banner644

28 Aralık 2020

Erdoğan'ın avukatından 'vekalet ücreti' açıklaması

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakaret gerekçesiyle açtığı davalar sayesinde Erdoğan’ın avukatına ödenen vekalet ücretinin 38 milyon 980 bin lirayı bulduğunu iddia etmişti.

Avukat Ahmet Özel, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın iddialarına yanıt verdi.

592 İCRA DOSYASINDAN 285'İ

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın, "Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açılmış ve bitmiş olan davalardan bugüne kadar 38 milyon 980 bin lira tahsil etti" iddasına Avukat Ahmet Özel şu karşılığı verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın vekaletnamesini aldığımız 2011 yılından bugüne kadar Cumhurbaşkanımız adına yüzlerce hakaret dosyasına katıldık. İlk günden bugüne kadar kazandığımız hakaret ve tazminat dosyalarından lehimize takdir edilen avukatlık ücretinin tahsili için 28 Aralık 2020 tarihi itibarıyla açtığımız icra takibi sayısı toplam 592 dosyadır. Bu durum UYAP kayıtlarında sabittir. 592 icra dosyasından toplam 285'i tahsil edilmiş ve kapatılmıştır. Bu dosyalardan bugüne kadar yaptığımız avukatlık ücreti tahsilatımız olan rakam 1 milyon 108 bin TL'dir. İcra işlemi açık olan 307 dosyadan da herhangi bir haciz işlemi yapılmamıştır. Kaldı ki Cumhurbaşkanımız adına kazandığımız davalarda lehimize takdir edilen avukatlık ücretlerinin tahsili için icra ve haciz işlemi yapmamak prensibimizdir."

VEKALET SUNULMASI

"Vekalet sunmadığı dosyada vekalet ücretinin takdir edildi" iddiası üzerine Avukat Ahmet Özel;

"Bahse konu İstanbul Anadolu 23. Asliye Ceza Mahkemesi 2020/452 sayılı dosyasında, karar celsesinde önce katılma talebimiz UYAP üzerinden gönderilmiştir. Sayın mahkeme, dosyanın karar duruşmasında cumhuriyet savcısının da talebi ile katılma talebimizi kabul etmiş ve daha sonra hükmünü açıklamıştır. Bilahare dosyada vekaletname suretinin fiziken mevcut olmadığı tarafımızca tespit edilmiş ve bu usuli eksiklik fiziki evrakın dava dosyasına sunulmasıyla tamamlanmıştır. Karar duruşmasından önce dosyaya sunmuş olduğumuz katılma talebimiz mahkeme dosyasında sabit olup, vekaletsiz şekilde sırf vekalet ücreti almak için sahtecilik yaptığımız şeklinde kamuoyu yönlendirilmeye çalışılmıştır." dedi.

"HUKUK ÖNÜNDE HESABINI SORACAĞIZ"

"Ayrıca kamuoyuna belirtmek isterim ki, CHP'li Başarır yalan siyasetine sadece şahsımı değil, yakın zamanda ordumuzun Katar'a satıldığı yalanını söyleyerek, kirli siyaset anlayışıyla ordumuzu hedef almaktan da kaçınmamış bir şahsiyettir. Tamamen yalan olan, adalet sisteminin Cumhurbaşkanının avukatını zenginleştirme vesilesi olarak algılanmasına sebep olan müfterinin yalan ve kirli siyasetine yönelik hukuki ve cezai müracaatlarımızı yapacağımızı, hukuk önünde iftiralarının hesabının sorulacağını ifade ederiz."

Başarır ne demişti?

CHP'li Ali Mahir Başarır, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde toplam 63 bin 41 kişiye soruşturma açıldı. Açılan bu soruşturmalardan 9 bin 554 kişi mahkûm oldu. Bugün bir davada avukatlara ödenen vekâlet ücreti 4 bin 80 lira. Basit bir matematik hesabıyla toplam 38 milyon 980 bin 320 lira vekâlet ücreti eder. Yargının görevi Cumhurbaşkanı avukatlarını zengin etmek midir? Dosyada vekâletnamesi olmayan avukata vekâlet ücreti mi ödenir?” demişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saffet 1 yıl önce

sayın avukatın kazandığı para hakkıdır alacak ama esas vatandaşın avukat tutmak için harcadığı para adliyeye harcadığı para harici mahkemenin yazdığı 4000TL var hukuk fakültelerinr girişte zorlaştırıldı avukat sayısı yetersiz ben vatandaş olarak nasıl avukata danışırım sonucu belli olmayacak olan bir dava için ayrıca Devletin temelide olan adalet için hak ararım lütfen anlatırmısınız

Avatar
Meshur ... atlidan Allah haklıyı korusun 1 yıl önce

Bunlardan ziyade ocak söndüren haksiz olan ancak zengin tarafin avukatligini üstlenip haklı olan tarafin ocagini söndüren bilmem ne işleri müdürünün.... olan meshur avukatın kurduğu düzen varken , Basolmaz, Basolmaz

Avatar
ah be ali mahir 1 yıl önce

vekalet ücretleri değişiyor her yıl ama .. yanlış hesaplama 10 sene önceki vekalet ücreti aynı değil.