Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde sağlık teknisyeni Murat B.'ın köpeğe kürekle vurup öldürmesi ve Sefa Ç.'ın da hayvanı sürükleyerek götürmesine ait görüntüler, 24 Kasım'da sosyal medyada paylaşıldı. 16 Kasım'da yaşandığı belirtilen olayın görüntüleri, tepkilere neden oldu. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında Murat B. ve Sefa Ç., 'bir ev hayvanı veya evcil hayvanı kasten öldürme' suçundan tutuklandı. 

'BİR SALDIRI OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ'

Şüpheliler hakkında savcılıkça hazırlanan iddianame tamamlandı. 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, olayın nasıl yaşandığı anlatıldı. İddianamede, "Hayvan barınağında gerçekleştiği tespit edilen olaya ilişkin 11 saniyelik görüntüde işçi olarak çalışan şüpheli Murat B.'ın, elinde bulanan kürekle 3 defa sert şekilde köpeğe vurduğu, yine aynı yerde çalışan diğer şüpheli Sefa Ç.'ın, köpeği yakalama aparatıyla tuttuğu ve hayvanın kaçmasına engel olduğu, Murat B.'ın köpeğe 3 defa kürekle vurduktan sonra, köpeğin hareketsiz şekilde yere yığıldığı, Sefa Ç.'ın hareketsiz kalan köpeği sürükleyerek kenara doğru çektiği görüntülerde köpek tarafından yapılan bir saldırı olmadığı tespit edilmiştir" denildi.

İddianamede şüphelilerin ifadelerinde de yer verildi. Murat B.'ın ifadesinde; kendisine saldırdığı için köpeğe kürekle vurduğunu, Sefa Ç.'ın yakalama aparatıyla yakaladığını ancak köpeğin yaşadığını ifade etti. Sefa Ç.'ın savunmasında ise Murat B.'ın, köpeğin saldırması üzerine kürekle köpeğe vurduğunu, kendisinin de aparatla köpeği yakaladığını, aşısını yaptıklarını ve köpeğin yaşadığını söylediği kaydedildi.

İDDİANAMEDE 'CAN DOSTUMUZ' VURGUSU

Ölen köpek için 'can dostumuz' vurgusu yapılan iddianamede, "Can dostumuz köpeklerin olay günü parazit aşıları yapılmak üzere kafes dışına çıkarıldığı, aşılamalar yapıldığı sırada küpe numarası tespit edilemeyen can dostumuz köpeği şüpheli Sefa Ç.'ın aparat vasıtasıyla boynundan yakaladığı, diğer şüpheli Murat B.'ın da elindeki kürekle defalarca vurmak suretiyle can dostumuz köpeğe işkence edip, acımasız ve zalimce muamelede bulunarak ağır yaraladıkları, bilirkişi raporu ve Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi veterinerlerince düzenlenen tutanağa göre; zalimce işkenceye maruz bırakılan can dostumuz köpeğin olay tarihinden 1 gün sonra öldüğü tespit edilen Y1765 kulak küpeli olduğu belirlenmiştir" denildi. 

CEZALAR YARI ORANINDA ARTIRILDI

İki şüpheli hakkında da 'Bir ev hayvanına veya evcil hayvanı kasten öldürme' suçundan 6'şar aydan 4'er yıla kadar hapis cezası istendi. Bu cezanın Hayvan Hakları Kanunu'nun 'suçların veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni, hayvan koruma gönüllüsü, hayvan koruma derneği üyeleri, hayvan koruma vakfı üyeleri veya hayvanlara bakmak yahut onları korumakla görevlendirilen kişiler tarafından işlenmesi durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılır' maddesi gereğince yarı oranında artırılarak, 6'şar yıla çıkartılması talep edildi. Tutuklu Murat B. ve Sefa Ç.'ın yargılanmalarına bugün başlandı. 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya; tutuklu sanıklar SEGBİS aracılığıyla katılırken, başta Konya Barosu olmak üzere bazı baroların Hayvan Hakları Komisyonu'nda görevli avukatlar da hazır bulundu. 

'DİREK YÜZÜME DOĞRU SALDIRDI' 

Murat B., savunmasında köpeğin kendisine saldırdığı için vurduğunu öne sürdü. B., şunları anlattı:

"10 yıldır bu işi yapıyorum. İlaçlamayı makineyle yapıyoruz. Diğer arkadaşların elinde sopa ve demir vardı. Benim elim boş olunca, köpek bana saldırdı. Direk yüzüme doğru saldırdı. Sefa tutmaya çalıştı. Sonra da olay gerçekleşti. Küreğin uzunluğu nedeniyle bana yaklaşmasını engellemek için vurdum. Kafasına vurmak istemedim. Olaydan önce, 2 arkadaşımızı köpek ısırdı. Videonun öncesinde bir kere vurdum. Öncesi olmayınca gözükmüyor. Hayvanları sevdiğim için veterinerlik lisesini seçtim. Hayvan bayıldıktan sonra enjeksiyona gitti. Baygındı ve birkaç dakika sonra kendine geldi. Sonra Sefa bana getirdi, ilacını yaptım. Köpek koşarak ayrıldı. Ertesi gün köpeği de gördüm, yaşıyordu. Olayın ardından belimdeki rahatsız nedeniyle 3-4 gün rapor aldım. Keşke köpek beni ısırsaydı da böyle bir olay yaşanmasaydı."

