banner590

25 Mart 2020

Corona virüsü nedeniyle eğitime verilen ara 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Türkiye’deki corona salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yeniden bir araya geldi.

Alınan ve alınacak tedbirler üzerine konuşan bakanlar ortak açıklama yapıyor…

Bakan Koca şunları söyledi:

* 185 ülkede 8 milyara yakın insan endişe içinde. Hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var yakalanmamak. Bu hastalığa karşı irademiz var.

* Mücadeleyi organize eden güçtür devlet, uygulama size bağlıdır. Hiçbir hekim, virüsün size bulaşmasını önleyemez, bunu siz önleyebilirsiniz. Gerekli durumlarda maske takarak önleyebilirsiniz, temastan kaçarak önleyebilirsiniz.

* Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Farkında olmadığınız bir hastalığınız varsa virüs onu ortaya çıkaracak. Dikkatli olmalısınız.

* Misafir gelirse sarılmak yok. El öpmek yok. Uygulamayı tatil olarak görmeyin. Çocuklarınızın eğitimi devam ediyor. Verilen ara uzatılacak.

* Eğitime verilen ara uzatıldı. Birazdan bakan bey de değinecek.

* Unutmayın, aldığımız tedbirler kadar güçlüyüz. Bu arada kamuoyunun daha net bir bilgiyi alması için bir şey söylemek istiyorum.

* Vaka sayılarını bildirmeye uğraşıyoruz. Bundan sonraki dönemde, hem toplam hasta sayısını, test sayısını, kaybettiğimiz vaka sayısını, yoğun bakımda olan hasta sayısını, entübe olan hasta sayısını ve iyileşen hasta sayısı olmak üzere, dijital ortamda her gün güncellenerek bunu kamuoyu ile paylaşmış olacağız.

* Yoğun bakındaki 60 yaş üstü iki hasta taburcu edildi.

* Hastanelerle ilgili özellikle şüpheli olan vakalarla ilgili, o hastaları ayırıyoruz. Pandemi ile ilgili hastaların yoğun bakımları ve servisleri ayrı. Bunlara bakan sağlık ekipleri de ayrı.

* Yoğun bakımda 136 hasta bulunuyor. İlaçlarla birlikte bu hastaların tedavisine başlandı.

* 3750 kutu daha sipariş verildi. Bu arada faydasının olup olmadığını görmek istiyoruz.

* 83 milyonun test yaptırması gerekmiyor.

* Testi yaptırdığınızda negatif çıkabilir ve siz kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. Ama 3-5 gün sonra pozitif çıkabilir ve bir başkasına bulaştırabilirsiniz.

* Herkes bu virüsü taşıyor olduğunu ve bunu birilerine bulaştıracak gibi davranıyor olmalı. 3-5 gün sonra test tekrar pozitif çıkabilir. Bu nedenle biz 14 gün sürecini vurguluyoruz.

* Başta Çin, İran, İtalya ve Avrupa öyküsü olanlara test uygulandı. Devamında ateş, öksürük yakınması olan neredeyse herkes, solunum sıkıntısı olan herkese uygulandı.

* Dolayısıyla dün İstanbul’da bir hastanemizde kuyruklar oluştu. Bu doğru bir yaklaşım tarzı değil. Testi hekim uygun gördüğünde yaptırılabilir. Kiminle temas ettiyse o kişileri taramak istiyoruz, ancak bu şekilde yayılımını önleyebiliriz. Eğer bir semptomu varsa test yapılır.

* Hiçbir test ücret karşılığı yapılsın istemiyoruz. İzin verdiğimiz merkezlerde üniversiteler dahil olmak üzere kiti bizden olmak üzere asla vatandaşımızdan ücret almamak üzere bir gayret ve çaba içindeyiz.

* Ayrıca, maalesef bu dönemde bir takım algıları oluşturmak isteyenler az da olsa, olduğunu görüyoruz.

* Bayılan, anında kaybedilen, düşen 4-5 vaka dün servis edildi sosyal medyada. Biz bu hastalığı şöyle biliyoruz, öncelikle mevsimsel griple başlayan, sonrasında solunum sıkıntısıyla bu hastalık ilerler.

