banner590

31 Ağustos 2020

Adalet Bakanı Gül'ün yeni adli yıl açıklaması
banner580

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yaptığı açıklama şöyle;

"Adalet teşkilatımız ve yargı camiamız için yeni bir adli yıl, yeni bir çalışma dönemi başlıyor.

Hak ve adalet için emek ve mesai veren tüm hakimler, savcılar, avukatlar ve adalet personelimiz bu başlangıcın heyecanını ve haklı gururunu taşımaktadırlar.

Adalet teşkilatı olarak, toplumun her kesiminin, istisnasız bütün vatandaşlarımızın hukukuna sahip çıkmaktan ve sürekli olarak daha iyiyi aramaktan bir an olsun yorgunluk ve yılgınlık hissetmiyoruz.

Geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından milletimizle paylaşılan ‘‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’’ bu adli yılda da tüm uygulayıcılar için yol haritası olacaktır.

Ayrıca, “İnsan Hakları Eylem Planı”nı bu dönem hayata geçireceğiz. Özünde insan onuru, insan hak ve hürriyetleri bulunan Yargı Reformu Strateji Belgemiz ile İnsan Hakları Eylem Planımız; demokrasimizi güçlendirmeye, özgürlükleri geliştirme ve genişletmeye yönelik irademizi ortaya koymaktadır.

Umuyorum ki yeni adli yıl, hak ve hürriyetlerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini daha da güçlendirme yılı olacaktır.

Bu bağlamda, reform belgemizde öngörülen hedeflerimizi adım adım hayata geçirme gayreti içindeyiz.

Yargı reformu birinci paketinde düzenlenen seri muhakeme ve basit yargılama usullerinin yargısal işleyişteki yerini tam manasıyla bu dönemde yer alacağına inanıyoruz.

Adliye teşkilatımızın insan kaynağını nitelik ve nicelik yönünden her geçen gün geliştiriyoruz.

Yeni adli yılda yeni infaz hakimliği uygulamasını hayata geçiriyoruz. Yargı reformu kapsamında mevzuatımıza kazandırılan 7242 sayılı Kanun ile infaz hakimliği kurumu yeniden ele alınmış, infaz hakimliklerinin yetkileri genişletilmiş ve bir ihtisaslaşma adımı olarak bu kurum, adliye teşkilatımızda müstakil bir şekilde yapılandırılmıştır.

Ayrıca, yeni adli yılla birlikte Cumhuriyet savcılarımızın asliye ceza duruşmalarına katılmaları yeniden sağlanarak iddia-savunma diyalektiğinin daha etkin bir şekilde işlemesinin önü açılacaktır.

Yeni adli yıl, test süreci başarıyla devam eden e-duruşmanın pilot olarak uygulanıp yaygınlaştırılacağı bir dönem de olacaktır.

Bütün bu reform adımlarının temelindeki amacımız vatandaşımızın memnuniyeti, adalet hizmetlerinin milletimizin layık olduğu yüksek standartlarda sunulmasıdır.

Ancak her reformun asıl sahibi ve koruyucusu hiç şüphesiz iyi uygulamadır.

Adliyenin kapısı adalete açılan kapıdır. Bu kapıdan herkes memnuniyetle ayrılmalıdır.

Adalet beklentisi karşılanmış, adalet ihtiyacı tatmin edilmiş bir toplum, hukukun üstünlüğünün de güvencesi ve bekçisi olacaktır.

Bu vesile ile, reform irademizi sahiplenen, yenilik adımlarımızı yargısal işleyişin birer parçası haline getiren bütün uygulamacılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

Şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere görevi başında şehit düşen yargı mensuplarımızı ve adalet teşkilatı çalışanlarımızı rahmetle anıyorum.

Bu düşüncelerle, önümüzdeki dönemde de hukukun üstünlüğüne tavizsiz bir bağlılıkla ülkemizin her köşesinde milletimize adalet dağıtacak, hiçbir etki altında kalmadan bağımsızlık ve tarafsızlık vasıflarına özenle sahip çıkacak yargı mensuplarımızın, avukatlarımızın ve tüm personelimizin yeni adli yılını kutluyorum.

2020-2021 Adli Yılı, ülkemize, vatandaşlarımıza, yargı teşkilatımıza ve hukuk camiamıza hayırlı olsun."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zahide 8 ay önce

Yeter artık perişan olduk maddi manevi eşler cocuklar perişan. Bizim canlarımız ceza evlerinde çaresiz af istiyoruz af istiyoruz lütfen adalet bakanı duy bizi artik

Avatar
Mahkum eşi 8 ay önce

Ceza evleri korona vürüs kayniyor 7 8 ay oldu eşimi bir iki defa gördüm her gün saatlarca ağliyorum yeter artik 5 yil ceza indirim verin ne olur cok perişanız

Avatar
Mahkum eşi 8 ay önce

Lütfen af istiyoruz yalvaririm. Yeter artık perişan olduk maddi manevi eşler cocuklar perişan sizinde çocuklarınız var lütfen af istiyoruz eşit adalet herkesin hakkı dir

Avatar
saffet 8 ay önce

yargı ne kadar denetleniyor
Devletin temeli para değil Adalettir
adalet parayla olmaz en azından 10 veya 15 bin Türk lirasına kadar olan ADALET parasız olmalı Aksi durumda bizim garip ve gurabanın Hak ve Hukukundan bahsetme hakkımız olmaz olmaz olmaz ALLAH katında sorumlu olunur diye düşünüyorum

Avatar
Zek 8 ay önce

Tecavüzlere idam

Avatar
Acil 8 ay önce

Yatar cezadan 5 yıl indirim gerekli.

Avatar
Mahkum eşi tmm suçloyuz ama hatasiz kol olmaz lütfen af verin artik 8 ay önce

Avatar
saffet 8 ay önce

85 milyon nufus 55 bin avukat dava dosyası ile hakim sayısını söylersen ALLAH muhafaza ADALET ucuyla dersiniz