16 Nisan 2010

Mustafa Birden: Sadece cezai yaptırımlarla sonuca ulaşılmaz
banner580

Danıştay Başkanı Mustafa Birden,yolsuzluklarla mücadelede sadece cezai yaptırımlarla başarıya ulaşılamayacağını belirterek, tarafsız ve özgür basının, bilgi edinme hakkının, şeffaf ve iyi yönetim anlayışının, mali denetim ve mal bildirimi sisteminin etkin kullanımının, yolsuzluğun önlenmesinde önemli etkenlerden olduğunu ifade etti.
Ankara Barosu tarafından, Ankara Barosu Eğitim Merkezinde düzenlenen \"Yolsuzluklar\" konulu paneline katılan Birden, panelin açılışında yaptığı konuşmada, yolsuzluğun sadece bugünün konusu olmadığı gibi sadece Türkiye\'ye has bir sorun da olmadığını kaydetti.

Birden, yolsuzluğun önüne gelişmiş demokrasilerinde dahi geçilemediğini vurgulayarak, Türkiye\'nin \"Uluslararası Yolsuzluk Endeksi\" verilerinde çoğu Avrupa ülkesinin gerisinde kalmasının, yolsuzlukla mücadelede arzu edilen başarının yakalanamadığını gösterdiğini dile getirdi. Yolsuzluğun, demokrasi, insan haklarının ve hukukun üstünlüğü için ciddi tehdit oluşturduğunu, iyi yönetim, rekabet, sosyal adalet ve gelir dağılımını bozduğunu, kurumları ve toplumun ahlaki temellerini sarstığını ifade eden Birden, yolsuzluğa, kamu kaynaklarını kullanmada sınırları iyi çizilmemiş olduğunu savundu.

\"Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu\", \"Türk Ceza Kanunu\", \"Sermaye Piyasası Kanunu\", \"Devlet Memurları Kanunu\", \"Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine ve Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun\" gibi düzenlemelerin yolsuzlukla mücadelede yeterli olmadığını dile getiren Birden, mevzuattaki dağınıklığı giderecek, genel kural ve ilke koyacak, yargılama usulünde sadelik ve birlikteliği sağlayacak, evrensel ilkeleri bir araya toplayacak genel bir yolsuzlukla mücadelede kanununa ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Yolsuzluklarla mücadelede sadece cezai yaptırımlarla başarıya ulaşılamayacağının altını çizen Birden, tarafsız ve özgür basının, bilgi edinme hakkının, şeffaf ve iyi yönetim anlayışının, mali denetim ve mal bildirimi sisteminin etkin kullanımının, yolsuzluğun önlenmesinde önemli etkenlerden olduğunu ifade etti.
Birden, \"Bu nedenle, yolsuzlukla mücadelede dürüst, şaibesiz lider ve yöneticilerin topluma örnek oluşturması çok önemlidir\" diye konuştu.

Birden, mal bildiriminde bulunulmasına ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlenmesi, bildirimlerin doğruluğuna, mal varlığındaki değişimlerin kaynağına ilişkin etkin kontrol mekanizması geliştirilmesi, gelir ve yaşam standardı arasındaki dengenin izlenmesi gerektiğini kaydererek, yolsuzlukla mücadelede en etkili müesseselerden birinin teftiş ve denetim kurumları olduğunu söyledi.

    
-\"TEFTİŞ KURUMLARINI, ETKİSİZLEŞTİREN GİRİŞİMLERDEN VAZGEÇİLMELİ\"-

\"Yolsuzlukla mücadele kurulların çalıştırılmaz, teftiş ve denetime gereken önem verilmez ve müfettiş raporlarına itibar edilmezse, yolsuzlukların önlenmesi, yapılanların ortaya çıkarılmasının güçleşeceğinin\" ifade eden Birden, teftiş ve denetim birimlerinin yolsuzlukların önlenmesi, sorumluların ortaya çıkarılması ve cezalandırılması konusunda dava ve yargılamaya ciddi katkı sağladığını ifade etti.
Teftiş ve denetim kurumlarını zayıflatan, etkisizleştiren yasal girişimlerden vazgeçilmesi gerektiğine işaret eden Birden, aksine bu kurumları güçlendirilerek, siyasi etki ve yönlendirmelerden uzak, bağımsız bir yapıya kavuşturulmaları gerektiğini söyledi.
Birden, \"Yolsuzluk suçlarına ilişkin daha etkin soruşturma yöntemlerinin geliştirilmesi, soruşturma ve yargılama süreci önündeki dokunulmazlık gibi engellerin kaldırılması, bu suçların daha ağır yaptırımlara bağlanması, yolsuzlukla mücadelenin başarı şansını artıracaktır. Yapanın yanına kar kalmaması, toplumdaki bu olumsuz kanaatin kırılması için yolsuzluk suçlarında zaman aşımı süreleri gözden geçirilerek, bu süreler uzatılmalıdır\" dedi.

    
-YUNASİTAN BAŞBAKANINA KULAK VERİN-

Birden, Şubat 2010\'da, Bakanlar Kurulunca Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Stratejisinin kabul edildiğini anımsatarak, yolsuzlukla mücadelede alınacak tedbirlerin ve yapılacakların yazılı bir belgeye bağlanmasının doğru ve yerinde olduğunu belirtti. Birden, planın yazılı metne bağlanmasından çok, plandaki düzenlemelerin hayata geçirilmesinin önem taşıdığını dile getirdi. Birden, finansal krize girip, iflasın eşiğine gelen Yunanistan Başbakanının, \"Bizi bu hale yolsuzluk ve dokunulmazlık getirdi\" sözlerini de anımsatan Birden, bu sözlere kulak verilmesini ve herkesin kendi payına ders çıkarmasını bilmesi gerektiğini ifade etti.(ANKA)
(EÖ/ÖMR)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.