‘Af kanunu’ çıkarılmalı mı? Prof. Dr. Ersan Şen değerlendirdi...

KLASİK AF MI?

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, Meclis açıldığında gündeme getirecekleri ilk kanun tekliflerinden birisinin af olacağını belirtti. Kalaycı’nın açıklamalarını hukukihaber.net değerlendiren Prof. Dr. Ersan Şen, “Bu konu bir an önce netleştirilmeli, çünkü beklenti oluştu. Çıkmayacaksa da çıkacaksa da, MHP af kanunu teklifini, kapsamını (kimler, hangi tarihe kadar işlenen suçlar yararlanacak) ve şeklini (klasik af mı örtülü af mı, kişinin isteğine mi bağlı olacak, zararın giderilmesi şartı olacak mı) belirleyip Meclise sunmalıdır.” dedi.

ANAYASAYA AYKIRILIK

hukukihaber.net’e konuşan Ersan Şen sözlerine şöyle devam etti; “Devlete karşı suçlar kapsamda olacak mı, hangi tarihe kadar, cebir ve şiddete karışanlar ile karışmayanlarda ve terör suçlarında ince çizgi ve tarih nasıl belirlenecek, bu konuda Anayasaya aykırılık ihtimali hangi ölçütlerle bertaraf edilecek? Çünkü bu konu ister istemez Anayasa Mahkemesi’nin önüne gidecek. Bu konuyu Anayasa Mahkemesi’ne ana muhalefet partisi veya davaları gören mahkemeler götürecek. Bazen Anayasa Mahkemesi kararları ile Kanun koyucunun hedeflemediği neticelere varılabilir, ancak en önemlisi konu ile ilgili beklenti devam eder. Anayasa Mahkemesi’nden dönmeyecek ve genel af olmayacaksa da ileride uygulama alanı genişlemeyecek, amacından sapmayacak bir yasa çıkarılmalıdır. 

KİŞİLERE KARŞI İŞLENEN SUÇLAR

Kişilere ve mala karşı işlenen suçlar af kapsamında olacak mı? Örneğin; yağma, kasten insan öldürme, yaralama, cinsel dokunulmazlığa ve çocuklara karşı işlenen suçlar için ne düşünülüyor, dolandırıcılık, hırsızlık, mala zarar verme suçları, mağdurun zararı giderilmeden kapsama alınacak mı? Tamam cezaevleri dolu da bunların hesaplarını iyi yapmak ve sonuçlarını iyi analiz etmek gerekir. 

360 OY GEREKLİ

Aksi takdirde etkileri ve sonuçları iyi olmayabilir. Klasik af kanununun çıkarılabilmesi için, Anayasa m.87’ye göre en az 360 milletvekilinin evet oyu gerekli. Diğerleri için, yani koşullu salıverilme veya denetimli serbestlik üzerinden çıkarılacak bir örtülü af kanunu için ise, basit çoğunluğun sağlanması yeterli olur. 
Sonuç olarak; TBMM teklifi kabul veya reddedip bu işi sonuçlandırmalı, konu sürüncemede ve belirsiz bırakılmamalıdır.

İHTİMAL VAR

MHP’nin Mecliste “kilit parti” konumu, affı istemediğini açıklayan Ak Parti’nin işini zorlaştıracak, çünkü muhtemel bir ret, seçim vaadi reddedilen MHP’yi rahatsız edecektir. Şu an için af veya af benzeri bir kanunun çıkma ihtimali var gözüküyor, fakat önce teklifin Meclise gelmesi lazım. 

İDAM CEZASI

Bu arada Meclise idam ve cinsel suçlar ile ilgili tekliflerin geleceği de gözardı edilmemeli, bunlar birlikte nasıl olacak, o da ayrı bir sorun. Ülkede aflık bir durum var veya yok, ihtiyaç veya değil, af suçu artırır veya artırmaz, bunları oturup tartışırsınız, Mecliste bu konuyu bir an evvel netleştirmek gerekir. Çünkü toplum nezdinde bir doğru vardır, o da affı sürekli dillendirmenin suçu artırma ve Ceza Hukukuna olan inancı zayıflatma ihtimalidir. 

