banner613
banner590

Anlaşmalı Boşanma Davalarındaki “1 Yıllık” Sürenin Amacı;

Farklı kültür, yaşam tarzı ya da karaktere sahip iki bireyin, evlilik birlikteliği içinde, birbirlerine derhal uyum ya da iyi geçim sağlamalarını beklemek, pek mümkün değildir.

Kanun koyucu, çiftlerin, birbirlerine ve evlilik kurumuna alışabilmeleri için en az “1 yıllık” süre öngörmüştür.

Kanun koyucunun buradaki amacı, eşlerin, ani ve kızgınlıkla alınabilecek bir kararla, evlilik birliğini sonlandırmalarını engellemek ve toplumun çekirdeğini oluşturan aile birliğinin korunmasını sağlamaktır.

Bu “1 yıllık” süre içinde, çiftler arasında artık, uyum ya da geçim sağlanamamışsa, evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olduğu karinesi kabul edilmiş ve boşanma olgusu, emredici bir hukuk kuralına bağlanmıştır.

Anlaşmalı Boşanma;

Genel boşanma sebepleri arasında yer almakta olup, mutlak boşanma sebebidir.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu

VI. Evlilik birliğinin sarsılması

Madde 166/3-

Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur.

Aynı Eşten, “2. Kez” Boşanmak İsteniyorsa ve Boşanma Anlaşmalı Olacaksa, Dava Açmak İçin, “1 Yıl” Beklemek Zorunlu Mudur?

Aynı eşinden, “2. kez” boşanmak isteyen çiftlerin, anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için, “1 yıl bekleme” gibi bir mecburiyetlerinin olmadıklarını düşünüyoruz.

Şöyle ki;

Aynı eşinden, “2. kez” boşanmak isteyen çiftlerin, ilk evlilikten sonra da boşandıkları göz önüne alındığında;

“Birbirlerine karşı uyum ya da iyi geçim sağlayamadıkları karinesi” ortadayken;

“2. kez” boşanmak isteyen bu çiftleri,  birbirlerine karşı uyum ya da iyi geçim sağlamaları için, “1 yıl” daha bekletmek;

Medeni Kanunun, lâfzıyla veya ruhuyla bağdaşmayacaktır.

Sonuç

Bizce;

Aynı eşinden, “2. kez” boşanmak isteyen çiftlerin, anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için, “1 yıl” bekleme gibi bir mecburiyetleri yoktur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mine 6 ay önce

Merhaba iyi günler anlaşmalı boşanma davası açmak için illaki beraber mi gitmemiz gerek dava açmaya

Avatar
ilker 4 ay önce

Bizce;
Aynı eşinden, 2. kez” boşanmak isteyen çiftlerin, anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için, 1 yıl” bekleme gibi bir mecburiyetleri yoktur.
Bu kesinleşmiş bir karar mıdır bizce dediğinize göre yoruma açık bir olay mı?