\'Yargıyı denetim altına almak isteyen bir paketi desteklemeyiz\'

Anayasa değişikliği konusunda hükümetin destek beklediği BDP, kırmızı çizgileri karşılansa bile yargıya müdahaleyi kolaylaştıracak bir pakete destek vermeyeceklerini söyledi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “AKP ideolojik bir yargı yaratmak istiyor. Biz AKP’nin Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ve Anayasa Mahkemesi’ni kendi denetimine alma çabasını doğru bulmayız. Desteklemeyiz de” dedi. Anayasa değişikliği için TBMM’de bir uzlaşma komisyonu kurulmasının şart olduğunu söyleyen Demirtaş, “Ben uzlaşma komisyonunda anadilin Türkiye’yi bölme yerine güçlendireceğini anlatacağıma inanıyorum. Meclis kulisinde MHP’den de CHP’den de bazı milletvekilleri sohbet ettiğimizde taleplerimizin uçuk olmadığına katıldılar, hak verdiler, bizi anladıklarını ifade ettiler” dedi. Radikal’in sorularını yanıtlayan Demirtaş şunları söyledi:

İSTEĞİMİZ YENİ ANAYASA: Biz aslında 12 Eylül Anayasası’nı tarihin çöplüğüne atacak yeni bir anayasa istiyoruz ama koşullar, yeni bir anayasayı yapmaya elverişli değil. Ama en azından seçime kadar Türkiye’yi demokratik bir yarışa götürecek düzenlemeler yapılabilir. Bu yüzden seçim barajı ve Hazine yardımını öne çıkardık. Bunun için Anayasa değişikliği de şart değil. Bize gelirlerse, görüşlerimizi bu çerçevede sunacağız. Yeni bir parlamento oluşturulacaksa, mutlaka seçim barajının düşürülmesi ve diğer partilerin de girmesi lazım ki ülkede değişimin önü açılsın. Aksi takdirde parlamento profili aşağı yukarı böyle olacak ve AKP, yeni bir anayasayı da yapamayacak.

YARGI ÖNCELİĞİMİZ: AKP ideolojik bir yargı yaratmak istiyor. Biz HSYK ve diğer kurumların daha bağımsız ve tarafsız bakabildiği ve kendi mecrasında özgürlüğüne kavuşması gerektiğini düşünüyoruz. Basına yansıyan taslağa göre HSYK’da üye sayısı 21’e çıkmakla birlikte ağırlıkla üye sayısı iktidara yakın çevrelerden oluşacağı için iktidara yakın, bağlı bir kurum haline dönüşecek. Bu da Meclis’teki yürütme organının yargı organına doğrudan müdahale edeceği bir durum oluşturacak. Biz AKP’nin HSYK ve Anayasa Mahkemesi’ni kendi denetimine alma çabasını doğru bulmayız; desteklemeyiz de.

PARTİ KAPATMA KALKMALI: Parti kapatmaların tümden kalkması gerektiğini savunuyoruz. Yasalara karşı suç kişisel olmalı. Asgari, Venedik kriterlerinin uygulanması gerekir. Meclis onayının alınması ise şimdilik temel formül olabilir. Meclis’te çoğunluğu elinde bulunduran bir partinin başka bir partinin kapatılmasıyla ilgili veya kendisinin kapatılmasıyla ilgili kararı vermesi hukuka ve demokrasiye uygun değil.

ŞEKERLEMELİ PAKET: Hükümet, referandumda destek bulmak için pakete, her kesime sıcak gelebilecek bazı şekerlemeler koymayı planlıyor. Asıl yapmak istediği yargı reformunu çıkarmak. Biz HSYK ve Anayasa Mahkemesi ile ilgili düzenlemeyi topluma iyi anlatmayı planlıyoruz. AKP, ‘ben getiririm kabul etmezlerse demokrasi karşıtı gösteririm’ diye düşünüyorsa yanılıyor. Yapacağı herhangi manüplatif çalışma kendi ayağına dolanır.

BAYKAL YANILIYOR: DTP kapatıldı ama o cezasını çekti bitti. AKP için de söylemi doğru değil, o da cezasını çekti. Baykal sıkıştığını hissettikçe bize saldırmayı marifet görüyor ve belki Cumhuriyet Başsavcısı’na işaret veriyor. Bu parlamento seçilmiş meşru bir parlamentodur. Yasama yapmakla yetkilidir ve Anayasa’yı da değiştirebilir. Baykal karşı diye parlamentonun meşruiyeti tartışılamaz. Bu Baykal’ın haddi de değil.

UZLAŞMA KOMİSYONU ŞART: Bir uzlaşma komisyonu kurulursa karşılıklı birbirini anlama ve niyetlerini yakından takip edebilme süreci başlar. Herkes kendi ilkelerini belirler ama asgari müşterekte nasıl buluşabileceğini tartışır. Herkes birbiriyle basın aracılığıyla konuşmak yerine, neyi niçin istediğini tartışabilir ve partiler birbirini daha iyi anlar, önyargıdan kurulur. Herkes, birbirini bu ülkenin düşmanı olarak görürse bu tabana da yansıyor. Sağlıklı bir uzlaşma komisyonu kurulursa ortaklanmış bir reform paketi çıkabilir.

CHP VE MHP’YE ANLATTIK: Ben uzlaşma komisyonunda anadilin Türkiye’yi bölme yerine güçlendireceğini anlatacağıma inanıyorum. Liderlerin birbiri hakkında söylediklerini dinledikçe ne kadar halktan kopuk siyaset yapıldığını görüyoruz. Tabanda CHP, MHP, BDP ve AKP’li sorunlarını tartışabiliyor. Hatta biz Meclis kulisinde CHP ve MHP’lilerle sohbet ederken birbirimizi daha iyi anladık. MHP’den de CHP’den de bazı milletvekilleri sohbet ettiğimizde taleplerimizin uçuk olmadığına katıldılar, hak verdiler, bizi anladıklarını ifade ettiler. İnsani ilişkilerin, siyasi ilişkilerden güçlü olduğunu gördüm.

ÖCALAN’IN SÖZLERİ: Öcalan’ın iletişim imkânlarının kısıtlılığından dolayı süreci yakından takip edememiş olabilir. Tek talebimiz yüzde 10 barajı değil. Terörle Mücadele Yasası (TMY) ile ilgili düzenlemeler, parti kapatmalar, HSYK ve Anayasa Mahkemesi’nin demokratik düzenlemeye tabii tutulması ve Hazine yardımı da bizim taleplerimiz arasında. TMY mağduru çocukların durumunu Cumhurbaşkanı ile de görüştük. Siyasi pazarlık konusu olmaktan çıkartılmalı ve reform sürecinden bağımsız ele alınmalı. Cumhurbaşkanı çocukların durumu ile ilgili girişimde bulunacağını açıkladı.
Radikal
  YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.