13 Aralık 2019

Yargıtay, işyerinde eşe ihaneti işten atılma nedeni saydı

Bir tekstil fabrikasında asgari ücret alarak çalışan evli ve üç çocuk babası M.B. aynı işyerinde çalışan ve yine evli olan G.D. isimli başka bir işçiyle gönül ilişkisi yaşamaya başladı. Bu ilişkilerini inkar etmeyen ve işyerinde sürekli yan yana duran M.B. ve G.D.'nin bu durumu işyerinde bulunanları huzursuz etti.

İşveren, çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olan bu durum sonrası M.B.'nin savunmasını istedi. Savunma vermekten imtina eden M.B. ilişkisini de kabul etti. Bunun üzerine davacı M.B.'nin ve G.D.'nin iş akidini haklı sebeple feshetti.

M.B. bunun üzerine feshin geçersizliğine ve işe iadesine hükmedilmesi talebiyle dava açtı. Saray İş Mahkemesi M.B.'yi haklı buldu. M.B.'nin evli olduğu halde işyerinde evli bir kadınla gönül ilişkisi yaşamasının iş akdinin feshedilmesine neden olacak bir gerekçe olmadığına hükmetti.

Yerel Mahkeme kararında şu görüşleri dile getirdi: “Davacı işçinin iş akdinin davacının evli olduğu halde aynı işyerinde çalışan ve yine evli olan bir diğer işçi ile yaşadığı ilişki nedeniyle feshedildiği; tanıklar Z.Ç. ile E.K.'nin beyanları da dikkate alındığında davacının G.D. ile bir ilişkisi olduğu kanaatine varıldı. Bu davranışların işin normal yürüyüşünü ve işyerindeki uyumu olumsuz etkileyen davranışlar olması gerektiği, somut olayda, davacı işçinin dava dışı kadın işçi ile bir ilişki yaşadığı sabit olmasına karşın, davacının bu davranışının işin normal yürüyüşünü ve işyerindeki uyumu olumsuz etkilediğine yönelik bir bilginin dosyada mevcut olmadığı, davalı tanıklarından E.K.'nin davacı ile dava dışı işçinin işyerinde sürekli yan yana olduklarını ancak ahlaksız bir durum olmadığına, birbirlerine yardım ettiklerine ilişkin beyanı da davacının davranışının işyerinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmadığını gösterdiği; davalının da söz konusu ilişkinin işyerinde olumsuz veya uyumsuz sonuçlara yol açtığını ispatlayamadığı; davacı işçinin evli olduğu halde, yine evli olan bir diğer işçiyle ilişki yaşaması tek başına geçerli bir neden olarak kabul edilemeyeceği aksinin kabulü halinde davacı işçinin çalışma hürriyetinin kısıtlanmış olacağı kanaatine varılmıştır”

M.B. mahkemenin verdiği kararı, Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 24. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. İşveren bu karara da itiraz edince dosya Yargıtay’a geldi.

Yargıtay, verilen kararı bozdu. İşyerinde evli olan çalışanların gönül ilişkisi kurmasının işten atılma nedeni olacağına karar verdi.

Yargıtay 9. Hukuk Mahkemesi, şu görüşleri dile getirdi: “Somut uyuşmazlıkta, evli ve 3 çocuk sahibi olan davacı işçinin, aynı işyerinde çalışan dava dışı evli bir kadın işçi ile gönül ilişkisi yaşadığının sabit olduğu, davacının bu davranışının işin normal yürüyüşünü ve işyerindeki çalışma ortamını olumsuz etkilediği ve davacının bu davranışının doğruluk ve bağlılığa aykırı olup, güven ilişkisinin zedelendiği, işverenin iş akdini feshinin özel hayata müdahale olmadığı, bu nedenle işverenin feshinin 4857 sayılı kanunun 25/2. maddesi kapsamında haklı nedene dayandığı anlaşıldığından davanın reddi yerine kabulü hatalıdır”

Yargıtay’ın bu kararının ardından, evli kişilerin işyerinde gönül ilişkisi yaşaması iş akdinin feshine neden olacak. (Yasemin Güneri / HaberTürk)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.