Uludere mağdurlarına maaş!
Ebru TOKTAR ÇEKİÇ

TBMM Genel Kurulu’nda iktidar ve muhalefet partisinin ortak önergesi ile kabul edilen değişiklik ile Afyon patlamasında ölen askerler şehit sayıldı ve yakınlarına kamuda iki istihdam hakkı getirilmesi, asgari ücret tutarında maaş bağlanması karara bağlandı. Hatay Reyhanlı, İstanbul Güngören, Ankara Kumrular’daki terör saldırısında ölen siviller de “terör mağduru” kabul edildi. Bu çerçevede 34 bin 984 kişinin kamuda istihdam hakkından yararlanacağı öğrenildi. Uludere’de hava bombardımanı sonucu yaşamını 34 kişinin yakınlarına bu hakların verilip verilmeyeceği Şırnak Valiliği’nde kurulan komisyon ile askeri mahkemedeki davanın ardından netleşecek. Komisyon kararı çerçevesinde Uludere’de yaşamını yitirenlerin yakınlarına kamuda bir istihdam hakkı verilmesi ve aylık maaş bağlanması kararı alınabilecek.

ŞEHİTLERE HAKLAR

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasa tasarısına iktidar ve muhalefetin ortak önergeleri ile yeni maddeler ihdas edildi. Şehitlere dönük yeni haklar getiren düzenleme çerçevesinde Afyon patlamasında yaşamını yitiren ve malul olanlar Terörle Mücadele Yasası kapsamına alındı. Buna göre Afyon patlamasında yaşamını yitirenlerin eşi, çocukları veya kardeşlerinin yararlanabileceği şekilde kamuda iki istihdam hakkı verildi. Ayrıca bu ailelere sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın asgari ücret tutarında maaş bağlanması da karara bağlandı.

ULUDERE MAĞDURLARI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, bu düzenlemeden Uludere’de yaşamın yitiren 34 kişinin ailelerinin mahkeme ve Şırnak Valiliği’nde kurulan komisyon kararına göre yararlanabileceğini söyledi. Aile Bakanlığı yetkilileri, mahkeme kararı ve valilikte kurulan komisyonda olayın “terör mağduriyeti” kapsamında değerlendirilmesi halinde, bu kişilerin ailelerine de kamuda 1 istihdam hakkı tanınacağı ve sosyal güvencelerine bakılmaksızın asgari ücret tutarında aylık maaş bağlanacağını belirttiler.

Hatay Reyhanlı, İstanbul Güngören ve İstanbul Kumrular’daki terör saldırısında ölen siviller de “terör mağduru” kabul edildi. Yaşamını yitiren sivillerin birinci derece yakınlarına da kamuda tek istihdam hakkı ve asgari ücret tutarında aylık maaş bağlanması karara bağlandı. Düzenleme çerçevesinde 34 bin 984 kişi kamuda istihdam edileceği hesaplandı.

GAZİ ÇOCUKLARINA VE ANNE-BABALARIN ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKI

Vazife ve harp malullüğü kapsamında herkes su ve elektrik ücretlerinde indirim imkanından yararlanacak. Gazilerin 25 yaşından küçük çocukları ile anne ve babalarına ücretsiz seyahat hakkı tanınacak

MALULİYET AYLIĞI KESİLMEYECEK

Muhalefet ve iktidar partisinin ortak önergesiyle kabul edilen düzenlemeye göre, çalışmaya devam eden malullerin, maluliyet aylığı kesilmeyerek, iki aylığı birden alma ve sonraki çalışmalarından dolayı emekli olmaları mümkün olacak.

MUHTAÇLIK ŞARTI YOK

Yaptıkları görev nedeniyle yaşamını yitiren polis, devlet memuru, trafik polisi gibi kamu görevlilerinin anne ve babasına aylık bağlamak için aranan “muhtaçlık şartı” kaldırılarak, aylık alamayan anne ve babalarına da aylık bağlanma imkanı tanınacak.

Vazife malullerinin aylıklarında derece kademe ilerlemesi yapılarak aylıkları arttırılacak. Vazife malullerinin eğitim-öğretim yardımı alamayanlarına da bu imkanın tanınması kararlaştırıldı.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ İMKANI

Vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlanamayanlara bu imkanın sağlanması kararlaştırıldı. Bu çerçevede hak sahiplerinin 73 bin TL 20 yıl vadeli faizsiz konut kredisi kullanabileceği kaydedildi.Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rüştü korkmaz 4 yıl önce

aklımdan geçen her fikrimi yazamadıktan sonraneden yorum yapayım sorgusuz sualsiz adelet bakanlığının dinlenme tesislerine yatmaya niyetim yok