BAŞARILI OLACAĞINIZA İNANCIM TAM

Ruhsat töreninde konuşan Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, mesleğe adım atan avukatların ailelerine, mesleki deneyimlerini aktaran büro avukatlarına teşekkür etti. Av. Gökayaz, hak mücadelesi saflarına katılan meslektaşlarının başarılı olacaklarına inancının tam olduğunu söyledi.

Av. Gökayaz, “Adana Barosu meslektaşlarının her zaman yanındadır ve yanlarında olmaya devam edecektir. Mesleği ifa ederken ne kadar el ele omuz omuza olursak, dayanışma anlayışıyla çalışırsak mesleğin ifasını o kadar kolaylaştırmış oluruz. Bildiğiniz üzere mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımıza nefes olması amacıyla Uyum Büromuzu hizmete açmıştık. Şu anda 44 meslektaşımız büyük bir moralle, heyecanla ve dayanışmayla Uyum Büromuzda mesleki faaliyetlerini yürütüyorlar. Başka bir planlaması olmayan arkadaşlarımın Uyum Bürosu’nda mesleğe başlamaları deneyim açısından önemli bir kazanç sağlayacaktır. Mesleğimiz ve meslektaşlarımız için, ülkede hukukun egemen olması için çalışmaya devam edeceğiz. Bugün aramıza katılan meslektaşlarımıza hoş geldiniz diyor, başarılı bir meslek yaşamı diliyorum.” dedi.

“ADALET, ACİZ DURUMA DÜŞÜRÜLDÜ"

Av. Gökayaz, konuşmasında son günlerin en yakıcı konularından ev sahibi-kiracı sorununa değinerek, “Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik krizin bir yansıması olarak memleketin farklı yerlerinde kiracı /evsahibi anlaşmazlıkları, cinayetleri duyuyoruz. Kira konusu gazetelerin 3. sayfasına düşmüş durumda. Tahliye davaları patlamış, ilk duruşmalar iş yoğunluğundan 2024’ün ileri aylarına veriliyor. Ülkede enflasyon oranları zaten gerçeği yansıtmıyorken, üstüne kira artışlarının da % 25 ile sınırlamış olması yeni bir kaos yaratmıştır. TBMM’nin yasama yetkisi sınırsız ve keyfi bir yetki değildir. Ne yazık ki bu yasayla adalet sistemi etkisiz ve aciz duruma düşürülmüştür. Buna kimsenin hakkı yok!” dedi.

Yasal faiz oranlarının artan hayat pahalılığı ve enflasyon oranları karşısında haksızlık yarattığını, kötüye kullanıldığını ve yargının iş yükünü arttırdığına dikkat çeken Av. Gökayaz, “% 9 yasal faiz oranı borçlu/davalılar tarafından kötüye kullanılmaktadır. Bundan 3-4 sene önce hak sahipleriyle anlaşma zemini bulmaya çalışan sigorta şirketleri, yasal faiz oranı nedeniyle yargı yolunu sonuna kadar kullanmakta, bu yolla hak sahibine geç ödeme yapmakta ve bu durum yargının iş yükünü artırmaktadır.” şeklinde konuştu. 

AİLELERİNİN GURURLU BAKIŞLARI ALTINDA RUHSATLARINI ALDILAR

Baro Başkanı Av. Gökayaz’ın konuşmasının ardından ailelerinin gururlu bakışları altında yemin ederek cübbelerini giyip ruhsatnamelerini alan avukatların isimleri: Halil Kurt, Süleyman Köse, Burcu İstekeroğlu, Aybüke Cengiz, Mert Can Faful, Özge Sıla Koç, Zeynep Türk, Helin Kılıç, Selin Terlikol, Semih Mehmetçeoğlu, Emre Boran, Fatma Nur Çalğan, Fatma Yüksekkol, Esat Ahmet Sehlikoğlu, Ali Yılmaz, Ercan Özdemir, Berkan Değişmez, Tugay Akbolat, Mustafa Şahin, Ali Özkan, Alpaslan Erkoç, Mehmet Hanifi Özkaya, Yılmaz Öztap, Yusuf Büyümez ve Rahime Yüksel.

Ruhsat alan avukatlara cübbelerini Av. Günay Kılınç, Av.Ali Mert Karakılçık, Av. Can Şerbetçi, Av. Hakan İlbeyi, Av. Ceren Olpak Codey, Av. Tuğba Aslan, Av. Enes Şahin, Av. Sebahattin Demir, Av. Ramazan Dişkaya, Av. Veysel Emre Gelibolu, Av. Ali Yücel Kesen, Av. Serkan Kesen, Av. Uğur Aydıngül, Av. Haluk Deprem, Av. Adem Eroğlu, Av. Abdullah Kırgıl, Av. Utku Uzun, Av. Ahmet Çelik, Av. Gamze Vardar, Av. Burak Alasya, Av. Ali Çaldır, Av. Orhan Toklu, Av. Buluçhan Yıldız, Av. Aysu Yağmur, Av. Alper Güler, Av. Elif Duygu Memiş ve Av. Zeynep Köse Güler giydirdi.

Tören, ruhsat alan avukatların duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle sona erdi.