Nobel Barış Ödülü sahibi Ales Bialiatski, yakınlarının siyasi gerekçeli olduğunu söylediği yasal suçlamalar nedeniyle 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle Belarus'ta yargılanmaya başladı.

Viasna isimli insan hakları örgütünün kurucularından Bialiatski, grubun diğer iki temsilcisiyle birlikte mahkemeye çıkarıldı. Hepsi de suçlamaları reddetti. Protestoları finanse etme ve para kaçakçılığından yargılanan üç tutuklu, 7 ile 12 yıl arasında hapis cezasıyla karşı karşıya.

60 yaşındaki Bialiatski, otoriter devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun 2020 yazında hükümet karşıtı protestoları şiddetle bastırması sırasında tutuklanan yüzlerce Belaruslu arasında yer alıyor.

Ekimde verilen Nobel Barış Ödülü'nü Rus hak örgütü Memorial ve Ukrayna'daki Sivil Özgürlükler Merkezi'yle paylaşan Bialiatski, 2021'de Viasna'dan iki iş arkadaşıyla birlikte tutuklanmıştı.

Bialiatski, iddialar hakkında kamuoyu önünde yorum yapmadı ve avukatının dava hakkında bilgi vermesi yasaklandı. Mahkeme salonundan alınan televizyon görüntülerinde yargılama başlarken üç tutuklunun metal bir kafesin içindeki banklarda, elleri kelepçeli şekilde sessizce oturduğu görülüyor. Duruşma daha sonra cuma gününe ertelendi.

Aynı davada Belarus'tan kaçan 4. bir aktivist de gıyabında yargılanıyor.

Viasna, Twitter'dan yaptığı açıklamada hakimin duruşmayı Rusça yerine Belarusça yapmayı reddettiğini ve Bialiatski'nin tercüman talebini geri çevirdiğini belirtti. Mahkeme kelepçelerin çıkarılması talebini de dikkate almadı.

Aralarında Batılı diplomatların da bulunduğu yaklaşık 30 kişi mahkeme önündeydi fakat çoğunun içeri girmesine izin verilmedi.

Örgüt, 1994'ten beri iktidarda bulunan, uzun süreli lider Lukaşenko'nun 2020'de ezici bir seçim zaferi kazanmasıyla patlak veren kitlesel protestolar sırasında hapse atılan yüzlerce Belarusluya hukuki ve mali yardım sağlanmasında öncü bir rol üstlendi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler bu seçimin yapılış şeklini kınayarak sonuçları reddetmişti.

Viasna davayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Meslektaşlarımıza yönelik suçlamalar, insan hakları faaliyetleri ve Viasna İnsan Hakları Merkezi'nin siyasi nedenlerle zulme uğrayan mağdurlara yardım sağlamasıyla bağlantılı" diye belirtti.

Belarus cezaevlerinde yaklaşık 1500 siyasi mahkum olduğunu tahmin eden kampanyacılar, protestolara katıldığı ya da yetkilileri eleştirdiği gerekçesiyle 2020'den bu yana yaklaşık 50 bin kişinin gözaltına alındığını belirtiyor.

Bir diğer tanınmış muhalif aktivist Mariya Kalesnikava da dünya çapında manşetlere çıkan bir davada protestolardaki rolü nedeniyle hapse atılmıştı. Aktivist 2021'de 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kalesnikava da kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi amaçlarla uydurulduğunu söylemişti. (Independent Türkçe)