Balkon konuşmasında yeni anayasa mesajı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''AK Parti'ye oy vermiş olsun ya da olmasın, tüm milletimize şunu tüm içtenliğimle söylüyorum, 12 Haziran 2011 Seçimlerinin galibi, hiç ama hiç şüphesiz, Türkiye'dir, bu aziz millettir. Bugün bir kez daha, Türkiye kazanmıştır. Bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır. Bugün bir kez daha, milli irade kazanmıştır, topyekün millet kazanmıştır'' dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nin balkonundan seçim sonuçlarını değerlendirdi. Balkona eşi Emine Erdoğan ile birlikte çıkan Erdoğan, vatandaşları selamladı ve balkonda bulunan partililerle tek tek tokalaştı.

''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganları altında kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, konuşmasının başında uzun bir selamlama yaptı. Erdoğan, şunları söyledi:

''Aziz milletim, sevgili kardeşlerim, değerli yol arkadaşlarım; buradan, Ankara'dan, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nden hepinizi muhabbetle selamlıyorum. 81 vilayetimizi, 780 bin kilometrekarenin her bir zerresini, 74 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamını sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Melbourne'den Berlin'e kadar; Tokyo'dan Viyana'ya kadar; Paris'ten Toronto'ya kadar, 5 kıtadaki tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, tüm soydaşlarımızı buradan selamlıyorum.

Gözlerini Türkiye'ye çevirmiş, Türkiye'den gelecek haberleri büyük bir heyecanla takip eden, Bağdat, Şam, Beyrut, Amman, Kahire, Tunus, Saraybosna, Üsküp, Bakü, Lefkoşa ve diğer tüm dost ve kardeş ülke başkentlerini, dost ve kardeş halkları da buradan muhabbetle selamlıyorum.

12 Haziran 2011 seçim sonuçları, ülkemize, milletimize, bütün coğrafyamıza, tüm dünyaya hayırlı olsun. Bu sonuçlar, inşallah, bölgemizde ve dünyada, barışa, adalete, huzur ve istikrara katkı sağlasın diyorum.''

-''ONLARI DA KUCAKLAYACAĞIZ, ONLARI DA ARAMIZA ALACAĞIZ''-

Bugün sandığa giden ve oy kullanan tüm vatandaşlara yürekten şükranlarını sunan Başbakan Erdoğan, yurt dışından gelip oy kullanan Türk vatandaşlarına da teşekkür etti.

Seçimlerde görev alan tüm kamu görevlilerine, güvenlik güçlerine, sandık görevlilerine ve müşahitlere ayrıca teşekkür eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Adalet ve Kalkınma Partisi olarak, bugün, çok farklı heyecanları aynı anda yaşıyoruz. Bir kez daha, Türkiye'deki her iki seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Demokrasi tarihimizde, çok partili dönemde, nadir rastlanan bir biçimde, üçüncü dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde 16 milyon kişinin oyuna mazhar olmuşken, bugün oyumuzu 5 milyon arttırarak 21 milyon seçmenin oyunu almış olmanın bahtiyarlığı içindeyiz. 22 Temmuz seçimlerine göre oy oranımızı artırmış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Aziz milletimize, bize olan, AK Parti'ye olan güveninden dolayı buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

Şunu buradan tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum; AK Parti'ye oy vermiş olsun ya da olmasın, tüm milletimize şunu tüm içtenliğimle söylüyorum, 12 Haziran 2011 Seçimlerinin galibi, hiç ama hiç şüphesiz, Türkiye'dir, bu aziz millettir. Bugün bir kez daha, Türkiye kazanmıştır. Bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır. Bugün bir kez daha, milli irade kazanmıştır, topyekün millet kazanmıştır.

