banner590
banner589

Yargı Reformu Strateji Belgesi…

- On yıllardır çözülmesini beklediğimiz sorunların çözümüne ilişkin somut yol haritası

- Hukuk alanındaki mesleklere -avukatlığa, hakimliğe, savcılığa, noterliğe- girişte baraj sınavı

- Uyuşmazlıkları azaltmak, vatandaşın hakkını korumak için tapuda, belirli meblağ üzerindeki sözleşmelerde, belirli hukuki işlemlerde avukatın bulunma zorunluluğu

- Vatandaşın üzerindeki vergi yükünü azaltmak için avukatlık hizmetinde KDV indirimi

- Stajyer avukatlara avukat yanında sigortalı ve ücretli çalışma hakkı

- Avukatların açacakları davalarla ilgili bilgi ve belge toplama yetkilerinin etkinleştirilmesi

- Hakim ve savcıların terfilerinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarına uygun karar verme ölçütü

- Hukuk mezunu yazı işleri müdürleri

- Hukuk mezunu adli kolluk amirleri

- Vatandaşların hukuki himaye sigortasına sahip kılınması

- İfade özgürlüğünün korunması

- Makul sürede yargılama için hedef sürelerin hayata geçirilmesi

Ve daha pek çok reform.

"BU BELGEYİ KÜÇÜMSEMEK İSTEYENLER..."

Eksikleri var mı? Elbette var. Peki biz doğruya doğru demeyecek miyiz? Elbette diyeceğiz.

Yargı Reformu Strateji Belgesi çok uzun yıllardır arzu ettiğimiz ve dile getirdiğimiz sorunların topluca çözümüne ilişkin bir yol haritası. Bu yol haritasının da durakları olacak tabi önümüzdeki dönemde. Bir kısmı günler içinde hayata geçirilecek, bir kısmı aylar içerisinde, bir kısmı da birkaç sene içerisinde.

Bu belgeyi küçümsemek isteyenler, özellikle avukatların on yıllardır haklı olarak talep ettikleri pek çok hususa belgede çözümler getirildiğini görenler şimdi bir küçümseme ruh haline girdiler. Konuyu, belki de paketin içinde tali başlıklardan biri olan yeşil pasaporta indiriyorlar. Yeşil pasaport, kazanımlarımız içinde en tali olanı belki ama yargının üç kurucu unsurunun eşitliğini göstermesi açısından da sembolik olarak en önemli olanlarından biri.

HER AŞAMASINDA İÇİNDEYDİK

Avukatlık mesleğinin o kadar çok sorununa gerçekçi çözüm başlıkları olduğu halde bunların hiçbirini görmek bazılarının işine gelmiyor. Bu bazılarının içinde tabanlarını ajite ederek, umutsuzluk yayarak, kavga üzerinden popülist baro siyaseti yapan küçük bir kısım da var. Dertleri ülke değil, baro değil, meslek değil. Bizim amacımız kara propagandanın hedefindeki vatandaşlarımızı ve meslektaşlarımızı doğru bilgilendirmek.

Çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi ülkemize hayırlı olsun. En kısa sürede adım adım hayata geçirilmesini umuyor ve diliyorum. Hazırlık sürecinde, her aşamasında içinde idik. Hayata geçirme sürecinde de içinde olmaya devam edeceğiz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uçum'dan Çözüm YOK 2 yıl önce

Küçük görmüyoruz.
Reform dediğin milletin ihtiyacına cevap vermek ile yapılır:
-İstanbul BAM İstinaf mahkemelerinde (24 ve 32. HD de) basit işe iade tespit davalarında 19-20 aydır yargıç ataması bekleyen 35-40 bin den fazla mağdur çalışana fayda nerede?
- Babasından kızımıza kalan miras hakkını çalan büyük ortağa karşı hakkimizi aramak için açtığımız davada 8 senedir bir karar çıkmıyor.
Makul surede hukuki karar bir hak değil mi?
Reform dediğiniz bu hakki nasıl gerçekleştirir?
Reform dediğin şeyin mağdura faydası ne?

Avatar
Mağdur 2 yıl önce

Evet sayın Feyzioğlu. Bizim derdimiz baro değil, avukatlık mesleğinin çıkarlarının artırılması değil, Baro başkanı olmak da değil. Bizim tek derdimiz adalet, ülkemiz ve sacayağı.

Avatar
Hatce 2 yıl önce

Ben de yeşil pasaport alacak avukatlar için takla atıyorum sevinçten. Daha ne ister ki bir insan.

Avatar
Avukat 2 yıl önce

Şahsen çatışarak bir yere varamayacağını düşünüyorum. Barolar kapatılsa daha mı iyi olacaktı ? Herkesin Feyzioğluna arka çıkması gerekir. Alkışlama biçimi belki yanlış, lakin adam demiyor ki yargılamalar çok iyi çok süper... Sadece avukatlar yararına yapılan bir iş için çalışmış ve çalışmalarının yeşerdiği görünce seviniyor. Ayrıca yargı reformunda azami süre sınırı da var.

Avatar
saffet 2 yıl önce

Boş sadece avukat koruması var vatandaş yok süre işi yanlış düşünce örnek muri sin mülkiyetine tereke temsilcisi gibi zaten verasete göre paylaşım mahkemece yapılıyor v.b gibi

Avatar
Hh 2 yıl önce

Hukukçu Polisler kulağa uzaktan hoş geliyyi

Avatar
Av Mahmut Nedim Dağdelen 1 yıl önce

Avukatların yararına olduğu söylenen yargı reformunu eleştirenler lütfen Avrupa’da bir Adliyeyi ziyaret etsinler ve Avukatların değerini görsünler. Birde bizim Adliyelerimizi ziyaret edip duruşmalara girsinler. Avukatlara verilen değeri karşılaştırsınlar.
Ayrıca Avukatlara Yeşil Pasaport verilmesini neden komplekslerinize alet ediyorsunuz.
Bu arada 24 Ekim 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak ve yayımlandığı anda yürürlüğe giren Yeşil Pasaport verilmesi ile ilgili müracaatlara Nüfus Müdürlüklerinde bize emir gelmedi denilerek müracaatlar kabul edilmemektedir.