banner613

12 Mart 2020

Okullar tatil edildi! Corona virüsü zirvesi sonrası önemli kararlar...

Koronavirüse karşı alınacak önlemleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Beştepe’de en geniş katılımlı zirveyi düzenledi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 16 bakan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyeleri, Erdoğan’ın doktoru Burak Ayçay ile kardiyolog Erhan Saraçoğlu da katıldı. Kritik toplantıda bakanlar kendi alanlarında alınan önlemleri, atılacak adımları ve riskleri içeren sunumlar yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 4.5 saatlik koronavirüs zirvesinde alınan kararları basın toplantısında açıkladı. Zirvede ilkokul, ortaokul ve liselerin 16 Mart’tan itibaren bir hafta, üniversitelerin ise 3 hafta tatil edilmesi kararı çıktı.

Kalın, özetle şunları söyledi:

“Kapsamlı bir toplantı yapıldı. Koronavirüse karşı bugüne kadar alınan tedbirler ve adımlar değerlendirildi. Küresel bir salgın haline gelen koronavirüse karşı Türkiye olarak etkin ve başarılı mücadele verdik. Sorun küresel ama mücadele ulusal. Bu salgının seyrini izlerken ülkemizde atabileceğimiz adımlarla ilgili değerlendirmeleri, Sağlık Bakanlığımızın tavsiyelerini vatandaşlarımızın dikkate alması, titizlikle uygulaması büyük öneme haizdir.

ÇOCUKLAR EVDE

Cumhurbaşkanlığımızın başkanlığında bu tedbirler paketi çerçevesinde bir dizi karar alındı. Öncelikle ilk, orta ve lise okulları 16 Mart tarihinden itibaren 1 hafta tatil edilecek. Dolayısıyla ara tatil önceye alınmış olacaktır. Daha sonra 23 Mart tarihi itibarıyla uzaktan eğitim yöntemiyle internet ve televizyon kanallarından öğrencilerimizin eğitimlerine devam etmeleri imkanı sağlanacaktır. Tatil devam ediyor çocuklarımız evlerinde olacak. Ama evden eğitim suretiyle internet ve televizyon kanalları üzerinden evden eğitim alacaklar. O da 1 hafta olarak planlandı.16 Mart’tan itibaren 3 hafta boyunca üniversitelerimiz de tatil edilecektir. Bu üç haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından telafi edileceği konusu YÖK’le koordineli bir şekilde tanzim edilecek.

(Dershaneler) Bu yönde tavsiyemiz onların da okullarla ilgili tehir etme takvimine kendilerini uydurmaları.

PANİĞE KAPILMAYIN

Vatandaşlarımızın yurtdışına çıkışları konusu gündeme alınan başlıklardan bir tanesiydi. Tavsiyemiz fevkalade bir durum söz konusu olmadıkça vatandaşlarımızın seyahatlerini bir müddet tehir etmeleri, ertelemeleridir. Yurtdışından Türkiye’ye gelen vatandaşlarımızın da mutlaka kontrollerini yaptırarak, kendilerini 14 gün tecrit etmeleri karantina altına almaları büyük önem arz etmektedir.

Salgınla mücadelenin sağlık, eğitim, turizm, ekonomi, savunma ve diğer tüm alanlarda başarılı bir şekilde sürdürülmesi için vatandaşlarımızın aktif rol oynamaları, rehavete ve paniğe kapılmadan resmi açıklamaları dinlemek ve tavsiyeleri titiz bir şekilde uygulamak suretiyle bu süreci atlatmamız büyük önem arz etmektedir. Bu mücadeleyi titiz ve kararlı şekilde yürütmeye devam edeceğiz.”


Son dakika haberi: Okullar tatil mi Milli Eğitim Bakanı Selçuk detayları basın toplantısıyla açıkladı

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK DETAYLARI PAYLAŞTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıkladığı tatil kararından sonra uzaktan eğitim sürecine ilişkin detayları basın toplantısıyla açıkladı. Bakan Selçuk şunları kaydetti:

Ülkemiz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel olarak hazırlanan televizyon, internet ders programlarıyla da model ülke olmaya hazırdır. İki haftalık tatilde öğrencilerimizin ilk bir haftayı evlerinde istirahat ederek geçirmelerini rica ediyoruz.

