 1937 arasında 3 dönemSağlık Bakanlığıyapan Saydam, 3. bakanlığı döneminde bu görevi kesintisiz olarak 12 yıl süreyle yerine getirdi.

Prof. Dr. Türkan Akyol, 1971 yılında 26 Mart-13 Aralık tarihleri arasında yaklaşık 8 ay süreyle Türkiye'nin ilk kadın Sağlık Bakanı olarak görev yaptı.

Dr. Refik Saydam, Dr. Kemal Demir 3'er; Dr. Sadi Konuk, Dr. Behçet Uz, Dr. Vefa Tanır ve Dr. Yıldırım Aktuna ise Sağlık Bakanlığı'na 2'şer kez atandı.

18 Kasım 2002'den beri aralıksız Sağlık Bakanlığı yapan Akdağ, bu göreve 4. kez atanan ilk Sağlık Bakanı unvanına sahip oldu.



AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.