Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 20 Nisan 2023 tarihli Sözleşmeli Personel Alımı ilanı üzerine Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda icra ve zabıt katipliği için uygulamalı sınav yapıldı. Sınava girmek için adliyeye gelen adayların bazıları, yanlarında getirdikleri klavyelerle pratik yaptı. İcra ve zabıt katibi adaylarının uygulamalı sınavda 3 dakika içinde 90 doğru kelimeyi yazmaları gerektiği öğrenildi. Yaklaşık 5 bin aday arasından başarılı olan adaylar, mülakata girmeye hak kazanacak.

Sözleşmeli Personel Alımı ilamına göre, İstanbul Adliyesi için 325 ve Gaziosmanpaşa Adliyesi için 75 olmak üzere toplam 400 zabıt kâtibi alınacak. Ayrıca, İstanbul Adliyesi için 220 kişi ve Gaziosmanpaşa Adliyesi için 5 kişi olmak üzere toplam 225 icra katibi alınacak.

"5-6 AYLIK EMEĞİM VAR"

Adaylardan Serhat Varol heyecanının olmadığını söyleyerek, "Şimdiye kadar bayağı çalıştım, bayağı bir emeğim var. 5-6 aylık emeğim var, kazanacağımı düşünüyorum" dedi. Klavyesiyle sınav için pratik yapan başka bir aday da kendine güvendiğini belirtti.