16 Mayıs 2018

BOŞANMA DAVASINDA NAFAKA

Tedbir Nafakası Nedir?
Tedbir nafakası Türk medeni Kanununun 169. Maddesinde Geçici Önlemler başlığı altında düzenlenmiştir. Kanun Şöyle der “Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Tedbir nafakasına, hakim, reesen yani talep olmasa dahi hükmedebilir. Dava devam ederken, taraflardan geçinemeyecek olan tarafa ve çocuklara tedbir nafakasına hükmedebilir. Tarafların kusurlu ya da kusursuz olmasının tedbir nafakasına hükmedilmesi açısından herhangi bir önemi yoktur.

Bu karar, mahkeme tarafından, ara karar olarak verilir. Ödenmediği takdirde icra takibi aracılığı ile tahsil edilebilir. Tedbir nafakası, dava süresince devam edebilir. Davanın karara bağlanması durumunda da isim değiştirerek Yoksulluk Nafakası olarak devam eder.

Yoksulluk Nafakası Nedir?
Türk Medeni Kanunu Madde 175 te Yoksulluk Nafakası başlığı altında bu hususu “Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru ağır olmamak koşuluyla, geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka Yükümlüsünün kusuru aranmaz” diye düzenlemiştir.

Yukarıdaki maddeden anlayacağımız üzere nafaka istemi bazı şartlara bağlanmıştır,
1)Taraflardan birinin boşanma sebebi ile yoksulluğa düşecek olması
2)Nafaka isteyecek tarafın kusurunun diğer taraftan daha ağır olmaması,
3)Nafaka ödeyecek tarafın mali gücü oranında nafakaya hükmedilmesi,
4)Nafakanın süresiz olarak istenebileceği,
5)Nafaka yükümlüsünde kusurun aranmayacağıdır.

Mahkeme , yoksulluk nafakasına, talep olmadan karar veremez. Tarafların talep etmesi gerekmektedir. Yoksulluk nafakasını alabilmek için kararın kesinleşmiş olması gerekir. Kararın kesinleşmesi ile ödememe halinde icra takibi ile tahsil edilebilir. Yoksulluk nafakası, boşanma davası ile birlikte istenebileceği gibi, boşanma davası kesinleştikten sonrada talep edilebilir. Bu talep te süreye tabidir.

Türk Medeni Kanunu Madde 178 – “Evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar” demektedir. Bu maddeye göre kararın kesinleşmesinden sonra ancak bir yıl içerisinde yoksulluk nafakası talep edilebilir. Bu zamanaşımı süresidir.

İştirak Nafakası Nedir?
İştirak Nafakası çocukların velayetinin kendisine verilmeyen taraf aleyhine , ergin olmayan çocuğun ihtiyaçlarının giderilmesi için talep olmasa dahi hakimin hükmedebileceği nafaka türüdür.

Türk Medeni Kanun Madde 182 – ………………..Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.

Hakim, istem halinde irat biçiminde ödenmesine karar verilen bu giderlerin gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.” Şeklinde düzenlemiştir.

İştirak nafakası, çocuğun 18 yaşını doldurması ile sona erer. Fakat çocuk 18 yaşını doldurmuşsa bile eğitim hayatına devam ediyorsa hakim nafakanın devamına karar verebilir.

İştirak ve Yoksulluk Nafakası Ödenmezse Ne olur?
İştirak ve yoksulluk nafakasının ödenmemesi durumunda cebri icra ile tahsili yoluna gidilebilir. Kanun koyucu nafakanın tahsilini kolaylaştırmak için bazı tedbirler ihdas etmiştir.
*Nafaka alacakları, İcra İflas Kanununa göre düzenlenecek sıra cetvelinde 1. sıra alacaklar arasında sayılmıştır. Dolayısıyla nafaka borçlusunun menkul ya da gayrimenkul mallarının icra yolu ile satılması durumunda satış parasından nafaka alacağı öncelikle ödenir.
*Nafaka alacaklarının tahsili için emekli maaşına haciz konulabilir.
*Nafaka alacağının tahsili için nafaka borçlusunun maaşına haciz konulması durumunda aylık nafaka miktarının tamamı maaştan kesilir.
*Nafaka borçlusunun maaşında önceden haciz olsa bile aylık nafaka miktarı önceki hacizlerden bağımsız olarak maaştan kesilir.
*Nafaka borçlusu, aylık nafaka bedelini ödememesi durumunda nafaka alacaklısının şikayeti üzerine diğer şartların da mevcut olması durumunda İİK 344. maddesine göre 3 aya kadar tazyik hapsine mahkum edilecektir.

