banner644

11 Temmuz 2019

İdare Mahkemesi'nden önemli 'pasaporta şerh' kararı

Hakkında kovuşturma bulunması nedeni ile pasaportuna tedbir konulan ve yurtdışına çıkışı engellenen vatandaşın İdare Mahkemesinde dava açması sonucunda Ankara İdare Mahkemesi işlemi iptal etti.

Ankara İdare Mahkemesi kararında ; “Olayda, her ne kadar davacı hakkında açılan davada ……. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından davacının ismi ……… İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilmiş ve 667 sayılı sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5'nci maddesi uyarınca davacının pasaportunun iptal  edilerek yeni pasaport almasının engellenmesi amacıyla Polnet-4 Pasaport müracaat sistemine şerh kaydı girilmiş ise de, anılan Mahkemenin E:2017/…… sayılı, 16.07.2018 tarihli  duruşmasında verilen karar ile "yurt dışına çıkmamak suretiyle verilen adli kontrol kararın kaldırılmasına" karar verildiği, her ne kadar davalı idarenin savunma dilekçesinde, ……... Ağır Ceza Mahkemesinin E:2017/…. sayılı, 16.07.2018 tarihli kararı uyarınca davacı hakkında …….. Emniyet Müdürlüğünden tahkikat talep edildiği belirtilmekle birlikte Mahkememizin 29.04.2019 tarihli ara kararına ………… Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen cevabi yazı ve eklerinin incelenmesinden; davacı hakkında talep edilen tahkikatın tamamlandığı ve tahkikatın ………….. İl Nüfus Vatandaşlık Müdürlüğüne gönderildiğinin bildirildiği görülmekte ise de, davacının talebinin üzerinden yaklaşık 1 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen halen işlemlerin tamamlanmadığı ve davacının talebinin karşılanmadığı, dolayısıyla işlem tesis edilmesi gereken makul sürenin aşıldığı ve söz konusu ceza yargılamasında  verilen ancak sonradan yine mahkeme kararı ile kaldırılan tahdidin dışında davacıya pasaport düzenlenmesine engel olabilecek hukuken geçerli bir sebebin (istihbari bilgi adli idari soruşturma v.b.) de davalı idarece ileri sürülmediği görülmektedir.” denilmekte ve hukuka aykırılık belirtilmektedir.

EĞİTİM HAKKININ İHLALİ

Hukukihaber.net'e konuşan avukat Osman Yıldız "Mahkeme kararında yurtdışında davacının yurtdışında yüksek lisans yapması nedeni ile anayasal hak olan eğitim hakkının ihlal edildiğine de karar vermiştir. Pasaport tahdit işlemlerinde ilgili kişinin yurtdışında eğitim durumunun da değerlendirilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır." ifadelerini kullandı.

Avukat Yıldız sözlerine şöyle devam etti; "Böylelikle haklarında herhangi bir soruşturma veya kovuşturma bulunmayan veyahut bulunanlardan haklarında “yurtdışı yasağı” verilmemiş olanlar veya sonradan bu yasağı kaldırılanlar; ilgili kuruma başvurmaları halinde ret cevabı aldıklarında seyahat hürriyetinin ihlal edildiğine ilişkin dava açabilecekler." (Hukukihaber.net)

İDARE MAHKEMESİ KARARI ŞÖYLE;

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abuğun mustafa 3 yıl önce

Koyver gitsin