banner567

04 Aralık 2019

MHP 'af teklifi'ni geri çekti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündeme dair yazılı açıklama yaptı.

Bahçeli açıklamasında, partisinin 24 Eylül 2018 tarihinde TBMM’ye sunduğu “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim İle Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”ne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İşte Bahçeli’nin o açıklaması:

*Bahse konu kanun teklifi Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve İstanbul Milletvekilimiz Sayın Feti Yıldız tarafından hazırlanmış ve kamuoyuyla paylaşılmıştır.

Bu kapsamda hükümlü olanların tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresinden beş yıl indirilmesi hedeflenmiş, kanuni düzenlemenin hangi suç kategorilerini baz ve esas aldığı detaylı şekilde belirlenmiştir.

“GAYET AÇIK. NET VE ŞEFFAFTIR”

*Üstelik hükümlülerin birden fazla cezası olması halinde beş yıllık indirimin her bir ceza için ayrı ayrı uygulanmayacağı, meri infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam cezadan bir defaya mahsus olmak üzere yapılacağı amaçlanmıştır. Mezkur kanun teklifimizin ayrı ayrı madde gerekçeleri ve temelini teşkil eden hukuki gerçekleri gayet açık, net ve şeffaftır.

*Toplam yedi maddelik kanun teklifimizin bir yılı aşan süredir pek çok tartışmaya konu olduğu da herkesin malumudur. Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü halde bulunan insanlarımızın ve ailelerinin büyük desteğini alan ve beklentileri tırmandıran kanun teklifimizle ilgili bugüne kadar sonuç alınamadığı da meydandadır.

“HER SİYASİ GÖRÜŞTEN DEĞERLENDİRMELER YAPILDI”

*Meselenin hassasiyetine binaen her kesim ve her siyasi görüşten değerlendirmeler yapılarak söz konusu kanun teklifimiz gündemdeki sıcaklığını bugüne kadar muhafaza etmiştir.

*Yargı Reform Strateji Belgesi çerçevesinde ikinci yargı paketi hazırlıkları sürerken tartışmaların ve yorumların seyrinde de canlılık gözümüzden kaçmamıştır. Bu durum son derece doğal ve normaldir.

ERDOĞAN’IN TALİMATI SONRASI…

*Ancak Sayın Cumhurbaşkanı'nın 2 Aralık 2019 tarihinde AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda Adalet Bakanı'na altı suça asla indirim yapılmaması hususunda talimat verdiği de bugünkü gazetelerde yer bulmuştur. Bunlar arasında; terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suç başlıkları öne çıkmıştır.

ERDOĞAN'IN TALİMAT VERDİĞİ 6 'SUÇ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci yargı paketi ile ilgili kendisine yapılan sunumun ardından, paket içinde yer alması beklenen cezaevinde bulunan mahkumlara yönelik ceza indirimi konusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e 6 suç türünde indirim yapılmaması talimatını vermişti. Erdoğan'ın, asla indirim yapılmamasını istediği suçları ise terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak sıralandı.

“ELBETTE SAYGI DUYUYORUZ…”

*Milliyetçi Hareket Partisi Sayın Cumhurbaşkanı'nın kararına elbette saygı duymaktadır. Ayrıca ceza indirimiyle ilgili yeni gelişmeler 2 Aralık 2019 Pazartesi günü AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda ele alınıp parti görüşü olarak somutlaştığı da anlaşılmaktadır.

*Bazı çevrelerin ve marazi siyasi ittifakların Milliyetçi Hareket Partisi'ni gündeme yansıyan suçlarla ima ve ihsas yoluyla bile olsa irtibatlandırıp ilişkilendirmeleri, dahası altı suçla anılmasının yolunu açıp töhmet altında bırakmaları adil ve hakkaniyetli bir tutum olamayacaktır.

*Partimizin ceza indirimine nasıl baktığı, neleri amaçladığı bellidir, bilinmektedir.

“SİYASAL VE TOPLUMSAL VASAT…”

*Yanlış anlamalara, çelişkili anlaşılmalara müsait bir siyasal ve toplumsal vasat ortaya çıkmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi'nin, mesela cinsel istismar veya terör suçlarına nasıl yaklaştığı kuşku ve tartışma götürmeyecek aleniliktedir.

*Cumhur İttifakı çatısı altında tezat ve tersliklerin yaşanmaması, konunun istismar edilmemesi maksadıyla 24 Eylül 2018 tarihli kanun teklifimizi bugünden itibaren beklemeye aldığımızı önemle ifade etmek isterim.

