03.08.2022 günü bir ihaleye katılmak üzere Sapanca Adliyesine gelen İstanbul Barosu mensubu Avukat Özden Özdemir’in, ihale sırasında ihaleye katılanlardan birisinin yakınlarının saldırısına uğraması sonucunda açılan davanın duruşmasında karar verildi.

Sanıklar, 5 yıl 3 ay ihaleye fesat karıştırmaktan, 5 yıl da tehdit suçundan toplam 10 yıl 3 ay ceza aldı.

Duruşmada, Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, İstanbul Barosu Başkanı Yardımcısı Av. Ali Gürbüz, Baroların Yönetim Kurulu Üyeleri ve avukatlar yer aldı.

Ayrıca Sakarya Barosu ve İstanbul Barosu, davaya müdahil olarak başından sonuna kadar takip etti.

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi'nden yapılan açıklamada; "Verilen kararın savunma görevini yerine getiren meslektaşlarımıza yönelik şiddete karşı caydırıcı olması için emsal teşkil etmesini diliyor ve yetkili makamları tedbir için göreve davet ediyoruz.

Bir kez daha vurguluyoruz: Avukat ancak avukatlık mesleğine ve hukuka saygılı bir devlette ve toplumda mesleğini gereği gibi ifa edebilir.

Avukata yönelik şiddet; yurttaşa, yargıya, savunma kurumuna ve adalete yöneliktir. Savunma yoksa yargılama da yoktur!

Görevi başında katledilen, saldırıya uğrayan, darbedilen tüm meslektaşlarımız için sesimizi daha da gür çıkarmaya ve şiddetin her türlüsüne karşı meslektaşlarımızla omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.

Hukuki süreci takip etmeye devam edeceğimizi, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, şiddetin avukatları görevlerini yapmaktan geri durdurmayacağını ve şiddete teslim olmayacağımızı kamuoyuna duyururuz." denildi.

Sakarya Barosu Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız duruşma sonunda yaptığı açıklamada “Bizler sadece görevimizi yapıyoruz. Avukata yönelik şiddet son dönemde ziyadesiyle artmış durumda. Biz bu artışın önüne geçebilmek adına verilen kararların çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda bugün Sapanca Adliyesi’nde şehrimizde bir meslektaşımıza yönelik gerçekleştirilen fiil nedeniyle tarihi bir karar verildi. Kararın beğenmediğimiz tarafları tabi ki var, istinafa götüreceğimiz tarafları tabi ki var. Ama aşağı hadden uzaklaşılarak hükmün tesis edilmesi, cezaların her bir suç bakımından verilmiş olması ve indirim nedenin uygulanmamış olması bizim için çok önemli.

Öte yandan şunu diyoruz, avukatlara görevini yaparken yaptığınız her eylemin neticesi adliyelerde yargılanmaktır ceza almaktır. Sonucuna katlanırsınız” dedi.

İstanbul Barosu Başkanı Yardımcısı Av. Ali Gürbüz Gürbüz ise “Toplumumuz bir şiddet toplu oldu maalesef. Bu şiddetten avukatlar da nasibini almaya başladı son zamanlarda.  Meslektaşlarımız görevlerini yaparken hak arayışı içindeler. Artık bu saldırılara bir son verilmesinin zamanı gelmiştir. Avukata yapılan saldırı bir kamu görevlisini yapılan saldırıdır. Bu saldırı aynı zamanda haklarını arayan vatandaşlara da bir saldırıdır. Bu kişilere verilen cezalar caydırıcı olmalıdır. Bugün burada verilen kararı destekliyoruz” ifadelerini kullandı.