Baro başkanlarından büyük tepki: Akit Gazetesi iktidarın borazancılığını yapıyor!
Dün, 1 Mayıs'ta, İstanbul'un çeşitli yerlerinde gözaltına alınanlar için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde bulunan avukatlara, polis ve özel güvenlik elemanları sert bir müdahalede bulunarak yaka-paça dışarı atmıştı. Akit Gazetesi, çıkan olayları 'Avukat terörü' başlığıyla okuyucularına duyurarak yargının 3 erkinden biri olan avukatları hedef tahtasına oturtması baro başkanlarının tepkisine yol açtı. 

MEHMET ALİ AY / HUKUKİ HABER

Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Akit Gazetesi'ne yönelik; "Şunları unutmamalılar; yargı da, avukatta herkese bir gün lazım olacaktır." dedi. Bu tür habelerin algı yaratmaya yönelik olduğunu belirten Adana Barosu Başkanı Av. Mengüçek Gazi Çıtırık ise"Gazetecilikten daha çok siyasi iktidarın borazancılığını yapıyorlar." diye konuştu.

"SİYASİ İKTİDARIN BORAZANCILIĞINI YAPIYORLAR"

Adana Barosu Başkanı Av. Mengüçek Gazi Çıtırık: Bu tür haberler algı yaratamaya yöneliktir. Türkiye’de adliyelerin giriş-çıkışındaki güvenlik sorunu ve diğer sorunların üzerine gitmek yerine toplumda günah keçisi arayışı ve topluma mesaj, avukatları itibarsızlaştırarak yine avukatlar üzerinden verilmeye çalışılıyor. Bu haber, gazetecilik meslek ahlakına aykırıdır. Akit Gazetesi’ni kınıyorum. Gazetecilikten daha çok siyasi iktidarın borazancılığını yapıyorlar. Hangi delili toparladınız da bu haberi yapıyorsunuz? Sabit duran meslektaşlarımıza kalkanlarla, coplarla vurduklarını biz de izledik. Siyasi iktidarın ülkeyi bu kadar germesi ve gerilim üzerinden de kendisine bir çıkarlar sağlamasının oluşturduğu bir tablodur. Yargı,  iktidar mücadelesinin doğrudan doğruya aracı haline getirildi. Bugün Sulh Ceza Hâkimlikleri aracılığıyla Türkiye’de bir terör estiriliyor. Akit Gazetesi, objektif, basın meslek ilkelerine uygun bir gazetecilikten ziyade, siyasi iktidarın toplumda yaratmak istediği algı operasyonuna hizmet etmeye devam etmektedir. Kınıyoruz…

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı:
Bunlar manipüle yayıncılık anlayışı sergiliyorlar. Daha öncede bu tip haberler yapmışlardır. Bu haber avukatlara, barolara hakaret boyutuna çıkmıştır. Tek kalemden çıkmış bir haberdir. Şunları unutmamalılar; yargı da, avukatta herkese bir gün lazım olacaktır. Bu şekilde 85 bin kişilik camiayı karalamak kabul edilebilir değildir. Hukuksal anlamda gerekli cevapları vereceğiz. Daha önce Erkan Tan da aynı şeyi yapmıştı. Biz onun hakkında, Star Gazetesi hakkında da baro olarak suç duyurusunda bulunmuştuk. Yine Akit Gazetesi’ne de suç duyurusunda bulunacağız. Türkiye, ancak geçmişiyle yüzleştiği zaman hukuki anlamda bir yerlere varabilir. Herkesin hukuki yardımdan yararlanma hakkı vardır. Hatalar, yanlışlar, kabul edilebilir ancak Çağlayan’da yapılan adaletsizliklerde kimse avukatlardan başını kuma gömmelerini beklemesin. Bu ülkede yargı doz duman içinde kalmış. Bir bakıyorsunuz avukat tutuklanıyor, bir bakıyorsunuz hakim tutuklanıyor. Zaten bir barolar kaldı. Barolar bu adaletsizliklere sessiz kalamazlar. Avukatlar ses çıkarmaya devam ettiği için bu dönem bizim üzerimize daha çok oynanıyor. Bir biz kaldık zaten. Türkiye maalesef insan hakları ihlallerinde rekortmen oldu. Bundan siyasiler, iktidar sahipleri hiç utanmıyor mu?  Çağlayan Adliyesi adeta Çağlayan Karakolu olmuş durumdadır. 

AVUKAT KELİMESİYLE TERÖR KELİMESİ ASLA YAN YANA GELEMEZ!

Konya Barosu Başkanı Av. Fevzi Kayacan: Demokratik ve hukuka inanmış devletler, savunma hakkına son derece önem verirler. Yargıya farkındalığı katanda, aslında savunma mesleğidir. Savunma mesleği, terörle özdeşleştirilemez. Aksine toplumda bir terörist yapının oluşmasını engelleyen meslektir. Avukatlar, huzurun, güvenliğin ve adaletin sağlanması için görev yaparlar. Dolayısıyla avukat kelimesi, terör kelimesiyle asla yan yana gelmez. Bu avukatlığın özüyle bağdaşmaz. Tabi savunma mesleğinin ne anlama geldiğini bilmeyen iddia ile kararı özdeşleştiren otoriter anlayışı benimseyen düşüncelerin, zihniyetlerin bunu anlamaları, algılamaları beklenemez. Bu şekilde bir yaklaşımı kesinlikle kabul etmiyor ve kınıyoruz. 

(Hukukihaber.net)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.