“AK PARTİ SİYASAL ÇOĞUNLUĞA SAHİP”

*AK Parti ikinci yargı paketini TBMM'den geçirecek siyasal çoğunluğa sahiptir.

*Kaldı ki Milliyetçi Hareket Partisi'nin TBMM'ye sunduğu teklifini 49 milletvekiliyle kanunlaştırmaya sayısal gücü yeterli değildir.

*Türk milleti partimize yeterli destek ve milletvekili sayısını verdiği gün ceza indirimiyle ilgili kanun teklifimiz için gereken her şey yapılacak, verdiğimiz söz mutlaka tutulacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi ilkeli, iradeli, sorumlu, ahlaklı ve akıl dolu siyasi duruşundan taviz vermeden, Cumhur İttifakı'nın sorgulanmasına ve yıpranmasına müsaade etmeden mücadelesine kararlıkla devam edecektir.

*Hiçbir sözümüzü unutmayacağız, hiçbir vaadimizden sapma göstermeyeceğiz. Çünkü biz Türk ve Türkiye sevdalısı Milliyetçi-Ülkücü Hareketiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Reis haklı 11 ay önce

Reisin dediği olmalı "DEVLETE KARŞI SUÇLARI DEVLET AFFEDEBİLİR, VATANDAŞA KARŞI OLAN AFFEDİLMEMELİ."

Avatar
Vatandaşın dilindeki şarkı 11 ay önce

"Kaaandırrıdımm,
nazlı vatandaş bize oy versin diyeee kaaaandırdııımmm..."

Avatar
Agam bizimle eğleniii 11 ay önce

"Türk milleti partimize yeterli destek ve milletvekili sayısını verdiği gün ceza indirimiyle ilgili kanun teklifimiz için gereken her şey yapılacak, verdiğimiz söz mutlaka tutulacaktır." Agam bizimle eğleniii....
Sittin sene sonra çıkmaz ayın son çarşambasında kaf dağındaki simurg uçup gelip Balgat taki merke binaya konduğunda... deseydin daha eyi eğleniidik agam... Emme gene de eeğlendik. kandırdın bizi gene saaolasen...

Misafir Avatar
Behçeli görmedi mi bu açıklamayı:)) 11 ay önce @Agam bizimle eğleniii

Bir vatandaş Bahçeli'ye "size oy verdik sizden af bekliyoruz" demesi üzerine, Bahçeli "oyu şart koşarsanız teklifi çekerim" demişti. Bu söylem ile şimdi siz vatandaşa oy verin yeterli çoğunluğa gelelim ki paketi çıkaralım diyorsunuz. Siyasetiniz ve ikiyüzlülüğünüz batsın...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Asıl Fetöcüler kaçtı, saf cemaatçiler hapiste! 11 ay önce

Asıl kader mahkumları olan kanunsuz suç ihdas edilerek içeri alınan onbinlerce kader mahkumunu devlet affetmeli ve bağrına basmalıdır... Çok ama çok büyük toplumsal yara var. Bunu herkes görüyor ve biliyor.

Avatar
Genel af geliyor 11 ay önce

Bu işin devamı genel af, hiçbirinin dediği olmayacak. Toplumsal mutabakat ve hukuksal rahatlama için genel af şart

Avatar
Umut 11 ay önce

Terör suçlarındaki nüans farkına çözüm getirilmeli. Darbeye karışmayan, cebir, şiddet, silaha bulaşmayan, terörü, teröristi övmeyen kişiler terörist sayılmamalı. Bu konuda yüzbinlerce mağdur oluştu. Devlet baba ve Reiscumhurumuz bu konuya da çözüm bulmalı.

Avatar
Meral 11 ay önce

Teklif verileli 1 yıl ikibuçuk ay olmuş. Böylece, gelinen bir arpa boyu yoldan da geri dönülmüş oldu. Mahkum yakınları olarak uykusuz gecelerimiz için size hakkımızı helal etmiyoruz.

Avatar
hidayet kocak 11 ay önce

akp yi seversiniz sevmezssiniz,ayri bir sey, ama ben bu konuda cok tsk ediyorum akp ye ,af konusunda mhp yi desteklemedi ,her sene af etmek dogru degil,helede kisiler devete karsi olan suclarini belk af isteyebilirler ,ama herkes cezasini cekmelidir,