YAPISAL SORUNLAR

Esas olan; ceza kanunlarının devamlılığı ve tatbik edilebilme gücüdür, cezanın çektirilmesidir. Yeri gelmişken Türk İnfaz Hukukunun en önemli bir sorunu da koşullu salıverilmeyi iyi tatbik edememesi, iyi hali otomatik uygulamasıdır, bu gibi sorunlar önemlidir, yapısal sorunlardır ve  çözülmelidir. 

KRİTERLER İYİ BELİRLENMELİ

Toplum ve hukuk düzeni kanunlarla ve kanunların doğru şekilde, tavizsiz tatbiki ile korunur. Zorlayıcı sebeplerle bu prensipten uzaklaşılması ve bazı suçları işleyenlerin cezalarında indirim veya af düşünülmekte ise, bunun kriterlerinin de iyi belirlenmesi gerekir. 

FAYDA YERİNE ZARAR

Örneğin; HSK tarafından ihraç edilenlerce yapılıp biten, yani olağan Kanun yolları da tükenmiş yargılamaların ve dosyalarının, en azından bir kez incelenmesi için yasa çıkarılacak mı? Aksi halde, özellikle örgütlü suçluluk dosyaları bakımından ortada HSK’nın ihraç gerekçeleri ile çelişen bir durum ortaya çıkabilir, adalet açısından bu durum giderilmelidir. Bu iş zor ve zahmetlidir, ancak affın da alternatifidir. Af veya benzeri kurumlar temelde bir lütuftur, topluma ve suçlara bakmak, çıkarılacak bir kanunla hukuk düzenine zarar vermemek gerekir. Aksi halde, fayda yerine zararın ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Bu konuda siyasi sebeplerle ve gerekliliklerle değil, toplumsal ihtiyaçlara ve hukuk kaidelerine göre hareket edilmelidir.

YARGI DAHA FAZLA YIPRATILMAMALI

Bu kanun çıkarılacaksa, gerekçesi kesinlikle yargı kararlarının hataları veya yargılama yapılamaması gibi gösterilmemeli, yargı daha fazla yıpratılmamalı, çünkü yargı kararlarının hatalarının giderilmesinin yolu af çıkarmak değildir. Meclis ve siyasiler, yargı erkine güvenin artırılmasına hassasiyet göstermelidir.

Yargı erkine ve hukuka güven meselesi. Asıl mesele budur. Aksi halde; suçtan yargılanan kişi, “mahkeme ister dürüst davransın ister davranmasın ben yine de kurtulurum” diye düşünürse sonuç ne olur, af kurumu, yargı ve hukuk düzeni nereye oturur?” (hukukihaber.net)

>> MHP’den Gelen 8 Maddelik Af Teklifinin Değerlendirmesi 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vebal 1 yıl önce

Kader mahkumu diye tüm hırsızlar dolandırıcılar arsızlar yolsular katiller dışarı alınıp terörist diye yaftalanip en agır cezalar verilen masumlar hayırseverler agzı dualilar her daim namaz kilan oruç tutan saf insanlar içerde tutulursa Allahın gazabı yakın demektir..

Misafir Avatar
Gazap Üzümünü salkımla götürdünüz 1 yıl önce @Vebal

Hemen her şeye Allah'ın gazabı diyerek Allah ile insanları kandırmaya devam etmeyin. Allah müslümanlar arasındaki yüzyıllardır süren savaşlarda Müslümanın müslümanı katletmesine razı mıydı peki? Beddua edip durdunuz millete peki beddua kimi buldu? Az akıllı olun artık yaaav.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
KADERMİŞ!! 1 yıl önce @Vebal

PEKİ KİMDİR kader mahkumu???
KADERSE HERKES KADER MAHKUMU DEĞİL MİDİR?

