banner640

06 Aralık 2021

ZİNA SEBEBİ İLE BOŞANMA DAVASI

Zina nedir?

Zinanın kelime olarak tanımı, evli bir erkeğin ya da kadının eşinden başka biri ile kurduğu cinsel ilişkidir.

Zina Nedeniyle Boşanma Nedir?

Kanun koyucu Türk Medeni Kanununda eşlerin birbirlerine sadık kalması gerektiğine değinilmiştir. Bu sebeple eşler resmi olarak evlilikleri devam ettikleri sürece birbirlerine karşı olan sadakat yükümlülüklerini yerine getirmelidirler. Zina sebebi ile boşanmak kanunda özel boşanma sebebi olarak düzenlenmiştir. Zina kusura dayalı bir boşanma sebebidir. Bu nedenle mutlak bir boşanma sebebidir. Eşlerden birinin bir başka kişi ile flört içerikli mesajlaşması zina kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu durum sadakat yükümlülüğüne aykırılığı kapsar.

Zina Nedeniyle Boşanma Davası Açılması

- Bir fiilin zina sayılması,

- Evlilik Bağının Bulunması

Eşlerden birinin zinayı yaptığını iddia edebilmek için öncelikle taraflar arasında bir evlilik bağının bulunması gerekmektedir. Taraflar evlilik birliği süresi içerisinde görüşmemeyi, bir süre ayrı kalma kararı vermiş olsalar bile bu sürede sadakat yükümlülükleri devam etmektedir. Bu süreçte eşlerden biri başka birisi ile cinsel birliktelik yaşarsa bu durum zina kapsamına girer.

- Başkası ile Cinsel İlişkide Bulunma

Zina temelli bir boşanma davası açılabilmesi için eşin karşı cinsten biri ile cinsel birliktelik yaşaması şarttır. Bu cinsel birlikteliğin bir defa yaşanması zina kapsamına girmesi için yeterlidir. Hemcinsi ile cinsel bir birliktelik sağlayan eş zina yapmış sayılmaz. Cinsel birliktelik yaşanmadan kurulan bir ilişki sebebi ile açılacak olan boşanma davası sadakat yükümlülüğüne aykırılık ile temellendirilir.

- Zina Yapan Eşin Kusuru Olması

Zina yapan eşin kusurlu olması için gerçekleştirdiği eylemin bilincinde olmalıdır ve bunu istemelidir. Yani başkası tarafından bu duruma zorlanmamalıdır. Aksi takdirde bu durum zina kapsamına girmez.

ZİNA SEBEBİ İLE AÇILACAK OLAN DAVADA HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRE

Zina sebebi ile dava hakkı açma olan eş, yaşanan eylemi öğrendikten sonra 6 ay içerisinde ve her halde zina eyleminin üzerinden 5 yıl geçmesi ile dava hakkı düşer. Bu süre ilgili mahkeme hâkimi tarafından re ’sen gözetilecektir. Ayrıca zinayı affeden tarafın dava açma hakkı yoktur.

ZİNA NASIL İSPAT EDİLİR?

Zinanın varlığı her türlü delil ile ispatlanabilir. Bunlara örnek olarak,

a. Tanık beyanları,

b. Mektup

c. E-posta yazışmaları

d. Aldatma olgusunu ispatlamak amacıyla bir kereye mahsus yapılmış ses kaydı,

e. Sosyal medya içerikleri (instagram, facebook, twitter, tik tok vb.),

f. Uçak veya otel kayıtları, güvenlik kamerası görüntüleri,

g. Fotoğraflar, video kayıtları vb. her türlü delil,

h. Banka kayıtları, kredi kartı ekstresi vb.

Ayrıca Yargıtay uygulamasına göre zinanın kanıtlanması açısından bazı geçerli ilkeler kabul edilmiştir. Bu kabul edilen ilkelere göre,

- Kadın veya erkeğin yalnızken ortak konuta karşı cinsten birini alması zinanın varlığına delalet eder. Bu halde, zina ispatlanmış kabul edilir.

- Eşlerden biri evlilik dışı ilişkiye girdiği başka bir kişiden çocuk sahibi olduğu takdirde zina (aldatma) olgusu ispatlanmış olur.

Av. Zeynep İlayda KARADAĞ

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asd 2 ay önce

Zina ispatları komikmiş. Mektup, e-posta yazışmaları. Mektupta zina yaptığından mı bahsedecek? Tanık beyanı. İlişkiye girerken görüp görmediği mi soruluyor?