23 Mart’tan itibaren sunacağımız alternatifler üzerinden de evdeki uzaktan eğitim süreçleri başlayacaktır. Bu kapsamda ilk ve orta dereceli tüm okullarımızda
haftalık ders programları yeniden yapılandırılarak internet üzerinden ve TRT aracılığıyla televizyon ekranlarından telafi eğitimi desteği de sunulacaktır. Hangi teknoloji ile hangi içeriği hangi şekilde vereceğimize ilişkin bir altyapı hazırladık.

TRT kanallarındaki ders anlatım programlarıyla ilgili tüm ayrıntılar eba.gov.tr adresinden ayrıca duyurulacaktır. İnternet ortamında ise tüm öğrencilerimiz hizmet almaya, kendi öğretmenleri ve sınıf gruplarıyla iletişim kurmaya devam edebileceklerdir. Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlandığını hatırlatmak isteriz.

ÖĞRETMENLER EVLERİNDE

(Özel okulların durumu) Elbette özel okullarımızdaki öğrencilerimiz de bu durumla birebir karşılaşacaklar.

(Anaokulu ve kreşler) Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm anasınıfları ve kreşler için de aynı şey söz konusu.

(Tatilin uzaması ve öğrencilerin sınavları) Emin olun öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryolar hazır.

(Öğretmenlerin durumu) Öğretmenlerimizin okullarda ara tatilde bulunmalarını beklemiyoruz. Evlerinde olmalarını bekliyoruz.

(Pazar günü yapılacak Eğitim Kurumları’na Yönetici Seçme Sınavı) İptal söz konusu değil.”

ÖZEL KREŞLER DE TATİL

Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk dün gece yaptığı açıklamada “Özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüpleri 16 Mart’tan itibaren bir sonraki açıklamamıza kadar tatil edilmiştir” dedi.

VİRÜS KAPAN KİŞİNİN SAĞLIK DURUMU İYİ

Sözcü Kalın, basın toplantısında koronavirüs tespit edilen Türkiye’deki hastanın sağlık durumuna ilişkin de bilgi verdi. Kalın özetle şunları söyledi: “Şu ana kadar tespit edilen tek vaka var. Bu kişinin sağlık durumu iyi. Etrafında onunla birlikte karantinaya alınan kişilerle ilgili sorun söz konusu değil. Bu karantinanın da tedavi sürecinin de netice vermesini bekliyoruz, umut ediyoruz.

İtalya’daki vatandaşlarımızın tahliyesi için planımız şu anda yok. Vatandaşlarımızın orada kendilerini koruma altına almaları son derece önemli... Cumhurbaşkanımızın da yurtdışı programlarını bir müddet erteliyoruz.”

KAMU GÖREVLİLERİNE YURTDIŞI YASAĞI

Öte yandan Resmi Gazete’de dün gece yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle tüm kamu görevlilerinin, görevlerine istinaden veya şahsi sebeplerle yurt dışına çıkışları durduruldu. Zorunlu ve ivedi durumlarda yurt dışına çıkacak kamu görevlileri; üst yönetici, bakan veya validen izin alacak.

Kalın'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle: 

"VATANDAŞLARIMIZ PANİK YAPMASIN AMA REHAVETE DE KAPILMASIN"

Koronavirüse karşı Türkiye olarak etkin ve başarılı mücadele verdik. İlgili birimlerimizin tavsiyeleri ve Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu tedbirler kararlı bir şekilde uygulandı ve bundan sonra da devam edecek. Sağlık, eğitim, turizm, ekonomi alanlarında başarılı bir şekilde sürdürülmesi için vatandaşlarımızın aktif rol oynamaları, rehavete kapılmadan resmi açıklamaları dinlemek ve tavsiyeleri titiz bir şekilde dinlemek suretiyle bu süreci atlatmak mümkündür.

"SAĞLIK BAKANLIĞIMIZIN TAVSİYELERİ MUTLAKA DİKKATE ALINMALIDIR"

Sayın bakanımız da ifade etti, sorun küresel ama mücadele ulusal. Bu salgının seyrini izlerken atabileceğimiz adımlarla ilgili değerlendirmeleri, Sağlık Bakanlığımızın tavsiyelerini vatandaşlarımızın dikkate alması büyük öneme haizdir.

"İLK, ORTA VE LİSELER 16 MART'A KADAR TATİL 23 MART'TA EVDEN ÖĞRETİM"

Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde bir dizi kararlar alındı. Öncelikle ilk orta ve lise okulları 16 Mart tarihinden itibaren 1 hafta tatil edilecek. Dolayısıyla ara tatil önceye alınmış olacaktır. 23 Mart itibarıyla uzaktan eğitim yöntemiyle internet ve televizyon kanallarından öğrencilerimiz eğitim görecektir.Bunun nasıl olacağını Milli Eğitim Bakanlığımız ailelerle paylaşacak.

