banner585

05 Eylül 2019

Yargı Paketi’nde 7 temel değişiklik
banner580

“Yargı Reformu Strateji Paketi” Adalet Bakanlığı tarafından 1 Ekim'de açılacak TBMM'ye sunulacak.

İŞTE PAKETTEKİ DEĞİŞİKLİKLER

1 – Düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere bazı suçlarla ilgili istinafta kesinleşen 5 yılın altındaki cezalara da Yargıtay'da temyiz yolu açılacak.

2 – Terörle Mücadele Kanunundaki terör propagandası suçuna ilişkin maddeye, “Haber verme sınırını aşmayan ve eleştiri düzeyinde kalan açıklamalar suç oluşturmaz” hükmü eklenecek.

3 – Soruşturma aşamasında suçunu itiraf eden sanık için ceza indirimi öngörülerek iddianame hazırlanacak. Bu madde, terör gibi bazı suçlar için geçerli olmayacak.

4 – En az 15 yıl süreyle fiili avukatlık yapanlara Hizmet (Yeşil) pasaport verilecek. Hukuk Fakülteleri 5 yıla çıkarılacak.

5 – Cumhuriyet savcıları suç unsuru olacak kesin delilleri saptamadan dava açamayacak. Aksi halde iddianame tartışmasız iade edilecek. Hakim ve savcı yardımcılığı makamı oluşturulacak.

6 – Tutuklama için “kuvvetli şüphe” değil, “Kuvvetli şüphenin varlığını gösteren somut delil'' aranacak. 6 aydan fazla tutuklu kalan şüpheli, davası açılmazsa tahliyesini isteyebilecek.

7 – İnternet ortamında işlenen suçlarda tüm site kapatılmayacak sadece suç konusu olan haber engellenecek.

Kaynak: Emin ÖZGÖNÜL / Sözcü
 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
recep akın 1 yıl önce

Stajer avukatlarla alakalı düzenlemeyi ne zaman kanunlaştıracaklar?

Avatar
Komik 1 yıl önce

Fakültenin 5 yıl olması düşünülmüyor denilmişti. Eski haber.

Avatar
Sibel Ugursuz 1 yıl önce

İstinaf mahkemelerinde 2 seneye yakın hâkim ataması bekleyen mağdur bizler bu yargı reformu strateji belgesini çok olumlu bulmuyoruz, sayın Feyzioğlu. Hukuk dengesizlik içinde. Mahkeme önünde adalet arama bir vatandaş hakkı olduğu halde, 3-4 sene süren bu davalar binlerce çalışan için vazgeçtirici unsur olmaktadır. Hak aramak yerine mahkemelerde senelerce sürünmek çekincesi, işverenin elini kuvvetlendirip, bu dengesizliği yaratıyor. Güven olabilmesi ve adaletin yerini bulabilmesi için, en başta, basit işçi/işveren/alacak davalarının en kısa bir sürede sonuçlanması gerekir. Kazanılmış işçi ve işveren davalarında İstanbul istinaf mahkemelerinde niye 2 senedir yargıç ataması bekleniyor?

Avatar
Av Sedat OKUDUCU 1 yıl önce

İddianamenin iadesi konusunda yapılan düzenleme çok yerinde. Günümüzde savcının delil toplama işini mahkemeler yapıyor. Eksik hazırlanan soruşturma dosyaları mahkemeler tarafından kabul ediliyor ve eksik kalan hususlar mahkeme tarafından doldurulmaya çalışılıyor. Bunun sonucu olarak ise davalar uzadıkça uzuyor.

Avatar
Kamil Ali aşkın 1 yıl önce

Hadi hayırlısı...

Avatar
Murat 1 yıl önce

Adalete dayalı çözümü kanuni değil hakkaniyete vicdana gerçek adalete uygun çözecek yeni hakkaniyet mahkemeleri ve kontrol içtihat için istinaf ve yüksek yargi mahkemesi kurulabilir, ombudsmanlık buna dönüştürülebilir. Usul kurallarına sürelere boğulmuş fakiri,zayıfı sorun yaşayan insanların haklarını usulle , bize is gelmesin, mahkeme yükü azalsın gibi adalet fikrine tamamiyle aykırı anlayış artık insancıl gerçek adalet mekanizmalarına yönelmeyi zorunlu kılıyor. Toplumda adalete güven inanç esas bu sistem ve kurumsal yapı üzerinedir. Toplumu dönüştüren sorunları azaltacak çözümler burda aranmalı. Yaşanacak ülke ancak böyle akılla üstün bilgelik öngörü yenilik adalet basiret hakkaniyet vicdan vb hukuki ahlakı temel değerlerin öne çıkmasıyla olur.
Hâkim savcı yardımcıları bağımsız ve bağlı olacağı sistem iyi düşünülmeli egosu yüksek bazı kişilerin insafına terkedilmemeli, hakları iyi düşünülmeli. İnsanca yaşam ve is ortamı, insanı adalet, insanı eğitim artik en temel yaklaşım olmalı. Adaletin felsefesi daha büyük beyinler düşünürler büyük deneyim , tarihsel gelişim ve ortak birçok paydaşları gerektirir.kanun koyucular buna yeltenenler salt kendi akıllarına güvenerek büyük hatalara düşmesin. Ego başka , ego başka işlerde kullanılsın. İyilik doğruluk başarı çalışkanlık adalet güven mutlu psikolojisi düzgün sağlıklı bir toplum dileğimle saygılar sunarım.