banner628

Bilindiği gibi, 35 seri nolu KDV GUT uyarınca sigorta ve reasürans şirketleri belirlenmiş alıcılar kapsamına alınmış ve tebliğde özel olarak belirlenmeyen diğer bütün hizmet ifalarından KDV tevkifatı yapma sorumluluk uygulaması getirilmiştir.

Türkiye sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri birliği tarafından 23/02/2021 günlü yazı ile Gelir İdaresi Başkanlığına 35 seri nolu KDV GUT uyarınca yapılan değişikliklerle ilgili birden çok konuda görüş istenmiştir. Bunlardan bir tanesi de “hasar yansıtma faturalarında KDV tevkifatı olup olmayacağı sorusu” olmuştur. Konunun aciliyet ve önemine binaen kısa zamanda gelen cevap yazısında ise 5/3/2021 tarihli ve E.29828 sayılı cevabi yazıda; 60 seri nolu KDV sirkülerinin 1.2. tazminatlar bölümüne yollama yapılarak “sigortalının sigorta şirketi nam ve hesabına yaptığı ve KDV’ye tabi olan giderlerin aynen sigorta şirketine yansıtılması işleminde, sigorta şirketleri tarafından ilgili işleme yönelik olarak tevkifat uygulaması gerekmektedir.” Şeklinde görüş verilmiştir.

Buna göre;

1) Kanımızca KDV’si olmayan bir şeyin doğal olarak tevkifatı olmamalıdır.

2) Sigorta hasar tazminatlarının KDV’ye tabi olmadığı açıktır.

3) İdare görüş yazısı ile genel tebliği ve sirküleri hiçe saymaktadır.

35 Seri No'lu KDV Genel Uygulama Tebliği ile Sigorta ve Reasürans Şirketleri, 01 Mart 2021 tarihinden itibaren belirlenmiş alıcılar kapsamına alınmıştır. Böylece KDV mükellefiyeti bulunmayan Sigorta ve Reasürans Şirketlerine, Tebliğ’de özel olarak belirlenmeyen diğer bütün hizmet ifalarından 5/10 oranında kısmî KDV tevkifatı sorumluluğu getirilmiştir. Bu hizmetlerin kapsamı yukarıda açıklanmıştır. Ancak İdarenin; hasara uğramış taşıtlara yönelik tadil, bakım ve onarım hizmetleri için sigorta şirketlerinin ödeyeceği hasar tazminatlarının 5/10 oranında tevkifata tabidir yönündeki görüşünün tartışmalı olduğu düşünülmektedir.[1]

İdare yukarıda verilen görüşte, sigorta şirketlerinin hasar ödemelerinin tazminat olmadığı, gider yansıtması olduğu, muhatabı olarak sigorta şirketleri olduğunun kabulüyle görüş tayin ettiği anlaşılmaktadır.

Kanaatimizce, sigorta şirketleri işlemin muhatabı değildir. Sigorta şirketleri tazminat ödemekle sorumlu olup tazminatlar da KDV’ye tabi değildir.[2]

---------------

[1] Sayın Mehmet MAÇ YMM tarafından konuyla ilgili bir makalesinde yansıtma faturalarında tevkifat olmaması gerektiğini izah ederek, özel hastanelerin SGK’lı hastalara verdikleri sağlıkla ilgili hizmetleri için SGK’ya düzenledikleri faturalarda tevkifat yapılmadığı hususuna isabetli olarak dikkat çekmiştir. (Bkz. Lebib Yalkın dergisi, Nisan 2021, sayı:208)

[2] YAKIŞIKLI Ramazan, “Sigorta Hasar Tazminatlarının Yansıtılmasında KDV Tevkifatı”, Vergi Dünyası Dergisi, Yıl:40, Sayı:477, Mayıs 2021, S.63

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.