"ÜNİVERSİTELERİMİZ 16 MART'TAN İTİBAREN 3 HAFTA BOYUNCA TATİL EDİLDİ"

Üniversitelerimizle ilgili 16 Mart'tan itibaren 3 hafta boyunca tatil edilecektir. Bunun nasıl telafi edileceği konusunda YÖK'le koordineli bir şekilde tanzim edilecek. Üniversitelerde eğitim kaybı olmaması için gerekli tedbirler alınacak.

"SPOR MÜSABAKALARI NİSAN AYI SONUNA KADAR SEYİRCİSİZ OYNANACAK"

Uzmanların yaptığı tavsiyeler çerçevesinde spor müsabakaların Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alınmıştır. Spor faaliyetlerinde kalabalık ortamın oluşmaması açısından bu kararın isabetli olduğunu ifade etmek istiyorum.

"KAMU GÖREVLİLERİNİN YURT DIŞINA ÇIKMASI İZNE TABİ OLACAKTIR"

Kamu görevlilerinin yurtdışı ziyaretleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi imzalandı. Fevkalade bir durum olmadığı müddetçe kamu görevlilerin yurt dışına çıkması izne tabi olacaktır.

"VATANDAŞLARIMIZ ZORUNLU OLMADIKÇA YURT DIŞINA ÇIKMASIN"

Vatandaşlarımızın yurt dışına çıkışı gündeme alındı. Tavsiyemiz fevkalade bir durum sözkonusu olmadıkça vatandaşlarımızın seyahatlerini bir müddet tehir etmeleri, ertelemeleridir. Yurt dışından Türkiye'ye gelen vatandaşlarımızın da kendilerini 14 gün tecrit etmeleri büyük önem arz etmektedir.

"VATANDAŞLARIMIZIN TAVSİYELERİ DİKKATLİ OLARAK UYMAASI LAZIM"

Dünyadaki tabloya baktığımızda Türkiye'de alınan tedbirlerin son derece etkili olduğunu netice verdiğini görüyoruz. Panik havası yaratmadan, rehavete de kapılmadan bu süreci hep birlikte yürüteceğiz. Vatandaşlarımızın genç, yaşlı, öğrencisiyle bu tavsiyeleri dikkatle hayata geçirmeleri önem arz ediyor.

"GEREKTİĞİNDE DÖNEM DÖNEM AÇIKLAMALAR YAPILABİLİR"

Konularla ilgili bakanlık, başkanlık, kurumlarımızın sürecin akışına göre dönem dönem farklı bilgilendirmeleri olabilir. İhtiyaç hasıl olduğunda bu açıklamaları kendileri yapacaktır.

SORULAR VE CEVAPLAR

"ÇOCUKLARIMIZ EVLERDE EĞİTİM GÖRECEK"

Çocuklarımız evlerinde olacak. Evden eğitim suretiyle internet ve televizyondan eğitim alacaklar. Bu süreç de 1 hafta olarak planlandı.

"KÜLTÜREL ETKİNLİKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILACAK"

Kültür ve Turizm Bakanımız bununla ilgili değerlendirmeleri yaptıktan sonra konser ve etkinliklerle ilgili olarak açıklama yapacaklar.

"BU KİŞİNİN SAĞLIK DURUMU İYİ"

Şu an itibarıyle tek vaka var. Sağlık Bakanımız bilgi verdiler. Bu kişinin sağlık durumu iyi. Etrafında onunla birlikte karantinaya alınan kişilerde sözkonusu bir problem yok. Bu karantinanın da tedavi sürecinin de netice vermesini bekliyoruz. İtalya'dan tahliye planımız şu anda yok. Vatandaşlarımızın orada kendilerini koruma altına son derece önemli, ama Türkiye'ye gelmeleri durumunda Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyelerini dinlemeleri son derece önem arz ediyor.

"KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIMEVLERİ KENDİLERİ İNİSİYATİF ALACAK"

Kreş ve gündüz bakımevleri konusu gündeme gelmedi. Burada ebeveynlerin tercihte bulunmaları sözkonusu olacak. Kendilerinin inisiyatif alarak bu yönde adım atmalarını tavsiye ediyoruz.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN YURT DIŞI SEYAHATLERİ ERTELENDİ"

Cumhurbaşkanımızın da yurt dışı programlarını bir müddet erteliyoruz.

