banner590

18 Ocak 2020

Yargıtay Başkanı Cirit: Yargı bu kadar zikzak yapmamalı

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e konuşan Cirit, 10 Şubat 2015'te Yargıtay Başkanlığı'na seçilmişti. 11 Şubat 2019'da da ikinci kez bu göreve seçildi. En çok oy alan başkan olarak Yargıtay tarihine geçen Cirit, 23 Mart'ta yaş haddinden emekliye ayrılacak. Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, 10. Ceza Dairesi Başkanı Hüsnü Uğurlu, 17. Hukuk Dairesi Başkanı Şahabettin Sertkaya, Yargıtay Başkanlığı için yarışacak. Ancak Yargıtay'ın seçimden daha önemli bir gündemi var: Yargıdaki çelişkili kararlar…

METİN İYİDİL ÖRNEĞİ

Bunun son örneği; FETÖ davasında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan eski Korgeneral Metin İyidil'in, Ankara 20. Ceza Dairesi tarafından beraat ettirilmesi. Bu karardan sonra mahkeme heyetinin de Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından görevinden alınması… İyidil'in hakkında yeniden yakalama kararı verilip tutuklanması yargıda, “Bu kadar tezat olabilir mi?” sorusunu gündeme getirdi. Bu soruyu Yargıtay Başkanı, Cirit şöyle cevaplandırdı:

‘OLMAMASI GEREKİYOR'

– Yargıda aynı konuda bu kadar farklı değerlendirme olabilir mi? Olmaması lazım. Beraat kararı veren mahkeme başkanı ve üyelerini kararın arkasından görevden alan HSK'nın bu tavrı da yanlış.

– O zaman yargı bağımsızlığına gölge düşüyor. Ben bunu önceki dönemlerde yaptığım konuşmalarda da söyledim. ABD'li Rahip Brunson, gazeteci Deniz Yücel ile ilgili kararları örnek verdim.

– Biz, bir taraftan ‘Yargı bağımsız' diyoruz, yargıda yarın daha güzel şeyler olacağını söylüyoruz. Ertesi gün bu kişiler serbest bıraktırılıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Yargı, millet adına bir vekalet yetkisini kullanıyor. Hakimlerin, bu vekalet görevini hiçbir şekilde başkasına vermemesi lazım geldiğini söylüyoruz.

– Hâlâ devam etmekte olan bir dava ile ilgili yorum yapmamız mümkün değil. Ayrıca o dosyanın içeriğini de bilmiyorum. Dosyada bulunan delillere göre bir taraf ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası veriyor. Bir taraf ise beraat kararı veriyor.

‘KABUL EDİLİR Mİ?'

– Yargı bu kadar zikzak yapılmasını kabul eder mi? Beraat kararına göre kişi serbest bırakılıyor. Hemen arkasından buna itiraz edilmiş. HSK da üç hakimi hemen başka illere tayin etmiş.

– Terör davalarına bakan arkadaşlarla, 15 gün önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AHİM) gidip geniş katılımlı bir toplantı yaptık. Oradaki hakimler tabii bizi anlayamıyorlar. Özellikle FETÖ terör davası ile ilgili hak ihlalleri konusunda aramızda birkaç mesele vardı.

‘BUNLAR AJAN TABİİ' 

– Bazı şeyleri anlatamıyoruz. ‘Sizin bizi anlamanız güç. Anlayamayabilirsiniz' diyoruz. FETÖ'cüler bir kaptaki su gibi. Yayvan bir kaba koysanız onun şeklini, bir bardağa koysanız onun şeklini alıyor. Anlamak çok güç. Bir tipleme yok bunlarda. Çünkü istihbarat örgütünün uzantıları oldukları için buna göre yetiştirilmişler. FETÖ'cüler ilk ABD-Teksas Enstitüsü'nde eğitildiler. Bunlar isim isim biliniyor. Bunlar ajan tabii.

– FETÖ'cüler devletimize Çanakkale Savaşı'nda olduğu gibi çok büyük zarar verdiler. Çanakkale Savaşı'nda tıbbiye-mülkiye beş dönem mezun verememişti. Çünkü hepsi şehit oldu. FETÖ'cülerin yargıya verdiği zarar da o yıkım gibi.

‘YENİ ANAYASA LAZIM'

– Bütün değer yargımızı alt- üst ettiler ve hâlâ mücadelenin neresinde olunduğunu bilmiyoruz. Yargıtayımız dosyaları ince eleyip sık dokuyorlar, vicdani ve delillere göre karar veriyor. Barolardan, değişik yerlerden ‘İyi ki Yargıtay var' deniyor.