Nafaka konusuna birkaç Yargıtay kararını da örnek gösterebiliriz.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin 2008/15526 E., 2008/14287 K. Sayılı kararı
Yoksulluk Nafakası “İçtihat Metni”: ……………..Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davalının iki yıldır aynı evde bir başka erkekle fiilen evliymiş gibi beraber yaşadığı gerçekleşmiştir. Davalının barınma ihtiyacı ve iaşesi, birlikte yaşadığı şahıs tarafından karşılandığına göre Türk Medeni Kanununun 169. maddesi koşulları oluşmadığı gibi, yoksulluk nafakası şartları (TMK. 175) da oluşmamıştır. O halde, davalının tedbir ve yoksulluk nafakası isteğinin reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. Bu sebeple hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin 2012/13502 E. , 2013/207 K. Sayılı kararı
Düzenli Geliri Bulunan Davalının Yoksulluk Nafakası Talebi “İçtihat Metni”
…….. Toplanan deliller ve yapılan zabıta soruşturmasından davalı kadının bir arsası ve bir kooperatif hissesi ile aylık 1400 TL gelirinin bulunduğu, buna ilişkin yapılan zabıta soruşturmasına davalı tarafça karşı çıkılmadığı, davalının tesbit edilen mali durumuna göre düzenli, sürekli ve yeterli geliri ile malvarlığı bulunduğu, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşmeyeceği anlaşılmaktadır. Türk Medeni Kanununun 175. maddesi koşulları gerçekleşmediğinden, davalının yoksulluk nafakası isteğinin reddi gerekirken, davalı yararına yoksulluk nafakasına hükmedilmesi doğru görülmemiştir.

SONUÇ:Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple yoksulluk nafakası yönünden BOZULMASINA, ………….oybirliğiyle karar verildi.

Av. Aysel ABA KESİCİ / hukukihaber.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nuh 5 yıl önce

Daha boşanamadan.
Boşanma davam reddedilmişken ve işsizken.
İhraç edilen hakim ve ağır soruşturma yargılama geçiren karşı taraf avukatı olduğu bir yargı kararı ile hâlâ aylık 1500
Nafaka ödüyorum.
Böyle adelet böyle yargı yerin dibine batsın

Misafir Avatar
KEMAL 3 yıl önce @Nuh

BOŞANMANIN REDDİ KARARINI TEMYİZ ETMEDİNİZ Mİ

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
nuh 5 yıl önce @Nuh

ne yaptında bu kadar cez kestiler sana.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Number 5 yıl önce @Nuh

Kaç tl kazanıyorsun ki o kadar ödüyorsun vay be. Bu devirde kadın olmak vardı abi. 1500 TL nafaka nedir yaa. Yan gel yat, gez toz, eğlen ve harca...

Beğenmedim! (7)
Avatar
Kadir erman 4 yıl önce

Erkeksen..sucun büyük.kadınsan yaşadın..Adalet.senin canına okuyacak!önce cocukların elinden.alınacak.sonra hayatına hipotek konulacak.bedelini ödemez veya ödeme.
gücün yosa.. hapis yatcaksın.suçun olsun,olmasın.adayet.bayanın.iki dudak arasına önem veriyor.bayan.nasıl.isterse adalet.yerini buluyor.erkeksen.zokayı yüttün.geçmiş olsun.

Avatar
Filiz özer 4 yıl önce

Kul azmayınca bela gelmez derler bizimki de beni hiç takmıyor umursamıyor o kadar borç varken bir de kumar belasına dadanmış sabır mevlam sabır ama bir yere kadar

Misafir Avatar
nur 4 yıl önce @Filiz özer

Allah yardım etsin

Beğenmedim! (1)
Avatar
soner 4 yıl önce

eşim karakola basvurduktadarp sonra darp raporu aldı bir çocuğumuz var ve vesayetine yalnızca ben istiyorum kadına nafaka öder miyim?

Avatar
İmdat 4 yıl önce

Kayın peder gelinin nafakasını öder mi boşanma davası devam ederken veya öncesinde erkek babasının evine sigindiysa nafakayı kayın peder mı öder

Avatar
atnan 4 yıl önce

babasının maaşını almak için ayroldı devleti dolandırdı şimdi gercek ayrıldım 18 yıl sonra nafaka istiyor benden cocukta yok onda bir maasım var

Avatar
Nur kara 4 yıl önce

Şu an boşanma davam devam ediyor, 1 yaşında kızım var aylık 400 TL nafaka bağlandı 200 eş 200 çocuk. Ben çalışmak istiyorum ve bana verilen nafakayı istemiyorum ama boşanacak olduğum kişi sigortasız benden nafaka talep edebilir mi

Avatar
Ümit 4 yıl önce

Arkadaşlar size bir sorum olucak.iyi okuyun ve bana öyle cevap verin.ben evli ve dört çocuk babası bı insanım benim ickim yok kumarın yok kahve hayatım yok tek lüksün sigaram.cocuklarimin ve eşimin en iyi bı şekilde yasaya bilmesi için elimden geleni yaptım ve yapmaya da devam ediyorum.simdi size sorum hani derler ya kadın erkek eşitliği var ben buna karşıyım.ben bı baba olarak çocuklarının. Saadeti için maddi ve manevi dünyası ve ahireti tüm sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken annenin de bunları yapması zorunlu degilmi.bizim şuan boşanmaya yol açan sorunumuz bu sizlerin görüşlerini alabilirmiyim.

Misafir Avatar
ABDURRAHİM 3 yıl önce @Ümit

KARDEŞ GERÇEKTEN COK BASİT Bİ SORUN BUNUN İÇİN YUVANI DAĞITMA LÜTFEN. EŞİNİZE AŞIRI KABA DEİLDE DAHA USLÜBLÜ GÜZEL DİL KULLANARAK KARSILIKLI OTURUN KONUSUN BU SEBEBLE İNSAALLAH DÜZENE GİRECEKTİR. TATLI DİL YILANI DELİĞİNDEN ÇÇIKARTIR. KEŞKE TEK SORUNUMUZ BU OLSAYMIŞ.

Beğenmedim! (0)