Dün, İstanbul Barosu üyesi kadın avukat ile kadın icra memuru Tuzla'da haciz işlemi gerçekleştirdiği esnada, iki erkek saldırgan tarafından kadın avukat sinkaflı küfürlere maruz kaldı.

"ÇOK AVUKAT DÖVDÜK"

"Biz burada çok avukat dövdük, sen basını takip etmiyor musun? Ölen avukatları bilmiyor musun?" denilerek ölüm tehditine uğrayan kadın avukat, iki erkeğin yumruklarıyla darp edildi. Avukatın bir gözünde retina yırtığı oluştu, kafasında ve elmacık kemiğinde şişlikler mevcut. İcra memuru haciz işlemini tamamlayamadan mahalli terketmek zorunda kaldı.

Olay öğrenilir öğrenilmez İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Sözcüsü Av. Ramazan Çakmakcı, Tuzla Devlet Hastanesi'nde saldırıya uğrayan avukatın yanına giderek, Orhanlı Polis Merkezi'ne geçip soruşturmanın hızlandırılarak derinleştirilmesi için yazılı müracaatta bulundu.

Aynı anda İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi üyesi Av. Muhammet Ali Koca da alıkonulma, küfür ve şiddet ile icra işleminin tamamlanamaması hususunda cezai ve idari sürecin başlatılması ve hızlandırılması konusunda İstanbul Anadolu Adliyesi'nde görevli Cumhuriyet Savcısı ve haciz mahallinde alıkonularak icra işlemini tamamlayamayan icra memuru ile temasa geçti. Saldırganların belirlenmesi ve yakalanması için çalışmalar Cumhuriyet Savcılığı ve Orhanlı Polis Merkezi'nce devam ediyor.

ŞİDDET AVUKATIN GÖREVLERİNİ YAPMASINA ELGEL OLAMAZ

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi, saldırıyı kınayarak "Meslektaşımızın yanında olduğumuzu, işlenen suçlar nedeniyle Baromuz adına ayrıca suç duyurusunda bulunulacağını, saldırganlar yakalanıp ceza alana kadar hukuki süreci sonuna kadar takip edeceğimizi, saldırıyı kınadığımızı, şiddetin avukatların görevlerini yapmalarına engel olamayacağını ve şiddete teslim olmayacağımızı kamuoyuna duyururuz." açıklamasında bulundu.