Yeni Anayasa'da ordu nasıl olmalı?


AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Financial Times'e açıklamalarında TSK ile ilgili yapılması öngörülen reformları anlatırken "ordunun finansal ve yargısal özerkliği dizginlenmeli" mesajı verdi. Çelik, "Şimdi Türk silahlı kuvvetleri, modern bir demokraside olduğu gibi finansal ve idari açıdan denetlenecek... şeffaflık ve sivil kontrolü altındaki bir savunma bakanlığı olacak" şeklinde konuştu.
Financial Times gazetesi Erdoğan hükümetinin, "Türk silahlı kuvvetlerinin üst düzey rütbelerine yönelik temizliği sürdürerek eskiden güçlü olan orduyu sağlam biçimde sivillerin kontrolünün altına almak amacıyla anayasal değişiklikler yapacağını" yazdı. FT haberinde AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in açıklamalarına yer verdi. Gazete şunları yazdı:
"İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) üst düzey bir yetkilisine göre, (hükümet) orduyu, zedeleyici bir dizi krizde siyaseten hizaya getirdikten sonra ordunun üst düzey liderliğinin finansal ve yargı özerkliğini azaltmaya ve Türkiye'nin, 1 milyon personelden oluşan silahlı kuvvetlerini profesyonel bir orduya doğru ilerletmeye niyetli."

-"KARİZMATİK ERDOĞAN"-

İngiliz gazetesi, YAŞ kararlarına da dikkat çektiği haber analizinde "karizmatik" olarak nitelediği Başbakan Erdoğan'ın iktidara geldikten bu yana ordunun karşısında elde ettiği her "gabiliyeti ezici bir seçim zaferiyle taçlandırdığı" yorumunu yaptı.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, FT'ye açıklamalarında partisinin iktidara geldiği 2002 yılına kadar Türkiye'de "askeri devlet ve siyasi devlet olmak üzere, ikili bir yapının olduğu"nu belirterek "Şimdi ise, ordu ile ilişkiler giderek modern devletlere benziyor" dedi.

-"ASKERİ YARGININ YETKİLİLERİ SINIRLANDIRILMALI"-

Önceki hükümetlerin yetkilerini, adeta "belediye yetkileri"ne benzeten Ömer Çelik, artık ikili yapının ortadan kaldırıldığını da ifade etti.
Buna karşın ordunun yargısal ve finansal özerkliğinin, yeni bir anayasa ile dizginlenmesi gerektiğini söyleyen Ömer Çelik, yeni anayasayla askeri mahkemelerin yetkilerinin sınırlandırılması ve iç disiplin konuları dışında subayların sivil mahkemelerce yargılanması gerektiğini kaydetti. Çelik şunları söyledi:
"Askeri mahkemeler, sadece ordu ile ilgili konulardan sorumlu olmalı ve sivilleri yargılamamalı. Askeri mahkemelerin yetkilileri sınırlı olmalı. Bu, yeni anayasa çerçevesinde müzakere edilmesi gereken konulardan biridir."

-"SİVİL KONTROLÜN ALTINDA BİR SAVUNMA BAKANLIĞI OLACAK"-

Ömer Çelik, halen TSK liderliğinin, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na sorumlu olduğunu belirtti, ancak savunma bakanlığını ve savunma bütçesini kontrol ettiği fiilen mevcut düzenlemenin hükümetçe değiştirileceği mesajını da verdi. Çelik, "Türk silahlı kuvvetleri, modern bir demokraside olduğu gibi finansal ve idari açıdan denetlenecek... şeffaflık ve sivil kontrolün altındaki bir savunma bakanlığı olacak" dedi.
TSK'nın, profesyonel bir orduya dönüşme yolunda olduğunu ifade eden Çelik, zorunlu askerlik süresinin kısaltılması konusuna baktıklarını da ifade etti.

-"HÜKÜMET ARTIK GERÇEK REFORMLARI YAPMALI"-

Financial Times, haber analizinde ayrıca TSK'nın siyasi rolünü eleştirenlerin ordunun sivil kontrolü altında olmasını olumlu karşıladıklarını, ancak Erdoğan'ın, "Kürtlere yönelik azınlık hakları" dahil "gerçek reformlar" yapma konusunda "baskı" altında olacağına da işaret ettiklerini kaydetti.
Erdoğan'ın, yeni anayasa konusundaki tartışmaları, oluşturmak istediği Fransız tipi başkanlık sistemine doğru yönlendirmesi "riski"nin bulunduğunu da öne süren gazete, "Hükümetin artık Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu en ciddi konuları ertelemek için bir bahanesi yok. Tam hareket özgürlüğü olduğuna göre, tam sorumluluğu da var. Reform sözünü tutmalı" görüşlerine de yer verdi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.