Yeni anayasa için 10 maddelik şart
Kılıçdaroğlu partisinin TBMM grubunda, şunları kaydetti:

-  SORUN DARBE HUKUKU: Darbe hukuku demokrasiye zarar veriyor. Diyorlar ki Anayasa değişsin. 7 Kasım 1982 anayasasının üzerinden 34 yıl geçti, 84 maddesi değişti. Yürürlükte olan anayasa artık darbe anayasası değil. 84 madde değişti de özgürlükçü demokrasi mi geldi? Anayasayla her şey çözülmüyor. Sorun darbe hukukundan kaynaklanıyor. Olay salt anayasa sorunu değil, darbe hukuku sorunudur. Toplanacak komisyona Anayasa Uzlaşma Komisyonu denilmesini kabul etmiyoruz. Komisyonun adı Türkiye’yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu olmalı.

-  10 MADDE SAYDI: Açık ve net çağrı yapıyorum Davutoğlu’na. Bir, elinde sopa olan devlet istemiyoruz. bugünkü iktidarın elinde yargı sopası var. Böyle bir devleti istemiyoruz. Böyle bir devlet darbe dönemlerinin yarattığı devlettir. Saydam devlet Kaçak sarayın maliyetini vatandaşına açıklayan devlettir. Gideceksin Latin Amerika’ya, özel uçakla gidebilirsin, giderken bir de askeri kargo uçağı arabanı taşıyor. O ülkede sana tahsis edilecek araba yoksa, o ülkede araba satın al, gelirken de bağışla.  Ekvador’da korumalar milletvekillerini dövdüler. Türkiye’nin imajına bu kadar büyük zararı hiçbir cumhurbaşkanı vermedi. ‘Türkler ne kadar sabırlı milletmiş, biz 1 gün dayanamadık Türkler 14 yıldır bu çileyi çekiyormuş diyorlar’ sosyal medyada.

-  SEÇİM BARAJI: İki, Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası değişmeli. Yüzde 10 seçim barajı sadece Türkiye’de var. Üçüncü kuralımız yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı. Bugün Türkiye’de yargı bağımsız mı?

-  TRT’Yİ BU REZİLLİKTEN KURTARALIM: Dört, düşünceyi açıklama özgürlüğü. Düşüncesini açıkladı diye insanlar hapse giriyor. Beş, medya özgürlüğü. Darbe yasalarından yana tavır alanlar asıl darbecidir. Anayasamızda güçler ayrılığı ilkesi var, uygar dünyada bir de 4. güç var o da medya, anayasaya yazalım. TRT, benim vergimle iktidar partisinin şakşakçılığını yapamaz. TRT’yi bu rezil durumdan kurtaralım. 

-  VAHŞİ KAPİTALİZME TESLİM EDİLEMEZ: Altı, sosyal devlet. 21. yüzyılın Türkiyesi’nde vatandaşlar vahşi kapitalizme teslim edilemez. Eğer siz sosyal devleti güçlendireceksiniz gelin, aile sigortasını getirelim. Yedi, bir ülkeyi dünyada saygın kılan temel unsurlardan birisi o ülkenin üniversiteleridir. YÖK var, kaldıralım, üniversitelere bilimsel, yönetsel, mali özerklik verelim.

-  LAİKLİK SİSTEMİNİN KUVVETLENDİRİLMESİ: Sekiz, yasama organı yürütmenin arka bahçesi halinde. Parlamento, yürütme organının telkinleriyle yolsuzluk dosyalarını kapatıyorsa o parlamentoya vatandaş saygı duymaz. Dokuzuncu ilke, din ve vicdan özgürlüğü. Etnik kimlik, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılmamalı. Onuncu kural, iç tüzük değişikliği. İktidar partisinin gücünü kırmak için, araştırma komisyonunun kurulmasına Meclis’in dörtte bir oyu yeterlidir diyelim.

-  ŞEHİTLERİN KANLARI YAKALARINDA: 7 Haziran’dan bu yana 180 günde 270 şehit verdik. Son 6 ayda verdiğimiz şehit sayısı son 19 yılın en yüksek seviyesi. 2002’de Türkiye’de terör sorunu yoktu. Terörsüz bir Türkiye’yi devraldılar. Terör örgütü şehirlerde silahları depolarken, valilere talimat verip dokundurtmayan kimdi? Erdoğan ve Davutoğlu. O şehitlerin kanları bunların yakalarında.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.