Bugün millet, sandığa gitmiş, mührü eline almış ve son sözü söylemiş, son kararı vermiştir. Millet, bütün tartışmalara, bütün soru işaretlerine, bütün tereddütlere bugün net olarak son noktayı koymuştur. Bugün, benim Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Zaza, Arap, Laz, Gürcü, Roman, tüm kardeşlerim, 74 milyon kazanmıştır. Bugün, işçiler kazanmıştır, memurlar kazanmıştır, emekliler, çiftçim, köylüm, esnaf kardeşlerim kazanmıştır. Bugün, benim tüm hanım kardeşlerim, genç kardeşlerim, bütün yavrularımız kazanmıştır. Bugün engelli kardeşlerim, yoksul kardeşlerim, kimsesiz kardeşim kazanmıştır. Bugün, küresel ölçekte, mazlumların, mağdurların umudu kazanmıştır.

İstanbul kadar Saraybosna kazanmıştır; İzmir kadar Beyrut kazanmıştır; Ankara kadar Şam kazanmıştır; Diyarbakır kadar Ramallah, Nablus, Cenin, Batı Şeria, Kudüs, Gazze kazanmıştır. Bugün Türkiye kadar Orta Doğu, Kafkasya, Balkanlar, Avrupa kazanmıştır. Bugün, demokrasi kadar, özgürlük kadar, barış, adalet, istikrar kazanmıştır.''

Başbakan Erdoğan, partililer tarafından, ''Kıskananlar çatlasın'' sloganı atılması üzerine, ''Çatlamasın, çatlamasın. Onları da kucaklayacağız. Onları da aramıza alacağız'' dedi. Erdoğan, ''Vur vur inlesin Kılıçdaroğlu dinlesin'' sloganı atılınca da ''Biz vurmaya değil, sevmeye geldik. Karşılık bulduğumuzda aynen bu yola devam ederiz. Karşılığını bulmadığımızda da sadece cevabını verir geçeriz'' diye konuştu.

Türkiye'nin, artık bölgesine ve dünyaya örnek teşkil edecek bir demokratik olgunluğa ulaştığını büyük bir gururla söylemek zorunda olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Allah onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun. Adnan Menderes'in, Fatin Rüştü Zorlu'nun, Hasan Polatkan'ın canlarını feda ettikleri demokrasi, bu ülkede sarsılmaz bir güce ulaşıyor. Merhum Turgut Özal'ın hayalleri, özlemleri artık yerini bulmuştur.

Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bina ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş felsefesine uygun şekilde, güçlü demokrasisiyle muasır devletler seviyesine ulaşmıştır. Acılarla dolu demokrasi tarihimiz, bugün artık çok farklı bir konuma ulaşmış, yaşanan tüm acılar, canlarını yitiren, özgürlüklerini yitiren tüm kardeşlerimizin ruhu bir nebze olsun şad olmuştur.

Çetelerin istikamet çizdiği Türkiye Allah'ın izniyle, milletin takdiriyle artık geride kalmıştır, geride... Benim milletim tartışmasız şekilde kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık, üstünlerin sultası yine tartışmasız şekilde kaybetmiştir. Türkiye'nin önüne yeni, yepyeni, tertemiz bir sayfa açılmıştır.''

-''7 BÖLGENİN TAMAMINDA AK PARTİ BİRİNCİ PARTİ''-

''Şundan herkesin emin olmasını istiyorum... Önceki AK Parti hükümetlerinde olduğu gibi, yeni AK Parti hükümeti de AK Parti'ye oy verenlerin değil, tüm Türkiye'nin, 74 milyonun hükümeti olacaktır'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresinde yine AK Parti var. Batı'da da var, Doğu'da da var, Kuzey'de de var, Güney'de de var. 7 bölgenin tamamında AK Parti birinci parti. Neden? Çünkü biz kimseyi dışlamadık, kimseyi ayırmadık. Herkesi kucakladık. Yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Biz, sekiz buçuk yıl boyunca hiç ama hiç kimseyi dışlamadık.