– 16 Ceza Dairemizin kararları ortada. AİHM kararları doğrultusunda kriterler oluşturduk. Yalnız ilk derecede mahkemelerde bazı sıkıntılarımız oluyor. Onları da düzelteceğiz. Toplumsal mutabakatla anayasa lazım. Herkesin kendisini orada hissedeceği bir anayasa…
Davalarla ilgili gelen notları çöpe atarım

– Bana, siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından bazı davalarla ilgili not gelir. Benim yaptığım tek şey, o kağıtları yırtıp çöpe atmaktır. Dün gazetedeki köşenizde bana gönderilen bir notun örneği vardı. O gelen not da geldiği gibi çöpe atılmıştır.

– Başkan olarak yargı yılı açılış konuşmamın birincisinde adalet, ikincisinde FETÖ meselesi vardı. FETÖ, hukuku silah gibi kullandı. Üçüncüsünde de vicdan, başka bir açılışta da liyakat ve ehliyet üzerinde durdum. Liyakate-ehliyete önem vermeliyiz. Rüşvet- ahlaksızlık gene devam ediyor.

– Devletimiz büyük sıkıntıya girecek diye her yerde, yargı, kuvvetler ayrılığı, hakim bağımsızlığını, bir takım şeylerin yanlış gittiğini söylüyorum. Doğruları göstermeye çalışıyoruz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
olan işler 2 yıl önce

yargıtayda normal hızla giden dosyalarda bir taraf bir bürokratın yakını olan avukata vekalet verince yargıtayda dosya son hızla sonuçlanıyor. Araştırılsın bakılsın

Avatar
ahmed 2 yıl önce

Buradan sesleniyorum Hukukihaber.net sitesi ilgileri ve yazarları Yargıda VAR sistemi tartışılsın...

Avatar
ahmed 2 yıl önce

Adalet Bir Herkese Lazım Olur” sözü unutulup Üstünlerin Hukukunu uygulanırsa, bir gün gelir gerçekten Herkese Adalet lazım olabilir. Toplum Tarafından yargıda güven olmadığı dillendirilirken kimse bunu duymak istemiyordu şimdi en üst düzey bir hukukçu tarafından açıklanması artık Üstünlerin Hukukuna değil Hukukun Üstünlüğü İçin yeni bir yargı reformu çıkarılmalı. Yargı reformu tepeden değil alttan yukarı doğru incelenerek çıkarılmalı. Yargı Reformu için benim önerim (bir yıldır sürekli gündeme getirdiğim) yargıda VAR sistemi mutlaka olmazsa olmazlardan olmalıdır. Toplumun Bu tür önerilerini araştırarak çıkarılmalıdır.

Avatar
ahmed 2 yıl önce

Yargıda adalete güven sağlanması için yeni bir gerçek reform yapılmalı daha önceki ve şimdi gündeme gelen yargı reformları reform olmamıştır. Bunun kanıtı Yargıtay başkanını açıklamaları ile ortaya çıkmıştır. En son gündeme gelen yargı reformu reform değil bir af paketi bunu bilmeyen yoktur sanırım. Yargıda gerçek bir reform olabilmesi için tependen değil, aşağıdan yukarı doğru olmalıdır. Yerel mahkemelerin sonuçları incelenmeli aksayan yönleri araştırılmalı ve bütün kesinlerin görüşü alınmalı benim önerim her zaman olduğu gibi yargıda VAR sistemi, bunu değerli hukukihber.net yazarları da tartışmalı ve değerlendirmelidir

Avatar
misafir 2 yıl önce

erdoğan cuma günü açıkça yargıya talimat verdik dedi...lamı cimi yok yargı şu anda tarihinin en pespaye dönemini yaşıyor...yargı gerçekten bağımsız ama hukuktan ve vicdandan

Avatar
HEDAYE 2 yıl önce

HA HA HA üyelere fgulen imzalı saatleri dağıtan kimdi diye soran yok mu hiç?

Avatar
saffet 2 yıl önce

KANUN DİYORUZ ama UYMAYAN HAKİMLER İÇİN NE DİYORUZ BUNU BÜTÜN YARGIDA BİLİYOR Şöyleki TMK 405 ile kısıtlının mal,mülk gelir giderini vermeyen vasi hemen azil edilir Ama
bir araştıralım SSK dan emekli TMK 405.m.kısıtlı kişinin emekli maaş geliri ne oluyor kim defter tutuyor kim soruyor
özür dileyerek soruyorum lütfen kanun nerede yönetmelik nerede müfettiler nerede adalet nerede kısıtlı aclıktan öldü Allah rahmet eyleye yiyen yedimi diyelim

Avatar
saffet 2 yıl önce

Devletin temeli ADALET;ADALET idari yargı veya danıştayda 4 sene 5 sene toplamda 10 sene süren bir dava için ADALET ADALET ADALET yani