Eğer 'İç Güvenlik' yasası kabul edilirse...
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri ve beraberindeki heyeti Mecliste kabul etti. Kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Piri, Türkiye ile ilgili ilk raporunu hazırlayacağını söyledi. Hali hazırda hükümet ve muhalefet yetkilileriyle görüştüğünü belirten Piri, Avrupa Birliği (AB) katılım süreci hukuk üstünlüğü ve demokratik reformların önemli olduğunu vurguladı. 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise partilerinin AB konusundaki görüşlerini ifade ettiklerini aktardı. Hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığına dikkat çeken Hamzaçebi, demokratik reform altında yürüyen bir şeyin olmadığını söyledi. Aksine zamanında atılan adımlardan geriye gidiş olduğunu belirten Hamzaçebi, AB'ye tam üyeliğin gerçekleşmesini arzu ettiklerini ifade etti. 

Başbakan Davutoğlu'nun HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik açıklamalarının sorulması üzerine Hamzaçebi, şu anda TBMM'de iç güvenlik yasa paketi olduğunu hatırlattı. Bir hukuk devletinde olmaması gereken düzenlemleri içerdiğini anlatan Hamzaçebi, valilere gözaltı yetkisi verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Mal varlığına el koyma gibi birçok düzenleme içerdiğini dile getiren Hamzaçebi, bunun hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığından çok büyük bir sapma olduğunun altını çizdi. 

Paketin geçmemesi için her türlü mücadeleyi Meclis çatısı altında vereceklerini belirten Hamzaçebi, sokağı gösterme gibi bir düşüncelerinin olmadığını kaydetti. "Böyle bir çağrı düşünmüyoruz. Ancak hükümete şunu tavsiye ediyorum: Valilere gözaltı yetkisinin toplumda tepki yaratmayacağını düşünmek mümkün değil." diyen Hamzaçebi, bu düzenlemenin Anayasaya açıkça aykırı olduğunu belirterek "Meclisten geçerse hemen suratle Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. Daha önce götürdüğümüz yasaları Anayasa Mahkemesi iptal etmişti." şeklinde konuştu. 

Bunda ısrar etmeye gerek olmadığını ve Davutoğlu'nun bu paketi savunduğunu belirten Hamzaçebi, Davutoğlu'nun, sorumluluğu HDP ve muhalefete atmak yerine kendisini gözden geçirmesini istedi. Hamzaçebi, bu yasaya toplumun tepkisiz kalmasının düşünülemeyeceğini, kimsenin davet etmesine gerek olmadığını, tepkinin kendiliğinden çıkacağını ifade etti. 

"Kamu düzenini bozucu çalışmaları yapan Davutoğlu'dur." diyen Hamzaçebi, Davutoğlu'nun Erdoğan'ı takip ettiğini söyledi. Bu yasa tasarısını geri çekmesini isteyen Hamzaçebi, Davutoğlu'nun tehdit üslubunu kabul etmediklerini kaydetti. Sokağa çağrı yapılmışsa bunu yanlış bulduklarını dile getiren Hamzaçebi, "Şiddet çağrısı yaptığını düşünmüyorum. Demeci okumadım. Ama 'sorumlu sensin' diyerek sorumluluğu üstünden atmak kabul edilemez. Sorumluluk Davutoğlu'nun kendisindedir." şeklinde konuştu. 

Çıkarılacak paketin 6/7 Ekim olaylarıyla hiç ilgisi olmadığının altını çizen Hamzaçebi, "Düzenlemenin hareket noktası bir daha Gezi benzeri olayların olmamasıdır. Özgürlük hareketi olmamasıdr. Ancak özgürlük isteyen kitleleri bastıran hiçbir hükümet görülmemiştir." dedi. 

Davutoğlu ve Erdoğan'a eski Peru Devlet Başkanını hatırlatan Hamzaçebi, benzer süreçlerin yaşandığını ve onun gibi olmamalarını, sonunun da hiç iyi olmadığını söyledi. Hamzaçebi, Türkiye'nin Suriye ile coğrafi anlamda bir sınırı olduğunu ancak şu an sınırın yol geçen hanına döndüğüne dikkat çekti.

(CİHAN)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.