banner649

18 Nisan 2022

Yüzde 9'luk yasal faiz oranlarının iptaline ilişkin Danıştay'da dava açıldı

2006 yılından beri %9 olarak sabit tutulan kanuni faiz oranlarının iptaline ilişkin Bursa Barosu tarafından Danıştay'da dava açıldı. Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin, Türkiye Barolar Birliği Emek Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Av. İsmail İşel ve komisyon üyesi Av. Murat Kaya Kılıç tarafından hazırlanan dava dilekçesinde; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca çıkarılan, Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği'nin, yasal faiz ve temerrüt faiz oranlarını 1.1.2020 tarihinden itibaren günümüze kadar yıllık % 9 olarak belirleyen 13. maddesi gereği düzenlenen Ek VI sayılı tablosunda yer alan hükümlerinin dava yoluyla iptali ve yürütmesinin durdurulması ile ilgili dayanak 3095 sayılı kanun hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılması talep edildi.

Açılan davada; yıllık enflasyonun % 61'lere ulaşmasına, kur korumalı mevduatın sadece 3 ayda % 27'lik getiriyi aşmasına karşın hakkını alamadığı için zaten mağdur durumda olan vatandaşın bir de yıllarca adaleti beklerken yıllık % 9'luk faiz üzerinden mağdur edilmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu, bu durumun aynı zamanda adalete güven duygusunu zedelediği, hakkın ifasından kaçınan tarafı ise teşvik edip adeta zenginleştirdiği vurgulandı. Yasal faiz ve temerrüt faizini yıllık % 9 olarak belirleyen hükümlerin Anayasa'nın 35. maddesi ile güvence altına alınan mülkiyet hakkına, Anayasa'nın 2. maddesi ile güvence altına alınan sosyal hukuk devleti ilkesine, Anayasa'nın 5. maddesinde belirlenmiş olan devletin temel amaç ve görevleri başlıklı düzenlemelerine, yine Anayasa'nın 36. maddesindeki hak arama hürriyeti düzenlemesine ve yine Anayasa'nın 10. maddesindeki kanun önünde eşitlik ilkelerine açık şekilde aykırı olduğu iddia edilerek ilgili düzenlemelerin iptali istendi.

DANIŞTAY'DAN ANAYASA MAHKEMESİ”NE ANAYASAYA AYKIRILIK NEDENİYLE BAŞVURU YAPILMASI DA TALEP EDİLDİ

Dava dilekçesinde, mahkeme tarafından “Anayasaya aykırılık” gerekçesiyle 3095 sayılı Kanunun 1. maddesinin iptali için AYM'ye başvuru yapılması da istendi. “…3095 sayılı Yasanın Kanuni Faiz başlıklı 1. maddesinde yıllık kanuni faiz kural olarak yıllık % 12 olarak belirlenmiş, ancak idareye 1 katına kadar bu oranı arttırma yetkisi de verilmiştir. Fakat gelinen durum itibariyle % 24'lük yıllık faiz oranı da mağduriyeti gidermemekte, Anayasa kural ve ilkelerinin ihlalleri bu durumda da devam etmektedir. Bu nedenlerle yıllık % 24'e kadar faiz oranı iş bu davadaki iptal ile karşılansa da bu oranı aşan faiz oranının tesis edilmesi için 3095 sayılı Kanunun 1. maddesinin iptali ve yeniden düzenlenmesi gerektiği açıktır. Bu ay açıklanan enflasyon oranı ise yıllık % 61'i geçmiş, sadece 3 ayda kur korumalı mevduata ödenen getiri % 27'yi aşmıştır. (Yıllığı % 100'ü aşmaktadır.) Bu durumda 3095 sayılı Kanun'un sınırlayıcı nitelikteki 1. maddesinin Anayasaya açıkça aykırı olduğu anlaşılmakta olup, Yüksek Mahkemenizce iş bu kanun maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılmasını da talep etmekteyiz…”

"HAKLAR VE ALACAKLAR PUL OLACAK!"

Avukat Hakları Grubu tarafından düzenlemeye ilişkin daha önce yapılan açıklamada; "Kanuni faiz ve temerrüt faizi oranları değiştirilmediği müddetçe, yıllarca karar bekleyen dosyalardaki haklar ve alacaklar pul olacak! Kanuni faiz oranı 1.1.2006’dan bu yana % 9 olarak kaldı, ticari işlerde uygulanacak temerrüt faiz oranı en son % 16,75 olarak belirlenmişti." denilmişti.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çiğdem EROĞLU 3 ay önce

Bursa barosuna, bu davayı açmakta emeği geçenlere gerçekten çok çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince her platformda dile getirdim. Ben dahil bu konuda çok fazla mağduriyet var. Örneğin, manevî tazminat belirlenmesinde Yargıtay içtihadı birleştirme kararında paranın satın alma gücü kriter olarak belirlenmiştir. Ancak zaten mahkemeler az miktarda manevî tazminata hükmediyor birde alacağı hemen tahsil edemeyince davayı kazanmanın da bir anlamı kalmıyor. Artık bir adım atıldı. İnşAllah olumlu karar çıkar.

Avatar
Ahmet Güner 3 ay önce

Bursa Barosunu yasal faiz başvurusunu takdirle karsiliyorum. Bursa veya diğer barolardan da KMK mad. 30 hukmun ile apartman/site aidat/ortak gider avansları için aylık yuzde5 yıllık yüzde 60 faize de itiraz bekliyorum. Enflasyon yıllık 7-8 olduğu dönemde de kMK m.20 gereğince yıllık yüzde 60 faiz odeniyordu.

Avatar
Ahmi 3 ay önce

Bu enflasyonla 5 yıldır ihraç olup sonuç bekleyip kazananın alacağı para ile ne yapılabilir ki?
Bir işe giremiyorsun çalışamıyorsun, verecekleri para ile evi bırak küçük binek otomobil alamazsın.durum bu gerçekten.
Paran pul oluyor.5 yıldır aç suzuz bekliyorum.

Avatar
Osman 1 hafta önce

Bu konuda çok mağdur var. Çok önemli bir iş olmuş. Çok teşekkür ederiz