Samimi şekilde demokrasinin standardını yükseltmenin gayreti içinde olduk. 74 milyonun kardeşçe, bir ve beraber yaşayacağı bir Türkiye inşa etmenin yoğun çabası içinde olduk. Bir nebze bile geriye gidiş olmayacaktır. 74 milyonun her bir ferdinin yaşam tarzı, inancı, değerleri, bizim üzerimizde mübarek bir emanettir. Bize oy verenlerin de, vermeyenlerin de yaşam tarzını, inanç ve değerlerini, onurumuz, namusumuz, şerefimiz olarak göreceğimizden hiç kimsenin ama hiç kimsenin kuşkusu, şüphesi, tereddütü olmasın.

Hangi partiye oy vermiş olursa olsun, her bir kardeşimizin huzur, güven, barış, adalet içinde yaşamını idame ettireceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Milletimizden aldığımız güçle, yetkiyle demokrasi daha ileri standartlara kavuşacak, özgürlükler çok daha genişleyecek, herkes kendisini çok daha rahat ifade edecektir. Bütün kardeşlerimin, 74 milyonun böyle bir gönül huzuru içinde olmasını yürekten temenni ediyorum.''

Üçüncü dönemde, bu oranda bir teveccüh gören AK Parti'nin, sorumluluğu kadar, hassasiyetinin de kat be kat artığını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Biz üzerimizde zaten büyük bir emanet taşıyorduk. Ama bu emanetin ağırlığı bugün çok daha artmıştır. Kibirden zaten sakınıyorduk'' dedi.

Tüm belediye başkanları, yeni milletvekilleriyle kibirden daha da sakınacaklarını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Gururu, böbürlenmeyi hiçbir zaman kapımızdan içeriye almadık. Bundan sonra çok daha büyük bir hassasiyet içinde olacağız. Tevazu bizim şiarımızdı. Bundan sonra tevazuda toprak gibi olmaya çok daha fazla özen göstereceğiz. Ve bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

-YENİ ANAYASA-

Sandıktan çıkan sonucu, sandığın verdiği mesajı, en doğru şekilde okumanın çabası içerisinde olacakların ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Aziz milletimiz bize, sadece hükümet etme yetkisini vermedi, aynı zamanda yeni Anayasa yapmak için de bize bir görev vermiştir. Milletimiz, bu yeni Anayasa'yı, uzlaşmayla, istişareyle, müzakereyle yapma mesajını bize verdi.

Muhalefet partilerinin de bu noktada meydanlardaki vaatlerini sevindirici, umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Biz kapımızı kapamayacağız. Anamuhalefete, muhalefete gideceğiz. Kabul ederlerse kabul buyururlarsa oturur uzlaşmayla parlamento dışındaki partiler, STK'larla, akademisyenlerle, bu konuda sözü olanlarla en geniş kapsamda istişare ve uzlaşma arayışı içinde olacağımızı ifade ediyorum.

Meydanlarda ifade ettiğimiz gibi, sivil, katılımcı, özgürlükçü bir anayasayı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendisini bulacak. Doğu kendisini bulacak, Batı kendisini bulacak, Kuzey bulacak, Güney bulacak. Milletim, 'işte bu benim anayasam'' diyecek. Bu anayasa Türkiye'nin her zerresine, milletimin her ferdine hitap edecek.

Yeni anayasa, 74 milyonun her bir ferdine eşit mesafede duracak. Yeni Anayasa, milletin her bir ferdini birinci sınıf olarak görecek. Her kimlik, her değer, herkesin özgürlük, demokrasi, barış ve adalet talebine bu Anayasa karşılık gelecek. Bu Anayasa, Türk'ün, Kürt'ün, Zaza'nın, Arap'ın, Çerkez'in, Laz'ın, Gürcü'nün, Roman'ın, Tatar'ın, Türkmen'in, Alevi'nin, Sünni'nin, azınlıkların, yani 74 milyonun Anayasası olacak. Bu Anayasa, kardeşlik, dayanışma, paylaşma, birlik ve beraberlik üzerine tesis edilecek.''

