Arzuhalcilere suç duyurusu

İzmir Barosu, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun " Yalnız Avukatların Yapabileceği İşler" başlıklı 35. maddesine aykırı eylemleri nedeni ile arzuhalciler hakkında yine Avukatlık Kanunu'nun "Avukatlık Yetkilerinin Başkaları Tarafından Kullanılması" başlıklı 63. maddesi uyarınca merkez ve ilçelerde Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulundu. İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilen takipsizlik kararına kanuna ve usule aykırı olması nedeni ile itiraz eden İzmir Barosu’nun itiraz talebi kabul edildi.

Bu süreç zarfında bölgede yetkili Bayraklı, Karşıyaka ve Konak belediyelerinin zabıta müdürlüklerine de yazı yazarak gereken işlemin yapılmasını talep eden İzmir Barosu, ilgili belediyelerin zabıta müdürlüklerinin adı geçen kişiler hakkında işlem yapmasını sağladı.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan İzmir Barosu Başkan Vekili Av. Mustafa Çetin, arzuhalcilerin, okuma yazma bilmeyen veya olayları ifade etmekte zorlandığı için dilekçe yazamayan kişiler için başta adli birimler olmak üzere, çeşitli kurumlara yönelik yazdıkları dilekçelerle hem suç işlediklerini hem de kişilere karşı herhangi bir maddi-manevi sorumlukları olmadan yanlış oluşturdukları dilekçelerle vatandaşlarımızı mağdur ettiklerini belirtti. Avukatların yaptıkları her iş ve işlem için sorumlulukları olduğunu ifade eden Av. Mustafa Çetin “Görevini ihmal eden, kötüye kullanan, yazdığı eksik veya yanlış dilekçe ile vatandaşın zarara uğramasına sebebiyet veren avukat yargılanır ve tazminat ödemek zorunda kalır. Bu Avukatlık Kanunu’nun vatandaşlarımıza verdiği bir güvencedir” dedi. Arzuhalcilerin yanlış yaptıkları başvurularla, zaman aşımı sürelerinin dolması, hak düşürücü sürelerin geçmesi gibi geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde adli makamlara yönelik dilekçe yazmalarının makul karşılanmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Av. Mustafa Çetin vatandaşın haklı çıkarlarını korumanın en başta devletin görevi olduğunu dile getirdi. Ekonomik olarak bir avukatın hukuki yardımından faydalanma imkanı olmayanlar için Baroların adli yardım servisleri olduğunu da hatırlatan Av. Mustafa Çetin vatandaşların mağdur olmamaları için bu tip kişilerle mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

hukukihaber.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Ersen Uyar 5 ay önce

Avukat bey, facebook'ta; adı: Arzu - soyadı: Halci olan 20 kişi var, yani Arzu Halci, bu kişilere karşı da hukuki bir mücadele başlatmayı düşünüyor musunuz? Arzu Halci adındaki bu bayan aynı zamanda Arzuhalci ise, ya da Arzu Halci adında bir avukat var ise (-ki baktım, henüz yok, belki stajyerler arasında vardır) bu avukattan, nüfus müdürlüğünde adını değiştirmesini mi talep edeceksiniz? mesela Arzu Halıcı olabilir, biraz absürt oldu ama, neyse…

Avatar
Av. Ersen Uyar 5 ay önce

Ya da olur ya, idare mahkemesi, bölge idare mahkemesi veya danıştay'daki hakimlerden birinin adı, Arzu Halci oldu, olur mu olur, bu durum da reddi hakim talebin de mi bulunacaksınız? "biz avukatlar arzuhalciye karşıyız, arzuhalci kanunsuzdur, onu istemiyoruz " derseniz, sonra Hakim Arzu Halci, kendi üstüne alınmasın...

Avatar
Av. Ersen Uyar 5 ay önce

Arzuhalciler, istanbul'da, ayda 40.000 -50.000 bin tl kazanıyormuş, benim aylık kazancım 1000 tl, avukatlığı bıraksam, arzuhalcilik yapabilir miyim? buna ilişkin, yasal bir engel var mı acaba?

Avatar
Av. Ersen Uyar 5 ay önce

Erzurum dağları kar ile boran, Aldı yüreğimi dert ile verem, Sizde bulunmaz mı bir kurşun kalem, Yazam ARZUHALIMI dosta seslenem, Uy beni beni beni belalım beni, Satarım bu canı alırım seni, Çıkayım dağlara da kurt yesin beni, Dört yanımı sardı tel ilen, Yaslı yaslı bayram yaptım el ilen, Göz göz oldu yaralarım dil ilen, Yaramı sarmaya da derman bulamam, Uy beni beni beni belalım beni, Satarım bu canı alırım seni, Çıkayım dağlara da kurt yesin beni, Erzurum dağlarına kara gidelim, Ayvadan usandık nara gidelim, Bu elin güzeli gönül eğlemez, gönül eğleyecek yara gidelim, Uy beni beni beni belalım beni, Satarım bu canı alırım seni, Çıkayım dağlara da kurt yesin beni… Malatya - Hakkı Coşkun - Kemal Çığrık

Avatar
oliverqueen 5 ay önce

Baroyu tebrik ediyorum. Darısı tüm baroların ve Konya Barosunun başına.

Avatar
Emk. Yargıç 5 ay önce

Yanlış açılmış arzuhalci davalarının dönüp dolaşıp geleceği yer yine avukatlardır. Bazı davları öyle yanlış açtırıyorlar ki sonradan avukata gelse dahi mevzu düzeltilemiyor. Telafisi imkansız hukuki yollara girmemek için avukatlara müracaat ediniz. Onlardan da ilgili işe hakim olanları tercih ediniz.

Avatar
Ender 5 ay önce

"Yardan ayrılmışam bağrım delinir. Katip arzuhalım yaz yare böyle...

Avatar
Gezgin 5 ay önce

Avukatlara kıyasla çok çok ucuz ücret alıyorlar.Lakin doğru olan tabi ki avukata gitmek.