RAMALLAH (AA) - İşgal altında bulunan Batı Şeria'daki Filistinliler, hükümetin Gazzeli memurların maaş ödemelerini geciktirmesini protesto etti.

Ramallah'taki Filistin Bakanlar Kurulu binası önünde bir araya gelen göstericiler, Filistinli gruplar arasında ayrılığın bitirilmesini ve sonuçlarının Gazzeli memurlara yüklenmemesini talep ettikleri dövizler taşıdı.

Eyleme katılan Filistin Halk Partisi Siyasi Büro Üyesi Velid el-Avd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin hükümetinden Gazze'deki memurların maaşlarını hemen ödemesinin talep edildiğini söyledi.

Avd, Hamas'a da ayrılığın bitirilmesi için imzalanan tüm anlaşmaları uygulaması çağrısında bulundu.

Filistin hükümeti Gazze'deki memurların maaşlarını yaklaşık 1 yıldır kesintili ödüyordu. Memurlar ay başından bu yana ise hiç maaş alamadı. Filistin yönetimi ve yetkililerinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 19 Mart'ta yaptığı açıklamada, Gazze hakkında hukuki, yasal ve mali kararlar alacağını dile getirmişti.

Gazzeli memurlar da Filistin yönetiminin maaşlarına uyguladığı kesintilere ve ödemelerdeki gecikmelere tepki amacıyla sık sık gösteriler düzenliyor.

Gazze'de yönetimi 2007'de devralan Hamas, Batı Şeria'daki Filistin hükümetinin Gazze'deki memurlardan işe gitmemelerini istemesi üzerine yaklaşık 40 bin memur atamıştı.

"Memur maaşları dosyası" Hamas ile Fetih arasında geçen yıl 12 Ekim'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitirme amacıyla imzalanan son uzlaşı anlaşmasında da aksaklıklara neden olmuştu.

Ramallah hükümetinin sorumluluklarını üstlenmemesi, Hamas'ın Gazze yönetimini elinde bulundurduğu dönemde tayin ettiği memurların durumu gibi meseleler yüzünden anlaşmanın uygulama aşamasında sıkıntılar yaşanıyor.