-''BUGÜN, HESAPLAŞMA DEĞİL, HELALLEŞME GÜNÜDÜR''-

Başladıkları hiçbir işi bugüne kadar yarım bırakmadıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, bütün yatırımları hızla devam ettireceklerini ve tamamlayacaklarını bildirdi.

Erdoğan, ''2023 hedefleri doğrultusunda, yeni yatırımlarımızı derhal başlatacağız. Sosyal kesimlerin taleplerine bu dönemde çok daha fazla karşılık üreteceğiz'' dedi.

Emekli, yoksul, engelli, kadın, çocuk ve gençleri bu dönemde çok daha fazla gözeteceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Milli Birlik ve Kardeşlik Sürecine hız verecek, annelerin gözyaşlarını, gençlerin akan kanını durdurmak için çok daha büyük bir gayretle çalışacağız. Bölgesel ve küresel meselelerde çok daha aktif olacağız. Bölgemizde barışın tesisi için daha büyük çaba harcayacak, daha etkin roller alacağız. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bölgemizde 'hak' diyeceğiz, 'hukuk' diyeceğiz, barış, adalet, özgürlük ve demokrasi diyeceğiz.

Kazanan Türkiye olmuştur, demokrasimiz olmuştur, kardeşlik olmuştur. Hiç kimse hüzünlenmesin. Hiç kimsenin sevinci, coşkusu, diğerlerini üzmesin. Çünkü biz hep birlikte Türkiye'yiz. Biz, biriz, beraberiz, kardeşiz. Her zaman ifade ettiğim gibi, bugün, hesaplaşma değil, helalleşme günüdür.

Kampanya sürecinde, istemeden kalbini kırdığımız, üzdüğümüz kardeşlerimiz varsa, hepsinden başta şahsım, tüm arkadaşlarım adına helallik diliyorum. Kampanya sürecinde yaşananların, söylenenlerin, yanlış anlamaların, incitici kelamın meydanlarda kalmasını diliyorum. İstemeden incittiğimiz siyasiler varsa, onlardan da helallik diliyorum. Ben, aziz milletime, tüm siyasi partilere hakkımı, hakkımızı helal ediyorum.''

-TEŞKİLATA TEŞEKKÜR-

Konuşmasında; AK Parti teşkilatına da şükranlarını ileten, Genel Başkan Yardımcılarına, bakan ve milletvekillerine, il, ilçe başkanlıklarına, kadın kolları, gençlik kolları, ana kademe üyelerine, sandık müşahitlerine, milletvekili adaylarına, belediye başkanlarına, tüm partililere teşekkür eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Tüm sandık görevlilerine, partili, partisiz teşekkür ediyorum. Genel Merkez çalışanlarına teşekkür ediyorum. Onlardan da istirham ediyorum; bugün kazananın Türkiye olduğu bilinciyle, sevinç ve coşkularında hiç kimseyi hüzünlendirmemelerini diliyorum.

Üçüncü dönem AK Parti iktidarı ülkemize, milletimize, tüm insanlığa hayırlı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Yolumuz, bahtımız açık olsun. Her şey Türkiye için. Her şey demokrasi için, özgürlük için, kardeşlik için. 12 Haziran demokrasi bayramı kutlu, mübarek olsun. Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun diyor, 74 milyonu bir ve beraber olarak kucaklıyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum.''

Erdoğan, konuşmasının ardından, butona basarak Atakule'nin ışıklandırma sistemini çalıştırdı.

Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulunan partililer, konuşması sırasında sık sık ''Recep Tayyip Erdoğan'', ''Türkiye seninle gurur duyuyor'', ''Kıskananlar çatlasın'', 'Helal olsun sana, helal olsun'' şeklinde tempo tutular.

Erdoğan'ın konuşmasını, çocukları Necmettin Bilal, Sümeyye, Esra ve torunu vatandaşların arasında dinledi. Bu arada genel merkezin önünde havai fişek gösterisi de yapıldı.


AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.