26. Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezlerine lisans mezunu (5.040) erkek, (560) kadın, ön lisans mezunu (1.260) erkek, (140) kadın aday olmak üzere toplam (7.000) aday asıl olarak alınacak. POMEM sınav sonuçları için Polis Akademisi Başkanlığı sonuç tarihini henüz duyurmadı ancak sonuçların ilerleyen haftalarda açıklanması bekleniyor.

Bu alımlarda tarafımıza en çok sorulan ve en çok gündeme gelen sorular ise haliyle sağlık elemeleri hakkında olmaktadır. 26. Dönem alımı öncesinde polis öğrencisi adayları 03.01.2018 tarihli Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği uyarınca önce ön sağlık testlerine tabii tutulmaktaydı. Ön sağlık testleri halen geçerliliğini korumaktadır, bunları kısaca özetlersek; Pomem erkek adaylarının bel üstündeki kıyafetlerinin tamamı çıkarılıp  pantolonlarının diz üstüne kadar olan kısmı sıvanarak ayakkabı ve çorap çıkarılmaktadır. Pomem bayan adaylarında ise, bel bölgesinin üst taraflarında sadece kolların görünmesi yeterli olmakta ve pantolonlar diz üstüne kadar sıvanarak ayakkabı ve çorap çıkarılmaktadır. Pomem Ön Sağlık Testi  Aşamasında incelenen temel noktalar; boy kilo oranı (beden kitle endeksi), vücudun herhangi bir yerinde yara, dövme, metal cisim, kesik, dikiş, ameliyat izleri, dişlerin ve saçların durumu ile renk körlüğü testine dikkat edilmektedir. Ön sağlık testlerini tamamlayan adaylar kuruldaki hekimin onayı ile ‘’Polis Öğrencisi Adayı Olur’’ kararı ile intibak aşamasına geçmektedirler. Olumsuz kararı verilen adaylar ise eğitime başlatılmadan ilişikleri kesilir.

Ön sağlık testlerini başarı ile tamamlayan adaylar ise intibak süresince sağlık kurulu tarafından gerekli görülür ise hastaneye sevkleri yapılır ve eksik bulunan raporları tamamlatılır. Genel sağlık kontrollerinin yapıldığı pomem sağlık raporu, polis okullarında yer alabilecek adaylar için şart koşulmuştur. Bu kişiler emniyet teşkilatında yer alabilecek sağlık şartları ve yaş sınırına uygun iseler adaylıkları kabul edilecektir. Pomem sağlık elemeleri, kulak burun ve boğaz bölümünde kronik bir hastalığın olup olmadığı, aynı zamanda kardiyoloji ve ürolojide kalp ve böbrek hastalıkları gibi yönetmelikte belirtilen hastalıkların olmadığına dair bilgilerin yanı sıra psikolojik rahatsızlıklar ve ilaç geçmişleri de incelenen konular arasındadır.   Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği gereğince, sağlık raporunda kişinin bütün kriterlere uygun olması gerekmektedir. Bu süreçte adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları da tamamlanır. (Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hususunu bir sonraki yazımızda değerlendireceğiz.) Sağlık raporları, güvenlik araştırmaları ve arşiv araştırmaları olumlu gelen adaylardan noterden yüklenme senedi imzalamaları istenir ve senet imzalayan adayların kesin kaydı yapılarak polis öğrencisi olarak eğitime başlamaları sağlanır.

29.09.2019 tarihinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik değişikliği de sağlık şartları alımlarında bir takım değişiklikler getirmiştir. Yapılan düzenlemede en önemli değişiklik ise Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin, birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. ‘’Okullara alınacak öğrenci adayları için giriş raporu aldırılır ve öğrenci adayları A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadırlar.’’ Bu demektir ki artık ön sağlık testlerini tamamlayan adaylar, sınav sonuçları açıklandıktan sonra doğrudan intibak eğitimi sırasında on beş gün içerisinde polis okulu tarafından hastaneye sevk edilerek, sağlık raporu alıp A dilimi sağlık şartlarını tamamlaması gerekecek ardından ise bu şartları taşıyan adaylar intibak eğitiminin bitmesinin ardından öğrenciliğe kabul edilecektir. Sağlık şartlarını sağlamayan adaylar öğrenciliğe kabul edilmeyecektir.

Sağlık raporlarının olumsuz gelmesi halinde ise raporlarda eksik veya hatalı inceleme bulunduğunu iddia eden adaylar hastane raporuna itiraz ederek ilişik kesilme tarihlerinden itibaren altmış gün içerisinde görevli ve yetkili mahkeme olan Ankara İdare Mahkemelerine idari işlemin iptali için dava açabilmektedirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Olcan 6 ay önce

Bilgilendirme yazısı gayet açıklayıcı ayrıca Melih beyin müvekkili olarak dava sürecimizi birlikte yürütmekten oldukça memnunum. İdari davalarda konuya hakim bir avukat ????

Avatar
Hüseyin 6 ay önce

Avukat Melih beyin müvekiliyim bana yardımcı oldu 23 dönem öğrencisiyim

Avatar
Hüseyin 6 ay önce

Avukat Melih beyin müvekliyim kendisi bana yardımcı oluyor sağolsun

Avatar
Umut 6 ay önce

22. Dönem polis okulu öğrencisiyken sağlık yönetmenliği gereği ilişiğim kesilmişti ama bu yanliş uygulama nın itirazını melih bey yaparak önce idare mahkmeesinden yürütme durdurma krarı alarak bes gün içinde okula tekrar dönme fırsatım oldu bu arada hastane süreçlerimle ilgilendi bununla birlikte bölge idare mahkemesinide kazandı kısacası bu zor zamanlar da hızlı bir şekilde işlemleri gerçkeleştirip mesleğe geri dönmemi sağladı şu an gmrevdeyim öncelikle melih beye bu yardmları için teşekkür ederim herkse de tavsiye ederim gönül rahatlığı ile çünkü hem ankaradaki ofisini çalısma Sistemini gördüm hem iletişiminin ne kadr iyi olduğunu tekrardan teşekürler melih bey ben ve benim gibi çok arkadaşımıza yardımcı oldunuz hakkınız büyük.

Avatar
Ali 6 ay önce

Melih bey kendisi avukatım olur. Çalışmaktan gayet memnunum hiçbir sorun aksilik yaşanmadı polis olarak iş hayatıma devam etmekteyim. Emekleri için teşekkürler işini iyi yapan bir avukat herkese tavsiye ederim.

Avatar
Engin 6 ay önce

Melih Beyin Müvekkiliyim. Bana yardımcı olduğu gibi bilgi birikimi ile benim gibi bir çok insana yardımcı olma çabası takdire şayan. Değerli bilgilerini herkesle paylaşması çok güzel. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Avatar
Hilal 6 ay önce

Melih Bey, yine dolu dolu bir paylaşım yapmışsınız elinize emeğinize sağlık????Başarılı ,işini hakkıyla yapan, mesleğine aşık bir avukatsınız.Her daim en iyi yerlerde olacağınıza inanıyorum. Başarılarınız daim olsun.????????

Avatar
Sevket 6 ay önce

Çok güzel bir özet olmuş. Teşekkürler