* Bu hastalık anında düşmenizle, anında kaybedilme ile anında bir ölümle sonuçlanan bir seyirle gitmiyor. Bu tip şeylere asla inanmayın. Ve bu anlamda bu algıyı oluşturmak isteyenlerle ilgili, ilgili birimler yasal çerçevede harekete geçtiler.

* Corona virüsü dağılımı genel. Genç, orta yaşlı ya da yaşlı insanlarda görünüyor. Orta yaşlı, yaşlı ve kronik hastalarda daha ağır seyrediyor.

* Ben Çin’den özellikle, bilim insanlarıyla bilim kurulunun tecrübelerini paylaşmalarını istedik. Başka bir talebimiz olmadı ancak Çin bize her açıdan destek olmak istediğini belirtti.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

pegamberimize şöyle diyor{.emmi dayı teyze çocuklarının sizinle evlenmesini yalnız sana helal kıldık diyer müminlere değil diyor.] İnsanlar ne yapıyor dışarıya mal gitmesin diye akraba evlilikleri yapıyorlar. İnsanlara söyleyin enam suresi 38inci ayette hayvanlarında önceki peygamberler döneminde birer ümmet yani insan olarak yarattığını söylüyor.ayetin devamında biz onlarda hayır iyilik görmedik onlar iyilik yapanlardan olsalardı biz onları niye hayvan olarak yaratalım diyor onlardan her birisi kendilerine verdiklerimizle zevke sevince daldılar diyor tıpkı bugünkü insanların çoğu gibi .bugünkü insanlardanda hayır ve iyilik yapamayan çoğaltma yarışçılarınıda gelecek

Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

milletim beni iyi dinleyin, şimdi size korona virüsten, diyer normal gırip ve ağızdan giren boğaz mide ve bagırsak ve iç organlarla ilgili, tüm hastalıkların çaresini anlatacağım.
gece saat 12den başlar, saat sabah 4 e kadar bu söyliyeceğim tekniği uygulayın. Çeşmenizin vanasını küçük çocuk idrarı gibi akıtarak, 5 litrelik pep şişeye o şekil akıtarak alın.
vanadan su çok yavaş aktığı için çeşme borusunun içindeki virüsler aşağıya akmamak için borunun içinde sağa sola yapışma fırsatı bulur. çünkü her canlı bakteri suyun geldiği tarafa doğru hücum eder.
böylece on dakika içerisinde, tertemiz bir su almış olursunuz. her zaman o sudan için normal gıripte olmazsınız.

Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

şimdi size bunu temsil ve örneklerle size kanıtlamaya çalışacağım. Ben adana da oturuyorum. bizim orada akan bir pis kanal var, o kanalın bazı yerleri gayet yavaş akarak gidiyor. bu dediğim kanal yeni oto garın
gün batı tarafında. o kanalın suyu yavaş aktığı için denize yakın yerler doğru, cam gibi akıyor. yani içsen içilir. ama kanalın tabanı ve kenarları tamamen hörş bağlamış. o su yavaş aktığı için, o su hızlı akmış olsaydı o pisliklerin hiç birisini tabana ve etrafına yapıştıramazdı. ve denize kadar bulanık olurdu. bilmem size temsili doğru verebildim mi.

Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

İnsanlara söyleyin dünya milletlerinin güçlü olanları diyer zayıf olanlarını yeryüzünden Silmek için onların eksik yönlerini bahane ederek onlara savaş açıp onları yok etmesinlerÇünkü ALLAH her canlıyı biz bir hak ile yarattık diyor.bu ayete dayanarak diyorum ki Her milletin yeryüzünde yaşama hakkı vardır. Her toplumun yaşama hakkına riayet Edilsin . kim bilir dışlanan o topluluğun ALLAH katında diyer insanlardan farklı olan beğenilen bir yanı vardır .belki ALLAH onlarında o tamamlayıcı yanlarını insanlara Karıştırmak istiyor onlarla evlilikler vasıtasıyla. ALLAH onları yoksa niye boş yere Yaratsın. insanlara söyleyin birbirlerini dışlayıp yok etme yerine ALLAHın emri usulünce Evlilikler yaparak dahada bütünlenmiş bir nesil gelmesine yardımcı olsunlar sakat doğan nesiller o zaman sağlam doğmamaya başlarlar milletler

Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

şunu bilsin ki hiçbir Milet başka milleti haritadan silmeye gücü yetmez ALLAH onların birkaç tanesini kurtarır yine dünyada onların varlığını sürdürür çünkü her topluluğun var olmasında insanlık üzerinde bir hayır vardır. İnsanlara söyleyin yakın akraba evliliklerinden kaçınsınlar zira sakat nesiller en çok akraba evliliklerinden meydana gelmektedir insanlara söyleyin boronşitin nefes darlığının reflünün çaresi melengiçtir melengici bir kabın içine koyun ondan ağzınıza 15 tane kadar atın çiğnemeye başlayın yorganıda başucuna kadar çekin onu hemen yutmayınOnun buharıyla nefes alıp versinler buna her uyanmalarında ara ara devam etsinlerNefes borusundan çıkan o ses kaybolur

Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

• gider ve nefesleri açılır.aynı zamanda gıribide geçirir.Sallanan dişlerin varsa onuda sağlamlaştırır.devlet beni aramadığı için bir küstürdü on ay yazı yazmadım yine aramayıp küstürecek olursa ömür boyu devlete yazı yazmıyacağım . insalara söyleyin, bel kalça diz sırt boyun fıtıklarınıda geçittiririm .miğren baş ağrısını Yok ederim bu dediğim hastalıkların hepsinede kendim yakalandım kendi buluşlarımlada Hepsindende sıyrıldım.ben doktora kolay kolay gitmem yakalandığım rahatsızlığın Deneye deneye ALLAH ın yardımıyla kendim çaresini bulurum .benim yazılarımınDevamını istiyorsanız beni ya cum başkanı yada baş bakan birisi arasın beni küstürmesinler.ALLAH KURANda şöyle buyruyor sizden ücret istemeyenlererin sözlerini duyun .Yani dediklerini yapın. yapın diyor.ama insanlar ne yapıyor hep ücret isteyenlere itibar

Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

ediyorlar onlarda benim gibi garibanlardan öğreniyorlar sonra hastalar üzerinden rant elde ediyorlar nezaman insanlara bir uyarıcı gelmişse onu mutlaka alaya alarak önemseme mişlerdir Şöyle bir düşünün ben 60 yaşındayım ama 30 yaşında gibiyim ben isterdim ki Bildiğim teknik icatlarımı bütün insanlarla paylaşıyım bir ipi kullanarak vücudun bütün kalplaşmış yaşlanmaktaki olan yerlerini gençleştirebilirim.ben bunları burda ne şekil anlatıyım ben birde KURANdaki ayetlerin yerlerini kaydıranlara kızanlardanım örneğin vakıa suresinde olduğu gibi sağ tarafından verilen sol tarafından verilen kelimelerini ekliyerek kuranı anlaşılması gerektiği gibi anlamaktan uzaklaştırmışlar hep öteki dnyaya kaydırmışlar. ALLAH ahzap suresinin ellinci ayetinde

Avatar
abdurrahman toğaç 1 yıl önce

kuşakların zamanında hayvan olarak postalayacak insanlar kuranı benim gibi anlamış olsalardı yeryüzünde bir tane cehennemlik insan olmazdı . ne yazık ki insanlar hesaplarına geldigi gibi anlamanın peşine düşüyorlar ALLAH hayvanlara lisan vermiş olsaydı insanlara söylüyecekleri ilk söz şu olurdu. aman ha aman topraktan sonra ilk yaratılışınız insan bol bol iyilik yapın aksi takdirde dünyaya hayvan olarak gönderilenlerden olursunuz biz ipin ucunu kaçırdık siz kaçırmayın derlerdi.ALLAH insanları zaten üç sınıfa ayırıyor sağcı solcu ve hayır ve iyilikte yarışanlar hayır ve iyilikte yarışanları en üstün cennetlere koyacağını vaat etmektedir.yarışanlar çoğaltma yarışı yerine