"DERSANELER DE MEVCUT TAVSİYELERİMİZ YÖNÜNDE HAREKET ETMELİ"

Dersaneler yönünde tavsiyemiz onların okullarla ve üniversitelerle ilgili ara verme, tehir etme takvimine kendilerini uydurmalarıdır.

"CUMHURBAŞKANIMIZ MACRON VE MERKEL İLE GÖRÜŞECEK"

16 Mart itibarıyle ilk orta öğretim tatile giriyor. 23 Mart itibarıyle öğrencilerimiz evlerinden eğitimlerini almaya devam edecekler. Milli Eğitim Bakanlığımız bununla ilgili televizyon, internet eğitim altyapısı hazırladı. Bunlar ailelerle paylaşılacak.

"EVDEN EĞİTİM SİSTEMİ DÜNYADA İLK KEZ UYGULANACAK"

Göreceksiniz detaylarına baktık, çok başarılı bir yöntem. Dünyada ilk defa uygulanacak. Çok başarılı bir süreç yönetimi olduğunu düşünüyoruz. Salı günü İstanbul'da sayın Merkel ve Macron'la zirve toplantısı olacak.

Şu anda Spor Bakanımız da toplantıdaydı. Kendisi de Futbol Federasyonu ve ilgililerle görüşecek. Bu hafta sonu itibarıyle başlaması önem arzediyor.

"İDARİ KADRO VE ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ MEB BİR AÇIKLAMA YAPACAK"

Üniversitelerde idari kadrolarla ilgili şu anda planlama yok. YÖK tasarrufunda planlanacak. Kendileri de karar verebilirler. Öğretmenlerimizle ilgili Milli Eğitim Bakanlığımız bir açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koronavirüs'e karşı alınacak önlemler hakkında görüşmek üzere bugün Beştepe'de bakanlarla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Koronavirüs tehlikesi masaya yatırılacak. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkan Metin Kıratlı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun katılıyor. Diğer yandan toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doktoru Burak Ayçay ile Kardiyolog Erhan Saraçoğlu da katıldı.

Toplantıda okulların tatil olup olmayacağı ya da ara tatilin öne çekilip çekilmeyeceği de görüşülecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un sunumunun ardından karar verileceği ifade edildi.

Sağlık Bakanı Koca'nın toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyerek alınan kararları açıklaması bekleniyor. 

ÜNİVERSİTELERDEN ÖNLEM

İstanbul Kadir Has Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi eğitimlere ara vermiş, uzaktan eğitime geçme kararı almıştı. Diğer yandan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi de personelin yurt dışına çıkışlarının ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğunu açıklamıştı.

3 BAKAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dün gerçekleşen toplantının ardından ortak basın açıklaması yaptı. Sağlık Bakanı Koca koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmelerini aktardı.

Sağlık Bakanı Koca, son dakika açıklamasında, okulların tatil olup olmayacağı konusunun önümüzdeki günlerde gündeme gelebileceğini belirtmişti. Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs nedeniyle karantinada olan kişi sayısını vermenin doğru olmayacağını belirtirken, yaz döneminde koronavirüsün etkisinin azalacağı düşüncesinin Bilim Kurulu'nun da öngörüsü olduğunu söylemişti.

Bakan Pekcan ise, "Hiçbir gereksinim olmamasına rağmen gıda ürünlerinde de fahiş fiyatların başladığını görüyoruz. Gereğini yapacağız. Ceza verdiğimiz firmaların ismini açıklamıyoruz. Şu anda 2 bin 180 firmaya soruşturma devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da şöyle konuştu:

"15 Nisan turizm açısından hassas bir tarih. Geçen seneye kıyaslandığında turizm hareketlerini cezbettirmek yerine geçen seneye göre daha az sayıda turist gelmesinin çok daha sağlıklı olacağına karar verdik. En geç 1 hafta içinde sektörel desteklerle ilgili net bir açıklama yapacağız. Kültürel etkinlikler ve organizasyonlarla ilgili Nisan sonrasına ertelemek de gündemde. Bununla ilgili net açıklamayı yarın netleştirmiş olacağız. Sonrası için hem sektör hem Türkiye açısından çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz."

ZİRVE 5 SAAT SÜRDÜ

Beştepe'deki korona zirvesi yaklaşık 5 saat sürdü.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Acil konu 2 yıl önce

Ceza indirimi yatardan 5 yil indirim acilan cikmalidir cezaevlerindeki yogunlukta virus icin risktir.

Avatar
. 1 yıl önce

bunu zaten herkes biliyo biden son dakika diye paylaşmışsınız 25 mart olmuş 16marttadan bahsediyosunuz