Kurucusu Rahşan Ecevit'in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açık destek vermesinin ardından, kapatılmasına karar verilen DSHP'de itiraz sesleri yükseldi. DSHP Genel Saymanı Ahmet Unutmaz, yaptığı açıklamada, DSHP'nin 29 Kasım 2009'da Rahşan Ecevit'in de aralarında bulunduğu 103 Kurucu Üye ile "Bülent Ecevit'in düşüncelerini ilk fırsatta yeniden hayata geçirmek amacıyla" kurulduğunu hatırlattı. Ancak daha sonra, partinin tüzel kişiliğinin devam etmesi şartıyla "CHP ile karşılıklı dostluk ve işbirliği köprülerinin kurulacağı" kararı alındığını kaydeden Unutmaz, şöyle devam etti:
"Fakat daha sonra 12 Haziran 2010 tarihinde Kurucular Kurulu bir kez daha toplanarak partinin kapatılması kararı alınmıştır. Ancak bu toplantının Siyasi Partiler Kanunu ve DSHP tüzüğüne aykırı olarak yapılmış olması nedeniyle 17 Temmuz 2010 tarihinde kurucu üyeler bu kez de olağanüstü toplantıya çağrılarak partinin kapatılması yeniden gündeme getirilmiştir. Parti Kurucu üyelerinin tamamının çağrılmadığı bu toplantıda alınacak kararlar için salt çoğunluk aranmadığı gibi, Kurucu üyelerin toplantıya çağrılış şekli de yasal değildir.

Bu toplantıya zaten 28 kurucu üye katılmış, bunlardan 18'i partinin kapatılması doğrultusun da karar verirken 10 üye de partinin kapatılmasına karşı çıkmış, DSHP'nin yaşatılacağına ilişkin bildiri yayınlamışlardır. Öte yandan, ne partinin il başkanlıklarının yasal olarak düzenlenmesi gereken hesap ve bilançoları alınmış ne de partinin borçları ile ilgili bir girişimde bulunulmuştur. Hatta parti kapatılmadan önce sorumluluk açısından doldurulması gereken Genel Sekreterlik, Genel Saymanlık, Genel Başkan Yardımcılıkları gibi MKYK üyelikleri boş bırakılmıştır."


DSHP birilerine 'kiralandı'

Bu gün gelinen noktada DSHP'nin kapısına kilit vurularak yasal olmayan bir şekilde partinin tüzel kişiliğine son verilmek istendiğini savunan Unutmaz, "Rahşan Ecevit bizi öksüz bıraktı, sahipsiz kaldık ama vazgeçmeyeceğiz" dedi. Partinin tasfiyesi için bir 'Tasfiye Kurulu' oluşturulduğunu, parti demirbaşları bir depoya kaldırılırken partinin tabelasının ise yerinden sökülmediğine dikkat çeken Unutmaz, "Gerçek Ecevitçilerin büyük özveri ile kurdukları ve geliştirdikleri DSHP Genel Merkezi tabelasının üzerine asılan 'Kiralık' yazısı düşündürücüdür. Oysa DSHP'nin kapatılması girişimi birilerince ittifak arayışı içerisinde değil, DSHP'nin özgünlüğü de ortadan kaldırılarak tamamen kendi siyasi gelecekleri için iltihak anlayışı içerisinde yaptırılmıştır. DSHP birilerine kiralanmıştır" dedi.

Unutmaz, kapatma kararı tutanağının Yargıtay'a verildiğini, ancak "yasaya uygun" olmadığı gerekçesi ile kapatma kararına itiraz edeceklerini kaydetti.


Anka


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.