YSK'dan 12 bağımsız adaya veto

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetleri bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kurul, bağımsız milletvekili adayları ile siyasi partilerin milletvekili geçici aday listeleri üzerindeki incelemelerini bugün tamamladı. Bağımsız milletvekili adaylarının adli sicil kayıtlarını inceleyen YSK, 12 bağımsız milletvekilinin sabıka kayıtları bulunduğunu tespit etti. Kurul, milletvekili seçilme yeterliliğini etkileyecek eski mahkumiyetlerinin bulunduğu gerekçesiyle aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bu kişilerin milletvekili adaylıklarının iptaline karar verdi.

Hatip Dicle ve Leyla Zana ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in milletvekili adaylığını engelleyecek eski mahkumiyetleri nedeniyle sabıka kayıtları bulunduğunu tespit eden Kurul, Sebahat Tuncel'in ''geçen seçimde milletvekili seçildiği tarihten hemen sonra adli sicilinin kayda girdiğini, bu nedenle bir önceki seçim döneminde yapılan incelemede sabıkasız olarak görüldüğünü'' tespit etti.

Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak'ın ise adli sicil kaydında kızlık soyadıyla arandığında milletvekili seçilmesini engelleyecek sabıka kaydı çıkması nedeniyle milletvekili adaylığının iptal edildiği öğrenildi.

YSK'nın bağımsız milletvekili adaylarının sicil kayıtlarını incelemesi sırasında aralarında Hatip Dicle, Leyla Zana, Gülten Kışanak ve Sebahat Tuncel'in de bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının sabıka kaydının olduğunu tespit etti. Söz konusu kişilerin 'Eski Mahkumiyetleri' gerekçe gösterilerek adaylıkları iptal edildi. Adaylıkları iptal edilen vekil adaylarının diğerlerinin ise Ertuğrul Kürkçü, Harun Özelen, Abdullah Kızılay, İsa Gürbüz, Çiçek Otlu, Salih Yıldız, Şerafettin Elçi ve Nezir Sincan olduğu öğrenildi.

BDP: SEÇİMDEN ÇEKİLEBİLİRİZ

BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yüksek Seçim Kurulu'nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişi ile ilgili olarak, ''Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız'' dedi.

Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın izahının olmadığını belirterek, ''Bu karar hem hukuk tarihine hem de siyaset tarihine bir facia olarak geçecektir. Hiç bir izahı olamaz'' dedi.

Hiç kimsenin bu kararların hukuki, yasal olduğuna dair ikna edilemeyeceğini, hali hazırda görevde olan iki milletvekillerinin bile veto edilmesinin hiç bir izahının olamayacağını savunan Demirtaş, şöyle konuştu:

''Dolayısıyla biz kesinlikle siyasi bir karar olduğuna dair netiz. Siyasi kararlara karşı da siyasi bir duruş göstereceğiz. Ne yapacağımıza dair birazdan arkadaşlarımızla geniş kapsamlı bir değerlendirme yapacağız. Sonuçların yarın veya öbür gün kamuoyu ve halkımızla paylaşacağız. Ama ortada demokrasi falan bırakmadılar. Zaten kıt kanat bir demokrasi uyguluyorlardı. Halkın iradesini yok sayan, inanılmaz derecede bir baskı ortamında seçimlere gidiyorduk. Bir tarafta seçim barajı, bir tarafta tutuklamalar, operasyonlar, baskılar, bir de üstüne bu yapılınca demek ki devlet şu kararı vermiş; Kürtleri parlamentoya sokmak istemiyorlar. Grup oluşturmalarını istemiyorlar. Bu bir devlet kararıdır. Bunun sonuçları ne olur, doğrusu bugünden kestirmek mümkün değil. Ama normal bir siyasi sonuç doğurmayacağı ve bizim bu kararları içimize sindirmeyeceğimizi herhalde kamuoyu takdir ediyordur. Bu kararları verenler, bu planları yapanlar, bu hesap kitapları yapanlar herhalde bundan sonra neler olacağını hesaplamışlardır. Fakat biz, Türkiye yeniden bir çatışmalı ortama sürüklenmesin yeniden bir kaosa sürüklenmesin diye elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Barışçıl yol ve yöntemlerle parlamentoda olabilmenin önünü açabilmek için elimizden geleni yapacağız. Bu kadar hukuksuzluğa bu kadar anti demokratik uygulamalara rağmen bu bizim ahlaki ve vicdani duruşumuz olacak.''

-''ÇOK ÜZGÜNÜZ'' -

Demirtaş, ''Çok üzgünüz. Doğrusu böyle olmamalıydı. Yani bu şekilde belden aşağı vurmalarla, bu şekilde gayri hukuki yaklaşımlarla bu işler çözülmez'' dedi.

Selahattin Demirtaş, ''Kürt sorunu gibi devasa bir sorunla ilgili tartışıldığını, seçimlerin biraz da onunla bağlantılı olduğunu, adaylıkların onunla bağlantılı olduğunu'' savunarak, şöyle devam etti:

''Yani bu kararı verenler, herhalde tarih karşısında mutlaka sorumlu olacaklardır. Şimdi YSK'nın kararı nihai kararları aslında bağımsız adaylar açısından. Biz yine de itiraz yolunu deneyeceğiz. Çok umutlu değiliz. İşleyebileceğini, usulen de işleyebileceğini düşünmüyoruz. Ama her şeye rağmen bu yöntemi belki deneriz. Fakat en nihayetinde seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız. Halkımızdan bulundukları her yerde ve toplantılarla görüş alacağız. Bir iki gün içerisinde bu görüşümüzü her halde siyasi bir karara dönüştüreceğiz. Türkiye için hayırlı olsun diyelim bizim açımızdan her halükarda hayırlı olacaktır. Çünkü biz bu tür baskılara, bu tür hukuksuz yaklaşımlara bugüne kadar hiç boyun eğmedik hiçbir zaman teslim olmadık. Biz her halükarda kazanacağız. Ama kaybedenler tarih karşısında sorumlu olacaktır.''


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.