banner664

25 Ocak 2019

Avukat, duruşma salonundan zorla dışarı çıkartıldı

Olay üzerine İzmir Barosu'ndan yapılan açıklamada "Tarih, karar verenlerin değil, insan hakları, hukuk ve adalet mücadelesi sürdüren avukatların tarihidir." ifadeleri kullanıldı.

İzmir Barosu Başkanlığı'ndan yapılan basın açıklaması şöyle;

BASINA VE KAMUOYUNA

Dün, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, görmekte olduğu akademisyen Yonca Demir dosyasında, meslektaşımız avukat Oya Meriç Eyüboğlu’nun önce esas hakkındaki savunmasını bitirmesine imkan tanımadan sözünü yarıda kesmiş, sonra kendisine duruşma düzenini bozduğu gerekçesiyle uyarı vermiş, ardından da müvekkili hakkında alınan karara itiraz ettiği için meslektaşımızı "atın şunu, atın şunu, şu kadını atın" diyerek özel güvenlikçi marifetiyle duruşma salonundan zorla dışarı çıkartmıştır.

Söz konusu kararla, duruşma salonunda sözü kesilen, savunma yapmasına izin verilmeyen, ifadeleri tutanağa geçirilmeyen ve son günlerde sayısı gittikçe artan şekilde salondan zorla çıkarılan avukatlara bir yenisi daha eklenmiştir. Yaptığı savunması beğenilmeyen avukatın tutuklanması, hatta akıl sağlığı yerinde değildir denilerek hastaneye sevk edilmesi gibi hiçbir gerçek hukuk devletinde karşılaşmanın mümkün olmadığı durumlar ülkemizde ne yazık ki bizlerin karşı karşıya kaldığı günlük olaylar halini almıştır.

Meslektaşımız Oya Meriç Eyüboğlu’nun başına gelen söz konusu vahim vakanın 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü'nde, hem de bu özel gün Türkiye’deki avukatlara ithaf edilmişken yaşanması düşündürücüdür. İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nce gösterilmiş bu tavrın münferit bir olay olarak değerlendirilmesi içinde yaşadığımız koşullar itibariyle artık mümkün değildir. Bu olayla, Türkiye’de hiçbir avukatın mesleğini yaparken güvende olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki, avukatların güvende olmadığı, mesleklerini hakkıyla icra etmelerine imkan verilmediği sistemlerde bağımsız bir yargıdan söz edilemez.

Duruşma salonlarını polislere ve özel güvenlik görevlilerine açanların, “kendi istedikleri” avukatlığı yapmayan meslektaşlarımızı yargılama faaliyeti içinde görmek istemediklerinin farkındayız. Ancak, avukatların mesleklerini nasıl ifa edeceklerini onlara dikte edebileceklerini sananlar, bu boş düşlerinin  bağımsız savunmanın temsilcisi olan barolar ve mesleklerini hakkıyla yapmaya çalışan on binlerce meslektaşımız var oldukça asla gerçekleşmeyeceğini akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Kendilerini kanunların yegane uygulayıcısı olarak görenler, karşılarında her zaman, işini meslek onuru ve kurallarına göre yapan avukatları bulacaklardır, bundan hiç şüphe duymasınlar.

Söz veriyoruz: Sokakta, karakollarda, adliyelerde ve hukuka aykırılığın olduğu her yerde var olmaya; toplumsal barışı savunanların, yoksulların, kadınların, çocukların, haksızlığa uğrayan ve çaresizce adalet arayan her kesimden tüm yurttaşlarımızın avukatlığını yapmaya devam edeceğiz.

Tarih, karar verenlerin değil, insan hakları, hukuk ve adalet mücadelesi sürdüren avukatların tarihidir. "Tarih bizleri haklı çıkaracaktır!"

İzmir Barosu Başkanlığı

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A Ömer Kavili 3 yıl önce

ÇağlayanAVM’deki 28 AğCM Bşk Ersin
Tutuklu müvekkilimle ifadesinden önce görüşmek istiyorum dedim beni Salondan sürükleterek attırdı ve ertesi gün tutuklandım onun sayesinde

Avatar
Ahmed 3 yıl önce

Hukukun Üstünlüğü değil Üstünlerin Hukuku üstünlüğüne doğru gidiyor. Avukatlar bu duruma düştü ise vay vatandaşın haline...

Misafir Avatar
Ha ha haaa. Hukukun Üstünlüğü ha ha a haa 3 yıl önce @Ahmed

İktidara yakın avukatlar grubunun adı bir zamanlar buydu!!!
Hukukun Üstünlüğü Platformu...
Sloganları da tam sizin yazdığınız gibi.
Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü idi...
Heeey gidi günler heey heey gidi menfaat heeey...
Heeey gidi dünya heeey.
Kİmse kazık çakmadı dünyaya çakamayacak daaa.
"Yeryüzünün mirasçısı Allah'dır." Ayet. Kimseye kalmayacak kalmaz....

Beğenmedim! (0)
Avatar
Misafir 3 yıl önce

Aynı mahkemenin bi mağduru da biziz verilen ifadeyi dinlemedi tutuklunun mahkemeye getirilmesini istedik kabul etmedi segbis bağlantısı yok denilecek kadar kötüydü ve dava sonunda hiç bir delil olmamasına rağmen 6 yıl 3 ay ceza verdi biri dur demeli artık