Ödemiş 50'nci Yıl Ortaokulu öğrencisi Ceylin Atik, 10 Haziran 2017 günü, arkadaşlarıyla oynamak için Cumhuriyet Mahallesi'nde evlerinin önünde bulunan Kazım Karabekir Parkı'na gitti. Ceylin eve dönmeyince dedesi Mustafa Atik ile babaannesi Ülkü Atik merak edip aramaya çıktı. Çift, tüm aramalarına rağmen torunlarını bulamayınca, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne kayıp başvurusunda bulundu. Sosyal medyadan da küçük kızın fotoğrafları paylaşılarak, bulunması için yardım istendi. Bir süre sonra Mustafa Atik'in cep telefonuna, 'Polise haber vermeyin. Torununu öldürürüz' yazılı mesaj geldi.

Mesaj üzerine çalışma başlatan polis ekipleri, Ceylin'in, Şengül Sokak'ta bulunan apartmanın 4'üncü katında oturan komşuları oto tamircisi Serkan ve eşi Şükriye T.'in evinde su içerken görüldüğü belirlendi. Şükriye T. ile eşi Serkan T. ve halası Raziye Ö. gözaltına alındı. Küçük kızın cansız bedeni ise çiftin evinde bulundu. Tutuklanan Şükriye T. ve Serkan T. hakkında 'çocuğa veya beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, tutuksuz sanık Raziye Ö. hakkında da 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

İSTİNAF REDDETTİ

11 Ocak 2019'da görülen karar duruşmasında Şükriye T., cinayeti kendisinin işlediğini ileri sürdü. Sanık Şükriye T., savunmasında, "Olayın olduğu günlerde eşime çok kızmıştım. 2 kez çocuğumu kaybettim. Çok zor günler yaşadım. Eşim beni bu olaya yönlendirmedi. Ceylin evde oynarken düştü. Daha sonrasını ve olayı hatırlamıyorum. Yalan üzerine yalan söyledim. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Amacım fidye almak değildi" dedi.

Mahkeme, tutuklu sanıklardan Şükriye T.'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Bu cezasında indirime de gidilmedi. Mahkeme heyeti diğer sanıklar Serkan T. ve Raziye Ö'nün ise beraatine karar verdi. Kararın ardından Serkan T. salıverildi. Avukatların itirazı üzerine dava dosyası İstinaf Mahkemesi'ne gitti. Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, yaptığı inceleme sonunda itirazı reddetti.

YARGITAY ONADI

Ret kararı üzerine Ceylin Atik'in ailesinin avukatları Şükriye T.'in ilk ifadelerinde küçük kızı eşi Serkan T. ile öldürdüklerini söylemesine rağmen sanığın ceza almamasını ve tahliye edilmesini gerekçe göstererek Yargıtay'a başvurdu. Dosyayı inceleyen Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nde savcı, tebliğnamesinde tutuksuz sanık Serkan T.'e de ceza verilmesini talep etti. Tebliğnamede ceza istenmesine rağmen heyet, Serkan T.'in beraat kararını onadı. Heyet, ayrıca Şükriye T.'e verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile halası Raziye Ö.'nün beraat kararlarını da onadı.

Serkan T.'e verilen onama kararın doğru bulmadıklarını belirten Ceylin Atik'in ailesinin avukatı Mehmet Kaymak, "Kovuşturma aşamalarındaki iddialarımızı, istinaf ve Yargıtay incelemesinde de tekrar ettik. Bu iddialarımızda Şükriye T.'in tek başına söz konusu eylemi işlemediğini, işleyemeyeceğini ileri sürdük. Gerçekten de dosya arasında, Şükriye T.'in, Serkan T. ile ilgili verdiği farklı ifadelerde, Serkan T.'i koruduğunu, bu nedenle bu şekilde farklı ifadelerde bulunduğunu, bu durumun da iddialarımızı doğruladığını ileri sürmüştük. Verilen karar Şükriye T. için doğru fakat diğer diğer sanık Serkan T. için doğru değildir" dedi.