'MURAT, KORKUDAN KÜREKLE VURDU' 

Köpeği sürükleyen Sefa Ç. da savunmasında 14 Eylül'de hayvan bakım elemanı olarak barınaktaki görevine başladığını belirtti. Ç., "Kafesteki köpekleri aşılayıp, tekrar kafeslere koyuyorum. Köpeği kafesten çıkardıktan sonra Murat'a saldırdı. Normalde köpekleri öyle sürüklemiyoruz. Köpek kendisi geliyor. Köpek saldırınca Murat elinde bir şey olmayınca yanındaki kürekle vurdu. Bir kez vurdu. Köpek sersemleyince, o sırada yakaladım. Murat sanırım korkudan kürekli vurdu. Hiç kimse tepki göstermedi.  İşe 2 ay oldu başlayalı ve ilk kez böyle bir olay gördüm. Veterinerler de bizleri gördü ama bir şey söylemediler. Elinde sopa veya buna benzer bir şey olanlara köpekler saldırmıyor. Köpek bayıldıktan sonra 2-3 metre götürdüm. Sonra müdahale edildi. Köpeği ilaçladıktan sonra bıraktım. Pişmanım. Nasıl olduğunu bende bilmiyorum.  Çevremizdekiler o an şokla bir şey söylediler mi? Bilmiyorum" dedi. Duruşma, avukatların savunmaları ile sürüyor.

TAHLİYE EDİLDİLER

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi'nde köpeğin kürekle öldürülmesiyle ilgili davanın duruşmasında 5 barınak çalışanı, tanık olarak dinlendi. Veteriner Faruk Köse, ''Olayı görmedim. Görseydim müdahale ederdim. Gerekli işlemler için idareye bildirirdim'' dedi. 

Veteriner Muhammed Mustafa Kapan ise ''O darbeyi alan hiçbir canlının hayatta kalmayacağını düşünüyorum'' diye konuştu. 

Veteriner Muhammet Ali Öz de ''Ben 'Vurma' diye bağırdım. Aramızda yaklaşık 60 metre vardı'' dedi. 

İşçi Murat Bakırtaş, ''Ben kapıya doğru bakıyordum. Olayı görmedim'' diye konuştu. 

İşçi Ramazan İnce ise ''Olayın öncesini görmedim. Kapıya geldim. O sırada gördüm. Benim üstüm olduğu için tepki veremedim'' dedi. 

Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme başkanı, köpeği öldüren ve haklarında 6'şar yıla kadar hapis cezası istenen sağlık teknisyeni Murat B. ile hayvanı sürükleyerek götüren Sefa Ç.'ın tahliyesine karar verdi. Duruşma, 20 Ocak'a ertelendi.

‘HUKUK MÜCADELEMİZ BOŞA ÇIKTI’

Konya'da, köpeğin kürekle öldürülmesi davasında duruşma çıkışı Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Tuğba Gürsoy, açıklama yaptı. Tahliye kararını eleştiren avukat Gürsoy, “Duruşmaya ilişkin meslektaşlarım ile uzun bir hukuk mücadelesi verdik ancak bu mücadelemizin boşa çıktığını söylemekten çok üzgünüm. Videoyu izlediyseniz göreceksiniz bu video kayıtlarında sessiz kalan, gayet olağan bir durummuş gibi sanki her dakika barınakta olan bir şeymiş gibi sessiz kalan birçok kişi görüyoruz. Bu kişilerin tanık olarak ifadesini başvuruldu. Kamera kayıtlarında görmelerine rağmen 'Ben olayı görmedim' dediler. Veteriner hekimlerin 17 Kasım tarihli ölüm olayına ilişkin 25 Kasım'da geçmişe yönelik belgede sahtecilik suçunu işleyecek şekilde geçmişe dönük tutanak düzenledikleri de ortaya çıktı. Bütün ifadelerimiz ve beyanlarımız mahkemede dinlendi ancak buna rağmen katılma taleplerimiz reddedildi. Katılma talebimizin reddedilmesi de şu demek oluyor; biz ne dosya da dinlenen tanık ifadelerine müdahale edebildik. Buradan çıkacak olan tahliye kararına itiraz edebileceğiz. Tamamen bütün barolardan katılan meslektaşlarımız katılma kararı verilmeyerek dosyadan diskalifiye edildiler. Netice itibarıyla savcı, 6 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını istedi. Sanık vekili yazılı beyanda bulunmak için süre istediğinden duruşma, 20 Ocak’a bırakıldı. 20 Ocak günü karar çıkacak fakat dediğim gibi sadece bu 2 sanık ile ilgili karar çıkacak” diye konuştu.