Yargıda köklü değişiklikler geliyor!
Âlâ, “Formül olarak şunu söylüyorum, halka hesap vermeyen bütün yapılar antidemokratiktir. Jüri sistemi nedir Batı’da? Meslek dışı hâkimlik, halkın orada meclisleriyle var olması, sürekli var olması” dedi. TRT-1’deki Enine Boyuna adlı programa katılan Âlâ, şunları söyledi: 

YÜZDE 2 ENFEKTE EDİYOR

Devlette yüzde 1’lik, 2’lik kısım enfekte ediyor, zarar verme kapasiteleri yükseliyor. Daha çok karmaşık ilişkilerin olduğu kesin. Ama yüzdesi o kadardır. Öyle insanların zihninde olduğu kadar, Türkiye devletine kafa tutacak büyük bir yapıya fırsat verilemez zaten. Sorun ciddi. Şunu kabul edelim, kendi seviyelerinde zekice bir tezgâh. Organize suç olsun diye kendisi organize ediyor. Bu bir rezalettir. Sayın Başbakan’ın evlatlarına çamur bulaştırmak istediğiniz meselenin omurgası yok. Olmayan bir şey üzerinden, böyle bir şey olabilir mi? Bir yalan üzerinden. Bunun meselası bile olmaz.

SORUYORUM: DOLARI KİM ALDI?

Şimdi ben bir şey soruyorum: Doları kim aldı? Ben bir şey söylüyorsam sadece şüpheyle değil. Şimdi bu tezgâhın kazançlıları kimler. Bu nasıl bir ihanettir, bu nasıl bir yanlışlıktır. Bunun maliyeti Türkiye’ye 104 milyar dolardır. Tabii devlet ciddiyeti, önce bir şey söylersiniz, sonra tensip edersiniz, sonra bunlar ortaya çıkacaktır.

ÇETE TAMAMINI DİNLİYOR

Güneyde bir ilimizde vali başta olmak üzere bütün partiler, o ilimizde Ak Parti, CHP, BDP, diğerleri başa baş bir mücadele yürütülüyor. 6 ay boyunca devlet içerisinde bir çete tamamını dinliyor. Emniyet müdürünü dinliyor, hâkimleri dinliyor ve bunu da hâkim kararıyla yapıyor. Ne münasebetle dinleyebilir? Bunu seçimler arefesinde kullanmak üzere yapıyor. Kendi ittifaklarıyla siyasete dizayn vermek için. Bunların hepsi çıkacak.

ÇETEYE GEREKEN YAPILACAK

Türkiye’nin bu cerahatten kurtulması lazım. Kurumları, kuralları demokratikleştirmediğiniz sürece bunlar zaman zaman ürüyorlar, türüyorlar. Bize düşen bunları örtbas etmek değil, etmeyiz de zaten. Bu yanlışların garanti olmadığı düzeni henüz kurmadık. Böyle bir yapıda seyredelim mi? Bir suç çetesi haline gelmişse, o meseleler tespit edilip gereği yapılıyor. Zarar verme kapatisesini ortaya koymuş olan bu örgütlü çeteleşmenin gereği yapılacaktır.

KURUMLARI DEMOKRATİKLEŞTİRECEĞİZ

Formül olarak şunu söylüyorum: Kuralları demokratikleştireceğiz, kurumları da demokratikleştireceğiz. Yani nasıl ki siyaset halka hesap veriyor. Halka dolaylı ya da doğrudan hesap vermeyen bütün yapılan antidemokratiktir. Batı demokrasilerindeki standardı budur. Ya seçilmişler aracılığıyla halka hesap verecek ya da doğrudan hesap verecek. Jüri sistemi nedir Batı’da? Meslek dışı hâkimlik, halkın orada meclisleriyle var olması, sürekli var olması. Batı ülkelerinde yargı nasıl kurgulanmış?

KENDİ DİLİMİZİ OLUŞTURACAĞIZ

Yargı hiçbir şeyi yanlış yapmamış, her şeyi doğru yapmış, siyaset de durup dururken oraya müdahale etmiş. Bu darbe düzenleri demokratik bir biçimde mi inşa edildi? İnşa edildi de biz bozuyoruz, öyle mi? Siz bir kriminal olayı, bir yolsuzluk veya başka bir şeyi siyasi bir projeye dönüştürüyorsunuz. Arkasından da hiç kimse size dokunmasın. Ne yapalım o zaman? Böyle yolumuza devam edemeyiz, biz kendi dilimizi oluşturacağız. Bu memleket nerelerden gelme. Bir şeyi bilmek istiyorsa bilir. Bir kısmı uluslararası bir takım faaliyetler içindedir. Onların gereğini yapmak devletin boynunun borcu. Bir takım uluslararası organizasyonlarla da irtibat içinde olan yapılar. Yazıktır, böyle bir sistemi devam ettirmenin imkanı yok.            


 

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sedat 4 yıl önce

eveet, gelsin yeni reformlar! hükümetin işine yaramayan veya hükümete engel olabilecek tüm yasalar ve yasal kurumlara tırpan gelecek. anlaşıldı...

Avatar
demokrasizede ülkem:(( 4 yıl önce

devlet geleneği alt üst oldu. üç beş sağlam devlet adamı kalmamış mı bu ülkede. tek bir adam, öfkeli ve kabarık. o ne derse o olur. yok böyle demokrasi.

Avatar
yılmaz 4 yıl önce

operasyonların adamı, durmak yok yola devam. devlette devamlılık esastır.devam devam...