Bunu, özellikle hukuk davaları için soruyorum...

Hukuk yargılamalarında kim, ne iş yapar bir bakalım:

(1) Dava dilekçesi gelince, dava açıldığına dair bir tutanak (tensip) düzenleyip dosya numarası vermek, tarafların dilekçelerini diğerlerine tebliğe çıkartmak, başka yerlerden sorulması veya getirtilmesi istenen bilgi ve belgeler için yazı yazmak, suretlerini ve cevaplarını dosyalamak: Bunları kalem görevlileri yapıyor zaten.

(2) Ön inceleme duruşması için tarafları mahkemeye celbedip aralarındaki uyuşmazlığın ne olduğunu belirlemek, bunu, dava ve cevap dilekçesinde taraflar kendileri yapmamışlar mıydı zaten?

(3) Dosyayı bir kaç kere, birisi hukukçu olan bilirkişilere göndermek, - satır arasında uyuşmazlığın özetlenmesini - "davacının davasında, davalının savunmasında" haklı olup olmadığı hususunda rapor düzenlenmesini ve itirazların cevaplanmasını istemek: Bunları bilirkişilere taraflar kendileri soramaz mı?

(4) Birbirine uyarlı bilirkişi raporlarında önerilen şekilde bir karar vermek, yani verilecek kararı bilirkişiye belirletmek: öyle ise bilirkişi kararı kendisi veremez mi?

(5) Duruşma dediğin, zorunlu olarak mahkemeye gitmek, hakimin huzurunda "durmak"; karşılıklı durulduğu içindir herhalde, adı "duruşma(k)": Karşılıklı duruşmak yeterli olduğuna göre, taraflar, kendileri, sokakta, kendi bürolarında veya karşılaştıklarında karşılıklı duruşsalar olmaz mı?

Öyleyse: "Hakime ne gerek var, mahkemeye ne gerek!"

"Yazarın izni ile Facebook/Mehmet Gün sayfasından aynen alınmıştır."
 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Av. Ali DEMİR 13 ay önce

Yaw he he biz çok iyiyiz bize gerek diğerlerine gerek yok. Bu yazının bilimsel yönünğ takdir ettim. Bence hukuk hakimliği kaldırılsın. Hatta dava da kaldırılsın yok yok hukuk da kaldırılsın nasıl olsa işlemiyor, ama sorumlusu hakim tabiki. Avukatlar çok iyi süper fevkalede :)) özelikle kitabı olan bilimle uğraşanlar:))

Avatar
Av.İbrahim özçaycı 13 ay önce

asıl sıkıntı-yeterli hukuki bilgi ve hayat tecrübesi olmadan kürsüye çıkanlar.Okuma ve okuduğunu anlama özürlü olduğu halde-gereksiz yere davaları uzatan verdikleri abuk subuk kararlar bozulduğu halde-sırıtarak yerinde oturmaya devam eden.son yıllarda iyice yürütmenin baskısı altında siyasallaşan yargıdır.Malesef 15-20 yıl süren inşaat-taşınmaz davaları-10 yıldan fazla süren iş kazaları-trafik kazaları dosyası çok var adliyelerde.Çünkü zihniyet berbat.Yanlış veya kötü karar veren veya davayı gereksiz yere uzatan-karar vermeden aciz hakimlere karşı bir yaptırım yok.Performansa göre ücret yok.Her ayın 15.günü maaş hesapta.Avukatlık öyle mi.Başarı performans ve tahsilata bağlı olarak iş yapılıyor.Yargı hesap vermez şekilde kendini üst irade gördükçe-avukatlar da dosya okumayan abuk subuk kararlar veren hakimlere karşı sesini yükseltmedikçe ülke düzelmez.MAALESEF YARGI FAZLASIYLA SİYASALLAŞMIŞTIR.Nokta

Avatar
SAKA 13 ay önce

Kişiler mahkeme düzenine,dosyalara bakıp bu kanaate kendileri ulaşamaz mı? Bu yazıya ne gerek var...

Avatar
av. 13 ay önce

hakimlerin ve savcılar mesleğe başlarken önünü iliklemek zorunda kaldığı yürütmenin karşısında bağımsız kalamıyor maalesef . acilen görevde bulunan hakim ve savcıların göreve yürütmenin elini öperek gelmiş kişilerin tespit edilip görevden ihraç edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu hakim ve savcılar oluşacak yeni oluşumların karşısında siyasi parti üyesiymiş gibi karar verecektir.

Avatar
av. 13 ay önce

Efsane bir avukatsınız. Kitabınızı da okudum ve bayıldım. İngiliz mahkemeleri ile bizdeki sistemi karşılaştırmanız ufuk açar nitelikte, varolun.

Avatar
ali hamit 13 ay önce

o zaman duruşmaya ne gerek var

Avatar
Tüm yollar Roma’ya 13 ay önce

Hukuk davalarında hakimin işlevini bazı app şer bile yapabilir. Tıpkı Google in avukat işlevi gibi. İyisi mi arabulucuya gitsin taraflar. Tüm yollar bu yüzden Romaya çıkıyor. Eski hak muhal.

Avatar
saffet 13 ay önce

Lütfen kanayan yaraya tuz basmayın kim hakim anlamıyorum zaten bilirkişi mi avukat mı yoksa sadece noter gibi onaylayan makam mı anlamış degilim düşünüyorum cıkamıyorum