Beğenmedim! (0)
Avatar
ÇIKARILMALI 1 yıl önce

ÇIKARILMALI.
İçeride siyasi sebeplerle yatan aslında Ceza Kanunu maddelerine göre suçlanamayacak. Suçun unsurları açısından şartları gerçekleşmemesine rağmen suçlu bulunan binlerce insan var. Hukuk bu insanları da düşünmeli. Siyasiler düşünmese bile hukukçular düşünmeli.

Misafir Avatar
Düşünce 1 yıl önce @ÇIKARILMALI

TCK'da "Silahlı Örgüt" suçu maddesinin hemen devamında Silahlı Örgüte "Silah Sağlama" suçu vardır. fetö silahlı örgüt ise, bu örgüte silah sağlama suçu da cezalandırılmalıdır. Devletin askeri diye bildiğimiz hainlere silah veren onları oraya yerleştiren koruyan kllayan palazlandıran tüm GK başkanları, hükümentler vs de o zaman "Silah Sağlama" suçunu işlememişler midir? Bence bu meselede yüzbinlerce mağdur yaratmak yerine darbeye fiilen katılanlar/eline silah alanlar/onlara destek olanlar/Darbeyi kutsayanlar ve fetöye cemaat olduğu dönemlerdeki sempatisini kesmeyip darbeden sonra fetönün gerçek yüzünü görüp pişman olanları ama kesinlikle darbeye ve şiddete karışmamaış olmak kaydıyla bunları ayırmak lazım. İlk gruba kesinlikle af erteleme vs olmasın ama ikinci grubu af kapsamına almak gerekli. Toplumsal barış için bu şart. Yüzbinlerce bu şekilde fetö mağduru var. Herkesin etrafında birileri vardır bu durumda olan. Siyaset bu işe çözüm bulmalı.Fetönün ülkyi düşrdüğü hale körükle gitmemeli

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Uğur 1 yıl önce @ÇIKARILMALI

Toplumsal mutabakatın yeniden tesis edilmesi için GENEL AF çıkarılmalı. Caniler, adam öldürenler, sapıklar ve eline silah alarak vatana millete ihanet edenler hariç. Yüzbinlerce kader mahkumu siyasi/konjoktürel sebeple kader mahkumu konumuna düşenler de affa dahil edilmeli.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Tahir 1 yıl önce

Ülkenin selameti için af lazım mıdır? Değildir bence. Ama macun tüpten çıktı bir kere. Darbeciler hariç genel af çıkmalıdır. Aksi halde eşitlik ilkesi zarar görür.

Avatar
Nuh 1 yıl önce

İhraç edilen hakimlerin verdiği kararlara ne demeli.
Terörist deyip ihraç et sonra da yurttaşı bu terörist dediğin kişilerin kararı bağlasın.
Devlet kendi ile çelişiyor.
Madem ki ihraç ettin.
Muhreç kişilerin tüm kararları keenlenyekün olmalı

Avatar
zeycan 1 yıl önce

tum kader mahkumlarina bir sans verilmeli

Avatar
Murat 1 yıl önce

5 bin fetöcü hakim ve savcının yaktığı canlar ortada duruyor af gerekliliktir

Misafir Avatar
oliverqueen 1 yıl önce @Murat

suçu işle işle fetö kumpas kurdu de. Ne güzel istanbul be!

Beğenmedim! (1)
Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Af çıkmalıdır. Hakim fetöcü savcı fetöcü adli tıp kurumu çalışanları fetöcü halen neyi bekliyoruz ?

Avatar
Fatih 1 yıl önce

Çözüm en az 360 m.v ile genel aftır. İyi partinin chp ninde affı desteklemesi gereklidir. Ülkede suçsuz mağdur bir çok insan olduğunu herkes biliyor.