Merkez Bankası Mensupları vakfına ihtiyati haciz


Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Kontrolörlerinin Vakıf nezdinde yürüttükleri vergi incelemelerinin yargıya taşınması ve Vergi Mahkemesinin konuyla ilgili kararı, ihtiyati hacze kaynak oluşturdu.
    
Vakıf da, üyelerine konuya ilişkin bir duyuruda bulundu. Duyuruda, Vakfa karşı yapılan vergi tarhiyatlarına karşı açılmış olan davaların bir kısmı vakıf lehine kabul edilirken, bir kısmında kısmen kabul, kısmen red şeklinde karar verildiği, bir kısmının da red edilmiş olduğu, ancak kararların henüz tümünün Vakfa tebliğ edilmediği belirtildi.
    
Bu kararların tebliğini takiben yürütmeyi durdurma istemli olarak temyiz edileceği ifade edilen duyuruda, ''Bu arada henüz tebliğ edilmeden Vergi Dairesince 18 Ekim 2010 tarihinde Vakfımıza karşı ihtiyati haciz uygulanmıştır. İdari yoldan görüşmeler sürdürülmekle birlikte bu karara karşı da yürütmeyi durdurma istemli olarak dava açılma yoluna başvurulacaktır'' denildi.
    
Gelirler Kontrolörlerinin T.C Merkez Bankası Mensupları Sosyal Yardımlaşma ve Sandığı Vakfı nezdinde yürüttükleri ve 2009 yılında tamamlanan vergi incelemelerinde 2002-2009 dönemi için Vakfa 1 milyar 985 milyon lira vergi aslı, 1 milyar 985 milyon lira da vergi cezası çıkarılmıştı. Merkez Bankası Vakfı da, Maliye Bakanlığı ile uzlaşmayı reddedip, konuyu yargıya götürmüştü.


AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nusret Erişti 10 yıl önce

Vakfımız kanuni tüm sorumluluklarını yerine getirmiş, ödemesi gereken tüm vergileri ödemiş olup,Maliye Kontrolörlerince yürütülen işlem, ülkemizde bugüne kadar yüzlerce vakıf ve derneğin içini boşaltan zihniyete sahip kişilerin kışkırtması suretiyle yapılmış bir uygulamadır. Hatta Vakıfça satın alımış olan hazine bonoları için Ankara Şubemizce yapılmış olan vergi tevkifatı, vergiye tabi olmadığımız gerekçesi ile Vergi Dairesince vakfa iade edilmiştir. Vergiden muaf olduğumuz konusunda Maliye Kontrolorlerince düzenlenmiş raporlar varken şimdi ne oldu da vergiye tabi olduk? Varın kararı siz verin.

Avatar
Ali Karamar 10 yıl önce

Merkez Bankası personeline bir kıyak emeklilik modelini kurmuş ve gerçekleştirmiş. Hani Özal döneminde bir laf vardı ya:"BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR" diye. Bu MERVAK 1987 de o dönemde kurulmuş SAADET ZİNCİRİ kurumu. "VAKIF" ibaresi kılıf. Merkez Bankası sermayesinin tamamı devletin olan kurum. Memuru emekli oluncaya kadar 100 bin Lira maaşından para kestirdiyse 200 bin lira da Merkez Bankası ksasından aktaılmış ve üyenin 300 bin Lira parası olmuş Vakıfta. 750 bin. 1 milyon Lira parası biriken memur var. Bir ortaokul mezunu veya değil terzi, berber, veznadar, gişe memuru emekli olmuş 2.500-3.500 Lira emekli maaşı alıyor. 31.000 Lira alan emekli başkan da var. Özetle üyenin birken parasından ödenen maaşa kadar matematikle ifade edilebilecek bir yeri bulunmuyor. Paryı idare eden kurum kendi personeline kaynağında para aktarıyor. Enflasyonun üstünde gelir elde etmesi hazine bonolarını ilk önce kendilerinin almasından, en iyi faizle bankalara mevduat yatırmasından başka da bir şey değil.

Avatar
ali özsoy 10 yıl önce

Evet aynen öyle saadet zinciri ve üstelik de her şey YASAL . Bu durumda ister saadet zinciri olur ister refah zinciri . "Ezikleri" zerrece ilgilendirmez. Konuyla ilgilenen herkes vakıflardan vergi alınmayacağını bilmektedir . Üst mahkeme falan da hikaye direk AİHM 'ye başvurulacak. Zira yasalar açık .ÜSTELİK EMSAL KARAR VAR.Haliyle Türkiye mahkum olacak . Kesinlikle bu davayı açanların ve kararı veren hakimlerin ve yakınlarının mal varlıklarının incelenmesi gerekmektedir.GEREKIRSE ZARAR TAHSILI YAPILIR 31 BİN MAAŞ DEMİŞ ZIRVA TEVİL GÖTÜRMEZ YASAL OLDUKTAN SONRA 350BİN BİLE OLUR.Lafa bak hizaya gel hangi bono ya da tahvil enflasyonun altında gelir getirmiş ? O kadar paraya hangi banka yüksek faiz vermez ?Ufacık bir işlemde bile kredi kartı olana öncelik tanıyorlar . Ne dediğini bilmeyen "ZIR" cahillerin yazmasına izin vermeyin . VAKFIN ANA PARASI DEVLETTEN ALINMIYOR HAKEDİLEN MAAŞLARDAN KESİLİYOR GERİYE YÖNELİK ÖDEMELER TEMETTÜÜDEN YAPILDI . BANKANIN YASASINI BİLMEDEN YAZMAYIN